Hlavní navigace

AMD vydává Opteron X pro (mikro)servery. Čtyřjádrový Jaguar jde proti Atomu

29. 5. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Teprve před pár dny vydalo AMD nové APU Temash určené pro lehké notebooky a výkonnější tablety. S tím samým čipem chce společnost udělat díru do světa i v segmentu serverů, hlavně těch, které potřebují zpracovávat vysoký počet vláken při nízké spotřebě elektrické energie. Zde se Temash jmenuje Kyoto, marketingově Opteron řady X. V nabídce jsou zatím dva modely, X1150 a X2150.

Společnými charakteristikami jsou čtyři jádra architektury Jaguar, 2 MB L2 cache, řadič pamětí DDR3 s podporou ECC a osaditelnou kapacitou až 32 GB a integrované řadiče PCI Express 2.0 (8 linek), USB 2.0 a 3.0 (8 + 2 porty) a Serial ATA 6 Gb/s. Namísto řady modelů odstupňovaných dle frekvence AMD tentokrát zvolilo jinou strategii a ze dvou nabízených variant si vybere prakticky každý.

Stejně jako starší APU budou i Opterony X dodávány pouze v balení BGA (konkrétně typu FT3)

Opteron X1150 má základní frekvenci 2 GHz a TDP přitom činí 17 W, zákazník si ale čip může podtaktovat až na 1 GHz, čímž TDP klesne na devět wattů. Po Opteronu X2150 sáhnou ti zákazníci, kteří využijí i integrované grafické jádro; to se hodí nejen na paralelizované výpočty, ale též například pro virtualizované pracovní stanice. Frekvenci procesoru lze škálovat mezi 1000 a 1900 MHz, v rozpětí 266 až 600 MHz lze měnit i takt grafického jádra (to má klasicky 128 stream procesorů architektury GCN), výsledné TDP se pak pohybuje mezi 11 a 22 watty. Cena při objednávkách nad 1000 kusů činí baťovských $99 za Opteron X2150 a $64 za verzi bez grafického jádra.

V tabulce AMD porovnává Opteron X2150 proti konkurenčnímu Atomu S1260 – a samozřejmě na celé čáře vítězí. Srovnání to ale není úplně fér: starý dvoujádrový Atom bude již brzy nahrazen novými modely architektury Silvermont a pro servery se podle starších zpráv chystají dokonce osmijádrové Atomy a bude-li poptávka po integrovaném grafickém jádru, i to je Intel schopen (minimálně u čtyřjádrových variant původně pro tablety) nabídnout.

 

MM_AI

Bude to lítý boj, ve kterém bude Opteron X čelit nejen Atomu, ale i čipům architektury ARM. AMD má ale na své straně cenného spojence – průkopníka v oblasti mikroserverů, firmu SeaMicro, kterou minulý rok odkoupilo. Právě v její nabídce by se mikroservery s Opterony X mohly objevit jako první.

Zdroj: AMD

Byl pro vás článek přínosný?