Hlavní navigace

AMD vydalo grafiku FirePro W9100. Čip Hawaii dosud tajil pravý výpočetní výkon

7. 4. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zatímco na dnešek (tedy pokud se uniklé informace nemýlí) chystá AMD uvedení dvojčipového Radeonu R9 295X2, včera firma poslala na trh svou novou vlajkovou loď mezi profesionálními grafickými kartami: FirePro W9100. I ta je založená na GPU Hawaii, které má pro oblast výpočtů GPGPU a pro profesionální nasazení schováno eso v rukávu.

AMD oznámilo tento model oficiálně ještě minulý měsíc, nepochlubilo se ale plnými specifikacemi. Ty máme až nyní, když jde model W9100 oficiálně na trh. Platí, že karta bude opatřena celými 16 GB paměti GDDR5 běžící na taktu 5 GHz (stejně jako u Radeonu R9 290X) přes 512bitovou sběrnici – celková propustnost je 320 GB/s. Na PCB by mělo být celkem 16 čipů, každý s kapacitou 8 Gb (1 GB).

AMD už upřesnilo také teoretické výpočetní výkony karty, z nichž lze vyvodit frekvenci GPU. U modelu FirePro W9100 uvádí výkon v jednoduché přesnosti 5,24 TFLOPS, výkon při výpočtech s přesností dvojitou je 2,62 TFLOPS – tedy překvapivě vysoké číslo. Při odhalení totiž bylo AMD skromné a chlubilo se jen hodnotou „víc než 2 TFLOPS“. FirePro W9100 má aktivních všech 2816 stream procesorů v čipu Hawaii, takže takt GPU by měl být 930 MHz. Jak je zvykem, frekvence je o něco nižší než u herních grafik. Ne však dramaticky.

AMD uvádí profesionální grafickou kartu FirePro W9100 s 16 GB paměti
AMD uvádí profesionální grafickou kartu FirePro W9100 s 16 GB paměti

Čip Hawaii má tedy velmi vysoký výkon při výpočtech v dvojité přesnosti oproti rychlosti s přesností jednoduchou – propad výkonu je jen v poměru 1:2. S poloviční rychlostí v FP64 (která je svým způsobem vlastně plným výkonem, jelikož se zpracovávají 64bitová čísla místo 32bitových) pracovalo pokud vím jen GPU Nvidia GF100/GF110 generace Fermi. A pak pochopitelně také Xeony Phi, u nichž to vyplývá z fungování instrukcí SIMD, které používají, jde vlastně o obdobu instrukcí SSE a AVX.

Zdá se tedy, že při návrhu čipu Hawaii bylo nasazení ve výpočetních kartách a profesionální grafice pro AMD prioritou, možná dokonce i závažnější, než uplatnění na trhu herních grafik. Tento sektor je velmi lukrativní, marže jsou mnohem vyšší než u Radeonů a AMD má posílení pozic v profesionální sféře přímo v oficiálním „programu“ coby jednu z cest jak překonat závislost na upadajícím trhu s PC.

AMD uvádí profesionální grafickou kartu FirePro W9100 s 16 GB paměti
Taktická skromnost ve slajdech: při výpočtech s dvojitou přesností má karta nakonec výkon až 2,64 TFLOPS

Pro připomenutí: GPU Tahiti, které je použito v předchozím nejvyšším modelu W9000, počítá dvojitou přesnost s čtvrtinovou rychlostí. Herní karty s čipem Hawaii mají rychlost v FP64 osminovou, takže se původně mělo za to, že AMD toto GPU optimalizovalo spíše pro herní grafiku než pro výpočty. Zjevně se ale jednalo jen o softwarové omezení (tedy totéž, co dělá Nvidia u karet GeForce). Čip GK110 v kartách Titan, Tesla a Quadro od Nvidie zpracovává výpočty s dvojitou přesností s třetinovou rychlostí oproti jednoduché – Quadro K6000 by ve srovnání s novinkou AMD mělo dosahovat „jen“ 1,732 TFLOPS. V této disciplíně tedy GPU Hawaii výrazně vede.

 

KL24

Karta má TDP 275 W a coby obrazovými výstupy je opatřena šesti mini DisplayPorty, na nichž umí vyprodukovat rozlišení až po 4K. Na kartu je poskytována tříletá záruka, a oficiální cenu má stanovenou na 3999 USD. To je sice hodně, v oblasti profesionálních grafik jde ale o cenu obvyklou. Jedná se také o stejnou sumu, kterou firma po uvedení chtěla za předchozí highendový model, FirePro W9000.

Zdroje: AMD (1, 2), AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?