Hlavní navigace

Apple prožil rekordní Vánoce. Má nejvyšší tržby, zisky i prodeje iPhonů a iPadů

28. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Cupertinská společnost včera večer zveřejnila výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí kalendářního roku 2013, které je ale v účetnictví Applu už prvním kvartálem fiskálního roku 2014. Firma v něm utržila 57,6 miliardy dolarů, meziročně o 6 % více. Naplnila se i očekávání finančního šéfa Oppenheimera, který odhadoval tržby mezi 55 a 58 miliardami. Jde o dosud nejvyšší čtvrtletní výsledek Applu.

Rekordní byl i čistý zisk, který během kvartálu činil 13,1 miliardy dolarů. Šlo však pouze o dorovnání loňských čísel. Zisk Applu v posledních čtvrtletích padal nebo přinejlepším stagnoval. Tržby ale jdou stále nahoru. Tento nepoměr se odráží i v hrubé marži. Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2012 činila 38,6 %, loni to bylo „jen“ 37,9 %. Na výrobce hardwaru jde stále o výborný výsledek.

Prodeje zařízení

Zařízení 14Q1 13Q1 Rozdíl
iPhone 51 mil 47,8 mil. +7 %
iPad 26 mil. 22,9 mil. +14 %
Mac 4,8 mil 4 mil. +19 %
iPod 6 mil. 12,7 mil. -52 %

Prodeje iPhonů a iPadů jsou na historickém maximu. Apple ale ztrácí dech. Na konferenčním hovoru potvrdili, že nový iPhone 5C se v USA neprodává tak, jak si mysleli. Tim Cook si myslí, že jsou lidé okouzlení vyšším modelem 5S. Což je jistě pravda. Esko je navíc jen o chlup dražší, přitom o třídu lepší. Sedmiprocentní růst iPhonů je dobrý výsledek, ale podle IDC rostl celý trh se smartphony o 24 %. Ostatní výrobci v top 5 rostou násobně rychleji. Nesmíme ale zapomenout, že Apple konečně podepsal dohodu s největším operátorem na světě (China Mobile), což se může v dalším čtvrtletí na výsledcích silně projevit.

Čína je totiž pro Apple nejrychleji rostoucím trhem. V USA tržby klesly o 1 %, Evropa rostla jen o 5 %, ale čínské tržby jsou meziročně o 29 % vyšší. Velmi se tam daří především iPadům. Ty mimochodem obecně zaznamenaly 14% nárůst prodejů, ale nárůst tržeb je jen 7%. To znamená, že Apple prodal více levnějších modelů. Překvapivý 16% růst zaznamenaly Macy. Prodeje iPodů zato pořád klesají, aktuálně o 52 %. Apple je totiž loni ani neaktualizoval.

 

V konferenčním hovoru ještě zástupci Applu potvrdili, že iOS 7 je už rozšířený na 80 % všech mobilních zařízení Applu. A možná také naznačili novinky v iOS 8. Tim Cook mluvil o tom, že se Apple velmi zajímá o mobilní platby. Lidé si prý pochvalují, jak mohou pomocí otisků (Touch ID) jednoduše nakupovat hudbu, software a jiné služby v iTunes Storu a že na tomto základu by se daly postavit i platby v kamenných obchodech.

Finanční ředitel Peter Oppenheimer nakonec prozradil vyhlídky na druhé čtvrtletí. V něm by měl Apple utržit mezi 42 a 44 miliardami dolarů s hrubou marží 37–38 %. Loni v tomto čase přitom Apple utržil 43,6 miliardy s marží 37,5 %. Firma si tak ani díky růstu a dohodám s Čínou nevěří.

Zdroj: Apple