Hlavní navigace

Apple poprvé meziročně prodal méně iPhonů a po 13 letech mu klesly tržby

27. 4. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nemohl věčně jen růst. Už vánoční výsledky ukazovaly spíš stagnaci danou zastaveným růstem iPhonů, které jsou pro Apple klíčovým produktem. V prvním kalendářním čtvrtletí roku 2016 a druhém fiskálním čtvrtletí v účetnictví firmy se iPhonů prodalo méně než v předchozím roce a to také výrazně ovlivnilo hospodářské výsledky.

Applu poprvé po 13 letech klesly tržby
Applu poprvé po 13 letech klesly tržby

Apple utržil 50,6 miliardy dolarů, o 13 % méně než před rokem. Čistý zisk poklesl dokonce o 23 % na 10,5 miliardy dolarů. Hrubá marže spadla o 1,4 bodu na 39,4 %. Slabší výsledky čekali analytici, ale dopředu je avizovala i sama firma. Finanční šéf Luca Maestri v lednu tvrdil, že očekává tržby mezi 50 a 53 miliardami a marži mezi 39 a 39,5 procenty. V minulých letech Apple své predikce přeskočil, teď se pohybuje na spodní hranici odhadů.

Méně iPhonů, iPadů i Maců

Firma za uplynulé čtvrtletí prodala 51,2 milionu iPhonů (16% meziroční pokles), 10,3 milionu iPadů (19% pokles) a 4 miliony Maců (12% pokles). Jestli bude spásou menší iPad Pro nebo iPhone SE, se ukáže až v aktuálním čtvrtletí. Obě novinky se začaly v obchodech prodávat až 31. března, Applu končil druhý fiskální kvartál již 26. března.

O 30 % vyrostly tržby ostatních produktů, mezi které patří Apple TV, Watch, Beats, iPody a příslušenství. Tim Cook prozradil, že Apple Watch se v prvním roce prodalo více kusů než v premiérovém roce iPhonů. Momentálně jde o jedinou cupertinskou naději na nový obchodní trhák. V prodejích již mezi chytrými hodinkami vede, ale celkově je tento trh ještě slabší.

 

Applu o 20 % vzrostly také příjmy z tržeb. S 6 miliardami za čtvrtletí byly poprvé silnější než ty z prodeje Maců, které činily jen 5,1 miliardy. Apple vybudoval velký ekosystém kolem miliardy aktivních iZařízení a to se mu teď vrací formou provizí z prodejů aplikací, placení přes Pay a dalších služeb. Hudební půjčovna Apple Music má již 13 milionů předplatitelů.

Propad nejspíš přijde i příště

Další meziroční propad tržeb i zisku možná přijde v aktuálním čtvrtletí. Zatímco loni Apple od dubna do června utržil 58 miliard s 40,8% hrubou marží, Luca Maestri pro právě probíhající kvartál předpokládá tržby mezi 46 a 48 miliardami a marži v rozmezí 38,5 a 39,5 procenta. Že by přece jen menšímu iPhonu a iPadu tolik nevěřil?

Zdroj: Apple