Hlavní navigace

Apacer má 16GB paměťové moduly DDR4-3000 typu SO-DIMM pro notebooky

8. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před prázdninami byly horkou novinkou v oblasti pamětí moduly DDR4 s kapacitou 16 GB, otevírající osobním počítačům nové možnosti v kapacitách RAM (tedy pokud jste ochotni je při současných cenách za 1 GB zaplatit). Už jste ale možná nečekali, že se takto velké moduly stanou realitou nejen v desktopu. Zdá se, že co nevidět se budou dát pořídit i do notebooku – firma Apacer totiž míří na trh s prvními 16GB moduly DDR4 typu SO-DIMM.

Moduly se jmenují Nox a bohužel k nim nemáme moc bližších informací o časování a podobných důležitých detailech. Půjde o paměti poměrně výkonné, mají zvládat efektivní takt 3000 MHz (tedy o dost víc, než oficiálně Skylake podporuje). Apacer tedy zřejmě s řadou Nox myslí i na „desktopy“. Paměti mají být totiž prodávány v sadách až po čtyřech, což by odpovídalo použití v platformě X99 s čtyřkanálovým řadičem. Na mysl připadá například tato deska pro Haswell-E/EP ASRocku, která nese právě čtyři sloty SO-DIMM ve formátu Mini-ITX, u nějž by čtyři plné DIMMy nebyly realizovatelné. Pokud se podobné desky začnou více objevovat ve výkonných (ale malých) sestavách, budou moduly Nox určené přesně pro ně.

Apacer Nox, SO-DIMM modul s 16 GB paměti DDR4-3000 pro notebooky
Apacer Nox, SO-DIMM modul s 16 GB paměti DDR4-3000 pro notebooky

Pokud ovšem budou paměti Nox mít standardní napětí, měly by být vhodné i pro laptopy (v tiskové zprávě hovoří Apacer o herních a highendových firemních noteboocích), v kterých umožní instalaci 32 GB RAM, má-li notebook dva sloty. K dosažení kapacity 16 GB by asi mělo být použito šestnáct čipů o kapacitě 8Gb (1 GB), uložených po obou stranách PCB ve dvou řadách. Toto uspořádání není nové a notebooky by s ním snad neměly mít problém.

Tisková zpráva firmy Apacer je bohužel velmi chudá na bližší informace. Hovoří o tom, že by moduly měly být na trhu toto léto, což by snad mělo znamenat, že se budou dát koupit před koncem září. Cena, jak už tomu bývá, raději zmíněna není. Asi se ale nespletu, když si tipnu, že bude vyšší než u 16GB modulů DDR4 plné velikosti, které se v sadách dají sehnat od 4000 CZK za jeden modul.

 

 

16GB moduly DDR3 pro notebooky?

Když jsem se díval, zda se Apacer Nox třeba již neobjevil v obchodech, zjistil jsem ovšem, že je sice prvním 16GB modulem SO-DIMM typu DDR4, ale nikoliv prvním takovým modulem s touto kapacitou vůbec. Zdá se totiž, že v nabídce Crucialu již jsou 16GB moduly SO-DIMM typu DDR3. Firma je vyrábí s efektivním taktem 1600 MHz, časováním CL 11 cyklů a fungovat mají jak s napětím 1,5, tak na 1,35 V. Podle webu společnosti jde o normální neregistrované moduly bez ECC, které by snad měly normálně fungovat v PC deskách a noteboocích.

16GB SO-DIMM modul DDR3 od Crucialu (Zdroj: CZC)

KL hlasovani

Podle fotografie je na modulu kupodivu jen osm pouzder s DRAM, nicméně dle popisu je snad použito až 64 2Gb čipů, pak by bylo více kousků v jednom pouzdře. Tento modul už je v českých obchodech (i když ne skladem) za 5500 CZK. Asi bych si ale raději před koupí vyzkoušet kompatibilitu, pokud byste ho do notebooku nebo mini PC chtěli.

Zdroj: techPowerUp

Byl pro vás článek přínosný?