Hlavní navigace

Android 10 dostane tmavý režim, ovladání gesty a bude fungovat jako občanka

10. 5. 2019

Sdílet


Google využil vývojářskou konferenci I/O k uvedení třetí betaverze Androidu Q, která se dočkala další porce novinek. Firma rovněž potvrdila, že finální verze systému ponese číslování Android 10, což se sice dalo očekávat, ale v minulosti jsme se dočkali i desetinkových verzí.

Na co se mohou uživatelé těšit? Nebudeme opakovat to, co jsme již uvedli v prvním a druhém souhrnu betaverzí, detailně si rozebereme jen nové záležitosti.

Vyšší bezpečnost i lepší ochrana soukromí

Stěžejní funkce se nazývá Mainline. Google bude systém postupně rozdělovat do modulů, které bude moci aktualizovat sám skrz Play Store podobně jako některé jiné aplikace či služby. Mainline ale poprvé zasahuje hluboko do systému, takže jej může učit nové funkce nebo opravovat díry, což by jinak musel řešit výrobce zařízení.

Všechna zařízení s Androidem 10 také budou povinně muset šifrovat úložiště, takže při jejich ztrátě/krádeži bude prakticky nemožné z nich bez klíče získat data. Netýká se to jen mobilů a tabletů, ale také televizorů, hodinek či automobilových infotainmentů. Lepší zařízení s procesory postavenými na architektuře ARMv8 již mají instrukční sadu urychlující AES šifrování, ale u levných produktů se starými čipy (typicky procesory Cortex-A7 v hodinkách nebo různých přehrávačích) musí kryptografii řešit hrubou silou, což je pomalé. Google ale letos představil vlastní šifrovací algoritmus Adiantum, který je dostatečně silný a zároveň jej procesory mohou počítat šestkrát rychleji.

TIP: Špičkový foťák i čistý Android za desítku. Google uvedl Pixel 3a

Google dokonce pracuje na tom, aby Android mohl uchovávat elektronické ID jako občanské průkazy či řidičáky. Spolupracuje na tom se standardizační autoritou ISO, bližší informace firma ještě oznámí před vydáním systému.

5G a tmavý motiv

Z dřívějška již víme, že Android 10 již v základu počítá se skládacími telefony, takže výrobci zařízení nebudou muset každý zvlášť svépomocí řešit, jak dynamicky překreslovat aplikace na různé velkých panelech.

Desítkový Android si také bude rozumět s 5G sítěmi, takže potřebné komponenty si Samsung, Huawei a spol. také nebudou muset programovat.

Google také vyslyšel nářky uživatelů, aby konečně do systému přidal tmavý motiv. Světlé prvky na černém pozadí nebudou v noci tolik dráždit oči a na OLED displejích bude takový režim i energeticky úspornější. Vývojáři aplikací třetích stran mohou do kódu přidat příznak, který se bude řídit systémovým nastavením, takže se světlý/tmavý motiv bude řídit jím.

Titulky ke každému videu i zvuku

Novinkou v systému bude funkce Live Caption, která má pomoci 466 milionů lidí, kteří trpí sluchovým hendikepem. Android bude moci ve všech aplikacích poslouchat zvuk a přepisovat zaznamenaná slova do titulků. Půjde to s video přehrávači, podcasty, hlasovými zprávami, zkrátka všude. Funkce navíc nevyžaduje připojení k internetu, funguje i offline.

Napříč různými aplikacemi, avšak jen těmi komunikačními, budou fungovat automaticky navrhované rychlé odpovědi. Strojové učení na mobilu rozezná kontext příchozí zprávy a pokusí se odhadnout, co byste chtěli odpovědět. Google již funkci piluje několik lety v Gmailu a dříve v Inboxu, nicméně stále není dostupná v češtině.

Android 10 dále nabídne tzv. Focus mode. V nastavení si budete moci zvolit aplikace, o nichž víte, že vás ruší nejvíce (příchozími notifikacemi apod.). A jakmile se budete chtít soustředit na práci či školu, aktivujete speciální režim, který všechny ty facebooky ztlumí, zatímco důležité aplikace ponechané na bílé listině budou vás vyrušit mohou.

Android 10 bude také nativně podporovat ovládání pomocí gest. Volitelně tak půjde vypnout navigační lištu a získat více prostoru pro aplikace. Táhnutím prstu zespodu nahoru se vrátíte na plochu, přidržením minimalizovaného okna se zobrazí seznam posledních aplikací. Táhnutí zleva doprava zase zastoupí tlačítko Zpět.

Nadšenci již mohou uvedené novinky otestovat v třetí betaverzi Androidu Q, která je dostupná pro tyto telefony: Asus Zenfone 5Z, Essential Phone, Huawei Mate 20 Pro, LG G8, Nokia 8.1, OnePlus 6T, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Sony Xperia XZ3, Tecno Spark 3 Pro, Vivo X27, Vivo Nex S, Vivo Nex A, Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi Mix 3 5G a Google Pixel 1/2/3 (XL).

MM_AI

Zdroj: Google

Byl pro vás článek přínosný?