Hlavní navigace

Android Wear 5.1.1 - Interaktivní ciferníky, Překladač Google a známé problémy

30. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Platforma Android Wear na začátku léta oslavila své první výročí. Stále je ale na začátku a svědčí o tom i velké a časté aktualizace, kdy ta poslední přišla v polovině května a posunula platformu značně kupředu.

Srpnová aktualizace sice není tak velká, ale přináší pár zajímavých novinek, přičemž některé z nich značně připomínají funkce, které známe třeba z Apple Watch. To ale není a priori nic špatného a podobně se inspirovali určitě i vývojáři jablečných chytrých hodinek.

Interaktivní ciferníky

Největší novinkou jsou interaktivní ciferníky. Než se k nim ale dostanu jen zmíním, že Google během roku zcela změnil filosofii gest na hlavní obrazovce. Původně vás klepnutí dostalo mezi aplikace a gesto zprava doleva k první notifikační kartě. Po velké květnové aktualizace klepnutí zůstalo a gesto zprava doleva dostalo stejnou funkci.

Po srpnové aktualizace však přicházíte o klepnutí, protože to nově pracuje s interaktivními ciferníky a do hlavní nabídky se už dostanete jen gestem zprava doleva. To svědčí o tom, jak se platforma Android Wear stále vyvíjí a je stále určena především lidem, kterým nevadí osvojování nových zvyků a gest.

Už ale k samotným novým ciferníkům. Ty nově umí zobrazovat více informací, mezi kterými můžete překlikávat. Nejvíce jsem využíval nový ciferník UnderArmour, který krom kroků zobrazuje i spálené kalorie nebo uraženou vzdálenost.

Srpnová aktualizace Android WearSrpnová aktualizace Android WearSrpnová aktualizace Android Wear
Nový ciferník UnderArmour s několika funkcemi 

Za celou dobu používání jsem však narazil na pár problémů. Na hodinkách se mi nepodařilo zaměnit míle za kilometry, i když jsem měl v hlavním nastavení přidružené aplikace nastavený metrické jednotky. Další aktualizace ale tenhle nešvar bezesporu vyřeší.

Díky synchronizace dat s Google Fit máte data o zdolaných krocích uložené hned v cloudu, na druhou stranu ale nemáte po ruce vždy aktuální data. Jestli jste někdy používali krokoměr Google Fit, určitě jste si všimli, že se data synchronizují v určitých časových intervalech a díky tomu často narazíte na zastaralá data. Synchronizaci navíc nemůžete ani nijak vynutit a nezbývá než čekat. Jestli jste používali jiný ciferník, který počítal kroky hned, může to pro vás být dost otravné.

UrbanArmour sice umí synchronizovat data o pohybu, bohužel ale neumí to stejné s daty spánku. Přitom přímo ciferník s takovými daty počítá a nezbývá nic jiného, než je zapsat ručně. Kdyby si ciferník rozuměl i s touto synchronizací, mohli byste svůj spánek jednoduše díky hodinkám monitorovat aplikací Sleep as Android a záznam by tak byl ještě přesnější než jen hrubý odhad, na který jste takhle odkázaní.

Druhý ciferník, který jsem zatím stihl vyzkoušet, byl Bits Watch Face. Ten částečně připomíná hlavní nabídku z Apple Watch a ocení jej především ti, kteří potřebují mít mnoho informací hned po ruce. Já jsem si ale vystačil se sportovním UrbanArmour ciferníkem. Další ciferníky rychle přibývají a všechny je najdete ve speciální sekci Obchod Play.

Srpnová aktualizace Android Wear Srpnová aktualizace Android Wear
Ciferník Bits Watch Face připomínající filosofii Apple Watch

Together

Druhou hlavní novinkou je funkce Together. Díky té můžete jednoduše a přímo ze zápěstí komunikovat s kamarádem, který také používá chytré hodinky s Android Wear. Navíc ale ještě musí používat ciferník Together, jež nemusí vyhovovat každému.

Přes Together nemůžete posílat svůj srdeční tep jak je tomu u Apple Watch a budete si muset vystačit s obrázky, fotkami, emojis, nálepkami nebo aktuální aktivitou (viz animace Googlu). Jestli jste tedy opravdu hodně sdílní, můžete s kamarádem nebo třeba přítelkyní sdílet, jestli zrovna jdete, běžíte, jedete autem či cokoliv jiného, co zrovna hodinky a potažmo Google správně rozpozná.

Těžko říct, jak moc se Together mezi uživateli ujme. Zatím mě ale nenapadlo, s kým bych chtěl takhle často komunikovat a sdílet úplně vše, co dělám. Navíc by dotyčný musel mít hodinky s Android Wear, což může být taky při rozšíření problém.

Překladač Google

Poslední velkou novinkou je Překladač Google, který je nově dostupný i přímo z chytrých hodinek. Jste sice samozřejmě omezeni na zadávání hlasem a také musíte být neustále online. Na druhou stranu je milým překvapení podpora češtiny, což jsme při omezené podpoře jazyků (celkem 44 jazyků) příliš neočekávali.

Srpnová aktualizace Android Wear Srpnová aktualizace Android Wear
Překladač Google na hodinkách s Android Wear a podporou češtiny  

Minoritní novinky

Hned po aktualizaci si určitě všimnete nové obrazovky nabíjení. Ta velmi připomíná tu z Moto 360, jestli jste ale měli třeba hodinky od LG, s ničím podobným jste se nesetkali. Nabíjecí ciferník umí krom aktuálního stavu baterie zobrazit také čas zbývající do nabití a pochopitelně aktuální čas.

Srpnová aktualizace Android WearNová obrazovka při nabíjení v ambient módu

Majitelé LG G Watch R se s touto aktualizací také konečně dočkali aktivace Wi-Fi modulu. U ostatních modelů přišla tahle novinka už v květnu, LG si ale dalo na čas a už v květnu avizovalo, že update s podporou Wi-Fi vydá až během prázdnin.

Srpnová aktualizace Android Wear
Nabídka Wi-Fi u hodinek s Android Wear

MM_AI

I přes několik aktualizací stále přetrvává zásadní problém, který se s hodinkami s Android Wear táhne už od počátku. Někdy se vám od mobilu zkrátka odpojí a pak nastává několikaminutové zkoumání, jestli je problém v mobilu nebo hodinkách.

Většinou stačí vypnout a zapnout bluetooth na mobilu, občas ale nakonec musíte restartovat hodinky a někdy dokonce i smartphone. Nejsmutnější je, že se s tímhle problémem potýkají všechny modely bez výjimky a problém musí být bezesporu v propojení dospělého a odlehčeného Androidu.

Byl pro vás článek přínosný?