Hlavní navigace

Apple iPad není průkopník (video)

24. 5. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Úvod, rozdělení

 

Základní kategorie tabletů, které lze dnes pořídit:

  • Booklet - vzhledově vypadá dle názvu jako kniha. Na našem trhu není příliš rozšířen. Používaly se jako plánovací kalendáře, čtečky elektronických knih nebo k prohlížení fotoalb
  • Slate - tento druh má ploché, kompaktní tělo s dotykovým displejem bez hardwarové klávesnice. Ta je dostupná buď jako virtualizace na displeji nebo ji lze v hardwarové podobě k zařízení připojit externě. Toto je druh, který dnes zastupuje populární iPad. Díky popularitě, kterou Apple se svým tabletem rozvířil, se mnoho výrobců pokouší na této vlně zájmu svézt. HP dokonce svůj tablet nazval Slate.
  • Konvertibilní - tato varianta je nejznámější. Vzhledově je téměř totožná s klasickým notebookem. Rozdílnost je v otočném kloubu, který umožňuje displej otočit o 180 stupňů a přiklopit zpět zobrazovačem vzhůru a jako vstupní zařízení použít dotykový displej
  • Hybridní - toto řešení spojuje výhody konvertibilního tabletu a tabletu typu Slate. Konstrukce je stejná jako u konvertibilního druhu s tím, že displej lze oddělit a používat samostatně. Dříve byla veškerá elektronika umístěna do těla s displejem a klávesnice byla vlastně jen přídavnou periferií. Dnes se začínají objevovat řešení, která mají zdvojenou elektronickou část. Jsou to vlastně dva počítače. Jeden v těle s klávesnici a druhý v displeji (příkladem je Lenovo U1 Hybrid).

 

 

Tablet PC však nikdy nelámala rekordy v prodejnosti. Hlavními důvody byly především hmotnost zařízení vzhledem k tomu, že mělo být dostatečně pohotové a mobilní. S tím související výdrž na baterie, problematické ovládání dotykovým displejem, ke kterému bylo nutné speciální pero a v nemalé míře i ne zcela odladěný převod textu do elektronické podoby, psaného právě tímto perem.

Tyto nešvary by měl změnit a jak se zdá i mění Apple iPad. Kompaktní zařízení s přijatelnou velikostí displeje pro prohlížení webu i čtení elektronických knih a práci se specializovanými aplikacemi, který dokáže nabídnout i dobrou přenosnost a pružnost. To vše je podpořeno dostatečně výkonným procesorem a udávanou výdrží kolem 10 hodin na jedno nabití.

 

Na tento počin zareagoval nejen trh, ale ve velmi krátké době začali výrobci nabízet více či méně zajímavé alternativy. Převážně se jedná o zařízení podobné velikosti, využívající platformu Intel a operační systém Windows 7, který defaultně podporuje dotykové ovládání. Dokonce se před pár dny objevil malý tablet nabízející možnost volby spuštění jednoho ze tří předinstalovaných operačních systémů.

Slate, Scribbler, Sahara, Touch Me

Podívejme se na několik Slate tablet zástupců. Do skupiny jsem zahrnul i dvě specializovaná zařízení určená převážně pro profesionální použití.

HP Slate

Prvním nejviditelnějším konkurentem měl být tablet HP Slate. Mělo to být společné dílo společností HP a Microsoft. Mělo, ale u HP zjistili, že i přes veliký posun není Windows 7 pro tento druh zařízení to pravé ořechové. Tak došlo k tomu, že se HP chytlo příležitosti a koupilo společnost Palm, která několik měsíců předtím dokončila vývoj moderního, svižného operačního systému WebOS.

 

Konfigurace tohoto zabijáka iPadu, jak je mu přezdíváno, je následující: Intel Atom Z530 1,6 GHz, 1 GB RAM bez možnosti rozšíření, 32 GB nebo 64 GB vnitřní paměti, 8,9" displej s rozlišením 1024 × 600 obrazových bodů s podporou jak multi-touch ovládání, tak i ovládání perem, grafický výkon obstarává Intel UMA chip s HD akcelerátorem. Spojení zajistí USB 2.0, SD slot, slot pro SIM kartu, audio vstup a výstup se dvěma 3,5 mm jacky a dokovací konektor. HP ještě u verze s Windows 7 sliboval až 5 hodin výdrže. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se nejen výdrž změní při nasazení WebOSu od společnosti Palm.

 

Původní ceny měli byt po přepočtu cca 11 500 Kč za 32GB verzi a 12 500 Kč za 64GB verzi.

Electrovaya Scribbler 4100

Dalším zástupcem je zařízení, které trochu vybočuje z řady běžných tabletů. Přesněji Tablet PC zařízení (tablet je zaběhnutý výraz, který ale není zcela správný a může být matoucí - výraz tablet správně označuje digitalizační zařízení pro psaný text a kresbu). V tomto případě je však označení tablet na místě, protože Scribbler je nejen přenosný počítač, ale i plnohodnotný tablet digitizér používající technologii Wacom Digitizer and Touch.

Electrovaya Scribbler 4100 je 1.56 kg těžké zařízení s displejem o úhlopříčce 12,1". Umožňuje ovládání jak dotykovým perem, tak prsty. Má One-Touch panel pro spouštění nejpoužívanějších aplikací a funkcí a rolovací tlačítko. Přes panel lze aktivovat Internet Explorer, Windows Mobile Centrum a pevně určit natočení displeje. Scribbler má zabudovanou čtečku otisků prstů, 1,3 MPx kameru pro fotografie i videa, stereo reproduktory a stereo mikrofon. Ten umožňuje rozeznávání hlasu pro hands-free komunikaci.

 

Konfigurace Scribblera je 12,1" displej s rozlišením 1024 × 768, procesor Intel Core 2 Duo L7400 1,5GHz, grafický čip Intel GMA 950, Realtec HD Audio, 160GB 5400ot. pevný disk, 802.11 a/b/g, 10/100/1000 Ethernet, BT 2.0, audio in + out 3,5 mm stereo jack, 2 × USB 2.0, VGA, LAN RJ-45, PCMCIA/ExpressCard PCIe. V těle je integrován držák stylusu. Ropzměry tabletu jsou 300 × 225 × 21,8 mm a hmotnost činí 1,56 kg. Nainstalován je operační systém Windows 7 Home Premium. Výrobce poskytuje jednoletou technickou podporu 24/7 zdarma nebo placenou rozšířenou službu 24/7 na tři roky.

Daní za takto koncipovaný přístroj je bohužel jeho cena, která jej činí v podstatě nedostupnou pro běžné zájemce o tablet pc zařízení. Cenu výrobce určil na částku kolem 43 000 Kč.

TabletKiosk Sahara Slate PC i400 Series

Slate i400 Series je dalším ze specializovaných tabletů určen převážně pro náročnější provozy jakými jsou maloobchod, pohostinství (včetně hotelů, restaurací či kasín), skladů, řídících systémů nebo zdravotní péče. Zákazník může volit mezi třemi operačními systémy. Windows 7 Professional, Windows Embedded (zvláštní objednávka) nebo openSUSE Linux. Zařízení může být rozšířeno o řadu příslušenství potřebných v uvedených provozech. Na fotografii je vidět čtečka platebních karet.

 

Všechny modely jsou nabízeny s 12,1" displejem s rozlišením 1024 × 768, gigabitovým ethernetem, čtečkou otisků prstů, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Je nabízen ve třech konfiguracích. S procesorem Intel Celeron M423 ULV, 1 GB RAM, 120 GB HDD (i412T), dále s Intel Core 2 Duo LV L7400, 2 GB RAM, 160 GH HDD a matným displejem (i440T) a poslední s Intel Core 2 Duo LV L7400, 3 GB RAM, 160 GB HDD, matným displejem a dualním režimem Active Digitizer & Touch Screen.

 

Cenu tabletu Sahara Slate PC i zde určuje jeho zaměření a po přepočtu činí 50 000 Kč.

Mivvy Touch Me

Tablet s českou příchutí směřuje naopak mezi široké pole uživatelů. Využívá procesor Intel Atom N450 s frekvencí 1,66 GHz, 2 GB RAM, 10,2" displej s poměrem stran 16:9 a rozlišením 1024 × 600, grafickou kartu Intel GMA X3150, pevný disk s kapacitou 320 GB a 5400 ot./min. Spojení s okolím lze uskutečnit přes Wi-Fi 802.11 b/g/n, 10/100 ethernet, web kameru, mikrofon stereo repro, 3 × USB 2.0, RJ-45, čtečku paměťových karet SDHC/MMC/MS, VGA nebo audio vstup a výstup. Rozměry 250 × 170 × 25, hmotnost 1,1 kg.

Cena Touch Me je 12 990 Kč.

Achros, WePad a Adam

Archos 7

Ze zcela opačného pólu než tablety Sahara a Scribbler je malý tablet Archos 7. Jeho velikost a výbava jej předurčuje přímo pro multimediální zábavu, výraznou mobilitu a díky použitému 600MHz procesoru ARM 9 i dlouhou výdrž. Francouzský výrobce uvádí až 42 hodin provozu při přehrávání hudby a 7 hodin při přehrávání videa.

 

Na 7" displeji disponujícím rozlišením 800 × 480 bodů můžete přehrávat videa H.264, MPEG-4 či RealVideo a to při 30 fps a datovém toku 2,5 Mbps. Audio přehrávač podporuje MP3, WMA, APE, OGG, FLAC nebo AAC. Datové úložiště může mít kapacitu 2 GB či 8 GB v podobě flash pamětí. Další výbavou jsou dva stereofonní reproduktory, mikrofon, Wi-Fi 802.11 b/g, slot pro mikro SDHC kartu, USB 2.0. Archos můžete pořídit s nainstalovaným systémem Android nebo alternativně s Linuxem.

 

Ceny tabletu Archos 7 jsou dle kapacity paměti: 2 GB verze za cca 3 900 Kč, 8 GB verzi pořídíte za přibližně 4 700 Kč.

Neofonie WePad

Dalším tabletem je často diskutovaný WePad. Nepoužívá žádný standardní operační systém, ale Linux nebo upravený Chrome OS s podporou aplikací pro Android a Google pluginy. Je to odpověď na iPad od německého výrobce Neofonie, který při vývoji spolupracoval se společností Google. Systém dovoluje spuštění více aplikací naráz, ale bohužel neumožňuje multi-touch ovládání. Neofonie udává 6 hodin provozu na jedno nabití.

 

WePad má větší 11,6" displej s vysokým rozlišením 1366 × 768 , používá Intel Atom N450 1,66 GHz, grafická karta GMA 3150 má navýšený výkon akcelerátorem Crystal HD a pokud by vám nestačila plocha dotykového displeje při sledování videa, lze připojit externí monitor či TV přes HDMI výstup. Paměť 16 GB lze rozšířit až na 32 GB interní a 32 GB SD card. Konektivitu zajistí Wi-Fi 802.11, Bluetooth 2.1+EDR a dva USB porty a volitelně můžete rozšířit WePad i o 3G modul. Rozměry WePadu jsou 288 × 190 × 13 mm a hmotnost 800 g (850 g s 3G modulem).

 

Základní cena tabletu WePad se po přepočtu pohybuje na hranici 12 000 Kč, vybavenější verze dosáhnou až k hranici 16 000 Kč.

NotionInk Adam

Posledním z dnešní skupiny je ten první. Adam. Adam od NotionInk. Tablet, který se asi nejvíce blíží iPadu. Minimálně tím, že je designově jiný, než většina soudobých tabletů. Ale také tím, že používá procesor ARM Cortex-A9 dual core. Dále chipset Nvidia Tegra 2, pamět 16 GB nebo 32 GB, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 A2DP, 3G HSDPA. Displej s úhlopříčkou 10,1" a rozlišením 1024 × 600 bodů lze volit mezi standardním lesklým nebo matným s multi-touch ovládáním.

 

Zvláštností tohoto tabletu je použití trackpadu na zadní straně. Ve výbavě nechybí akcelerometr, snímač okolního světla či A-GPS. Konektivitu zajišťují dvě USB 2.0, HDMI port, MicroSD slot, slot pro SIM kartu a dokovací konektor. Multimedia zajistí stereo reproduktory, mikrofon, vstupní a výstupní 3,5 mm jack a zabudovaná 3,2 MPx kamera.

 

Cena Adama v době vzniku článku nebyla známa.

Zde uvedené tablety představují pouze zlomek toho, co lze na dnešním trhu nalézt a pořídit. Počkejme však několik měsíců, až i náš trh začne nabízet větší výběr zařízení tohoto druhu a budeme si moci udělat vlastní zkušenost.

Byl pro vás článek přínosný?