Hlavní navigace

AOC uvádí 21,5" a 24" monitory s FreeSync, mohly by stát méně než 4500 korun

7. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jedním z podstatných argumentů pro technologii FreeSync ve srovnání s G-Sync od Nvidie je to, že nepotřebuje drahý proprietární modul ani licenční poplatky. Díky tomu se od začátku čekalo, že by FreeSync mohlo běhat i v levnějších monitorech. Nyní bude technologie z dílny AMD a konsorcia VESA mít možnost to prokázat. Na trh by se totiž příští měsíc měly dostat dva monitory s FreeSync od firmy AOC, které zřejmě bude možné za levné bez obav označit.

Půjde o modely G2260VWQ6G2460VQ6, z nichž první má úhlopříčku 21,5" (54,6 cm) a druhý 24" (61 cm). Parametrově jsou až na velikost velmi podobné. Oba mají panel se standardním rozlišením 1920 × 1080 bodů a 8bitovými barvami, který je ale založen na technologii TN, což bude hlavní oběť nízké ceně. Určitou výhodou však bude lepší odezva než u jinak kvalitnějšího IPS, papírově je na 1 ms. Panely mají u obou monitorů udávaný kontrast 1000:1 a maximální jas 250 cd/m², jehož regulace je bez blikání.

AOC G2460VQ6 s FreeSync
AOC G2460VQ6. Model G2260VWQ6 by zřejmě měl mít stejný design

Oba monitory oficiálně podporují FreeSync, ovšem jak už je zvykem, neuvádí AOC rozsah frekvencí, v nichž variabilní obnovování funguje. Oba monitory jsou ovšem jen klasické 60Hz, takže horním limitem bude tato frekvence. Vyšší frekvence nicméně asi nebudou tak velkým omezením, neboť tato LCD budou pravděpodobně ve většině sestav živena levnějšími grafikami.

AOC také uvádí, že tato LCD mají snížené vyzařování modrého světla (technologie Anti-Blue Light) pomocí posunutí špičky jeho vlnové délky ze 450 nm na 460 nm. To má údajně eliminovat až 90 % nepříznivého spektra, aniž by tím trpěla kvalita obrazu (což se děje, pokud by se modrému světlu místo toho ubralo na intenzitě). Jaký to má případný vliv na ergonomii či zdraví, bych se ale místo marketingového oddělení raději ptal nějakého odborníka.

 

Podle firmy AOC budou tato LCD v obchodech příští měsíc (čili v říjnu). Cenu ještě sama neprozradila, ovšem větší z obou modelů (G2460VQ6) se již objevil v ceníku jednoho internetového obchodu. Veden je v něm za částku 122,83 GBP, což odpovídá 167,28 EUR a u nás 4500 korunám. Jde přitom o 24" monitor, takže 21,5" varianta by měla být adekvátně levnější.

Za tuto cenu dostanete jen základní výbavu, takže monitor nemá pivot ani výškově nastavitelný podstavec, i když je aspoň zachována možnost montáže do držáku. Menší z monitorů nemá ani reproduktory (větší ano), což ale asi velká škoda není. Vstupy jsou HDMI, D-Sub a DisplayPort a pozitivní je, že u monitoru mají být pro všechny přibalené kabely, včetně toho nejpotřebnějšího pro DisplayPort.

MM_AI

Vzhledem k tomu, že při těchto cenách a parametrech asi oba monitory nebudou kupovány čistě na hry, ale také jako univerzální zobrazovadla, je použití panelů TN asi škoda. Viděl bych je ale jako první vlaštovky. Když už trh levných LCD s FreeSync jednou existuje, nějaké třeba o pár stovek dražší, ale stále dostupné modely s matricí IPS (či jinou ne-TN technologií) jsou asi jen otázkou času.

Zdroje: TFT Central, AOC (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?