Hlavní navigace

Apple MacBook Pro 13": Rychlejší za stejnou cenu (minirecenze)

Sdílet

Zdroj: Redakce

Překvapení nás čekalo o to větší, protože Apple oživil celou řadu MacBook Pro už letos v únoru. V říjnu na to navázala další změna a právě nejčerstvější novinka zamířila i k nám do redakce. Základní 13" model Pro stojí bezmála 28 000 Kč a je to na něm znát.

U Applu už je zvykem úhledně zabalený produkt v krabici, kde každé příslušenství, kabel i letáček mají svůj řád. Do detailů byl promyšlen i samotný notebook. Oproti předchozí generaci nedošlo k žádným změnám, takže čekejte stejné hliníkové tělo Unibody a svítícím jablkem na víku a čtyřmi gumovými podložkami na zadku. Konstrukce je prakticky bez chyb: nikde nic nevrže, kloub drží jistě, ale zároveň se displej dobře odklápí, na magnetický napájecí konektor se velmi lehce zvyká.

U dokonale zpracovaného hliníkového těla vadí jen ostrá hrana, kterou by stačilo lehce zbrousit.

Hmotnost lehce přes dvě kila nás ale nijak nenadchla. Sice nečekáme dietu jako u 13" MacBooku Air, ale i srovnatelná konkurence dokáže podobné tělo, výkon a se stejnou cenou vyrobit s nižší hmotností (ale také už nemá DVD mechaniku). Někomu nemusí sednout ostré hrany při otevřeném notebooku. To pak máte nepříjemně otlačené předloktí, přitom by stačilo jen hrany lehce zabrousit.

Samotný hliník je také někdy na obtíž. Už pomalu začíná zima a při cestování venku na sebe notebook v brašně nabalí chlad, který pak v kanceláři dlouho dobu otravuje. Můžete jej rozehřát nějakým benchmarkem nebo jinou náročnou úlohou, to vás ale zase překvapí velmi hlasité chlazení. Při kancelářské práci je ale MacBook Pro potichu. Tím můžeme hlavní negativa uzavřít.

Třináctipalcový model má jako jediný pouze lesklý displej, u větších si lze vybrat i matný. Technologie se nemění, stále má jen TN panel s omezenými pozorovacími úhly a rozlišením 1 280 × 800 px. Barvy zobrazuje přesně, odezva je rychlá, snad jen ten lesk vadí.

Naměřili jsme
Call of Duty 4 44 fps
Geekbench 32b 6164 bodů
NovaBench 569 bodů
Výdrž (kancelář) 6:15 h

Pod kapotou samé novinky

Základní konfigurace má nový dvoujádrový procesor Intel Core i5 (Sandy Bridge) s frekvencí 2,4 GHz a 3 MB vyrovnávací paměti třetí úrovně. Grafika je pouze integrovaná HD 3000 (větší modely mají i dedikované Radeony), takže nečekejte herní mašinu. Ale starší hříčky utáhne a systém rozhodně nebrzdí. Intel si na poslední generaci GPU dal záležet.

Procesor využívá 4 GB RAM (DD3, 1333 MHz), což sice plně dostačuje, ale při dnešních cenách pamětí by se 8 GB ve výsledné ceně neprojevilo. Data ukládá na 500GB disk s 5 400 otáčkami za minutu. Disk je hlavní brzdou, volitelně můžete koupit také dražší SSD. Nechybí ani obligátní optická mechanika se štěrbinou na pravé straně.

Letošní novinkou je univerzální port Thunderbolt. K němu připojíte další monitor, případně síťové úložiště, v budoucnu možná externí grafiku. Propustnost až 10 Gb/s zatím stačí téměř na cokoliv.

Podsvícená klávesnice je velmi pohodlná, multidotykový Trackpad rovněž nemá chybu. Svou kvalitou překvapí i HD kamerka FaceTime, která dobře funguje jak ve stejnojmenné aplikaci, tak i třeba běžnějším Skypu.

Apple uvádí výdrž okolo sedmi hodin (Li-Pol akumulátor má kapacitu 63,5 Wh). Takové hodnoty jsme nedosáhli, ale na šest hodin práce jsme se dostali. Ale kdybychom snížili jas displeje, přes den vypnuli podsvícení klávesnice a věčně nezkoušeli náročnější funkce, sedm hodin je při "kancelářině" dosažitelná hodnota.

MM_AI

Plusy / mínusy
výkon hlučnost při zátěži
zpracování vyšší hmotnost
dlouhá výdrž lesklý displej
 dobrá ergonomie  ostré hrany

Za 27 990 Kč dostanete dobře zpracovaný a rychlý notebook, který se však nehodí na hry ani jinou náročnou práci s 3D grafikou. Vše ostatní zvládne s přehledem. Jen je trochu těžší, než bychom si přáli. Na druhou stranu můžete zvolit pomalejší, ale zato mobilnější MacBook Air 13". 

Parametry
Cena 27 990 Kč včetně DPH (CZC.cz)
Názor 90%
Zapůjčil Apple
Apple MacBook Pro 13"
procesor Intel Core i5 (2× 2,4 GHz)
RAM 4 GB (DDR3)
pevný disk 500 GB (5 400 ot./min)
displej 13,3", 1 280 × 800 px
grafická karta Intel HD 3000 (integrovaná)
operační systém Mac OS X 10.7 Lion
konektory 2× USB 2.0, LAN, Thunderbolt, FireWire 800, audio
čtečka karet SDXC
optická mechanika 8× SuperDrive (DVD)
rozměry 325 × 227 × 24 mm
hmotnost 2,04 kg

Článek vyšel v tištěném Extra PC 01/12.

Byl pro vás článek přínosný?