Hlavní navigace

Šeptanda: Apple začne přecházet z Intelu na ARM příští rok

24. 4. 2020

Sdílet

Zdroj: Apple

Že Apple připravuje Macy založené na vlastních ARMových procesorech, o tom se spekuluje již od jara 2014. Příští rok by ale cupertinská společnost konečně měla představit nové zařízení, které se zbaví závislosti na Intelu. Suverénně o tom mluvil v únoru analytik Ming-Chi Kuo, další detaily teď přidal list Bloomberg.

Jeho zdroje tvrdí, že projekt přechodu na novou procesorovou architekturu se jmenuje Kalamata a společnost připravuje najednou minimálně dvě generace čipů. První Mac příští rok ponese čipy založené na architektuře Apple A14, která bude součástí letošních iPhonů 12. Lišit se nejspíš budou takty a počtem jader. Podle Bloombergu ponese desktopová varianta osm výkonných jader Firestorm a čtyři úsporná Icestorm. Inženýři prý ale zvažují, že v budoucnu počet jednotek ještě navýší.

Do kterého zařízení Kalamata zamíří nejdříve, zatím nevíme. Zcela určitě to nebude MacBook Pro, iMac Pro nebo Mac Pro zaměřené na co nejvyšší výkon. Nabízí se například ultratenký MacBook, jehož poslední generace pochází z roku 2017 a kterou už Apple ani neprodává. To je ten proslulý jednokonektorový laptop, který vše vsadil na stylovost, nikoliv výkon.

S ARMem už má zkušenosti i Microsoft, který loni na podzim uvedl pracovní tablet Surface Pro X. Chromebooky s ARMem jsou na trhu již přes pět let, ale to jsou velmi specifická zařízení postavená na webovém prohlížeči a mobilních aplikacích, kde se nemusí ohlížet na zpětnou kompatibilitu.

MM_AI

Applu nejsou změny architektur cizí. Na Intel přešel v roce 2006, dřívější počítače využívaly procesory IBM PowerPC, ještě předtím to byly čipy Motorola. U poslední konverze jsme navíc byli svědky postupné proměny, aniž by se výrazně měnil charakter operačního systému OS X (dnes macOS). Zřejmě není náhoda, že poslední verze macOS usnadňuje převod aplikací určených pro ARMovou platformu iOS (resp. iPadOS). V budoucnu by všechna zařízení Applu mohla běžet na podobných procesorech, což otevírá prostor univerzálním aplikacím pro mobily i počítače, jako se to snažil prosadit i Microsoft.

Zdroj: Bloomberg via Engadget

Byl pro vás článek přínosný?