Hlavní navigace

Americká firma plánuje otevřenou PC desku s procesory Power8. Vyjde ale draho

6. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

V oblasti procesorů je to podle mnohých dnes nuda. Úplně bych s tím nesouhlasil, ale je pravda, že spousta zajímavých věcí se děje jen mimo PC, kde po ústupu firmy VIA zůstal pouze Intel s AMD. Pro milovníky diverzity či alternativních architektur se ovšem momentálně jedno sousto chystá. Americká firma Raptor Engineering totiž oznámila plány na výrobu základních desek pro pracovní stanice, v nichž by běžely procesory IBM Power8. IBM se jejich ekosystém rozhodlo více otevřít v rámci iniciativy OpenPower a deska s názvem Talos bude jedním z plodů. Použití Power8 slibuje jednak zajímavý výkon, zároveň má ale podle výrobce jít o velmi bezpečný a do velké míry otevřený hardware.

Talos bude počítač typu pracovní stanice, respektive ATX deska pro pro pracovní stanici, takže by měla na rozdíl od obvyklých serverových desek být uzpůsobená desktopovému použití. Hned na začátek je třeba říct, že výrobce zatím jen sonduje trh a zjišťuje, zda by o takovýto hardware byl zájem, takže ještě není jisté, zda se Talos skutečně bude prodávat. Předběžné specifikace jsou ovšem již k dispozici.

Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)
Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)

Jako procesor má být na výběr Power8 s 8, 10 nebo 12 jádry a TDP 190 W. Volitelně budou k dispozici také verze s TDP 130 W, ovšem jen s 8 nebo 10 jádry. Paměť má být osaditelná do osmi slotů DIMM a používat se budou registrované moduly DDR3 s ECC. Pokud to dobře interpretuji, měla by deska mít dva řadiče pamětí Centaur, což odpovídá 128bitové šířce řadiče u procesorů AMD či Intel.

Z procesoru budou také vyvedeny dva sloty PCI Express 3.0 ×16, které podporují protokol CAPI (pro akcelerátory koherentně propojené s CPU), a další čtyři sloty ×8, ovšem některé linky asi budou sdílené. Přítomno bude i jedno obyčejné PCI pro větší flexibilitu. Talos bude mít šest portů SATA (6 Gb/s) pro úložiště, dva gigabitové Ethernety, osm portů USB 3.0 a údajně také HDMI (jaký bude použit video adaptér, není uvedeno). Pro průmyslová zařízení a další pokročilé účely pak budou vyvedeny i sériové porty (až tři) a na desce má být též GPIO.

IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)
IBM Power8 v serverové desce od Tyanu. Talos má mít desktopovější ráz (Zdroj: eMedia Asia)

Kromě lákadla alternativní (ale přitom výkonné) procesorové platformy má Talos nabízet také poměrně otevřený a tím dle autorů bezpečný hardware. Deska má údajně fungovat bez potřeby uzavřených binárních modulů a být „plně pod kontrolou uživatele“. Celý firmware má být údajně open source, a to jak primární „BIOS“ IBM OPAL, tak firmware subsystému pro správu, který je v tomto ohledu na platformě Intel obzvlášť trnem v oku. Firmwary nebudou muset být podepsané výrobcem a tudíž budou modifikovatelné. Podobně otevřený by snad měl být i návrh desky a dokumentace.

 

Otevřená alternativa přijde draho

Pokud jste byli zasaženi (slovy Horáce Badmana) střelou Amorovou, můžete na webu výrobce vyjádřit zájem. Háček je samozřejmě v tom, že kvůli ceně dotyčných procesorů a malosériové výrobě půjde o velmi nákladnou záležitost, takže by ona střela byla velmi bolestivá. Předběžně je pro případ, že bude zájemců dost a deska půjde do výroby, uváděno 3100 dolarů za základní verzi s osmijádrovým CPU Power8 a chladičem, s rychlejším CPU to pak zákonitě přijde ještě na víc. Výchozí částka by po připočtení DPH znamenala 91 000 korun (k čemuž si ještě připočtěte registrované paměti). Pravda, na poměry pracovních stanic to není až tak brutální suma, ale jako alternativa běžného PC tento stroj rozhodně průchozí nebude.

Web Phoronix mimochodem uvádí, že výrobce mu přislíbil možnost desku vzdáleně otestovat (respektive zřejmě nějakou formu jejího prototypu), takže by na tomto na Linux zaměřeném serveru mohl v následujících dnech vyjít nějaký předběžný nástřel toho, co od Talosu lze čekat.

 

Aktualizace (9. 2. 2016):
Na Phoronixu již vyšly slíbené předběžné benchmarky a spolu s nimi také nějaké doplňující informace ohledně hardwaru. Momentálně se údajně uvažuje o použití CPU na taktu 3,32 GHz (jakého počtu jader a TDP se to týká nebylo řečeno). Coby zobrazovací adaptér mají prototypy grafiku Radeon R9 290X, není ovšem zatím rozhodnuto, co v systému skončí ve finále. Novější Nvidie vyžadují podepsaný firmware, Radeony ovšem binární blok s firmwarem potřebují také, což striktně open source přístupu odporuje, byť otevřené ovladače mají Radeony použitelnější.

Další nástřely výkonu jsou také dostupné na webu Raptor Egineering. Údajně by se také prý mohly objevit ještě další výsledky na Phoronixu, pokud se podaří získat další čas s prototypem během víkendu.

Zdroje: Martin Kukač, Raptor Engineering, Phoronix