Hlavní navigace

Apple prý bude dál vyrábět čipy i u Samsungu. Nebo u GlobalFoundries?

15. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zprávy, že společnost Apple údajně uzavřela smlouvu na výrobu 20nm, 16nm a 10nm mobilních čipů u TSMC, byla logickým vyústěním konkurenčního boje se Samsungem. U toho Apple čipy vyráběl doposud, vzhledem k nepřátelským poměrům však určitě nešlo o srdečnou spolupráci. Přesto se nyní vynořují zprávy, že se ze závislosti na korejském koncernu Apple stejně nevymaní. Údajně s ním totiž firma uzavřela smlouvy na výrobu 14nm procesem s tranzistory typu FinFET. Ovoce ve formě (zřejmě mobilních) čipů má z kontraktu vzejít v druhé polovině roku 2015.

U Samsungu se údajně bude vyrábět SoC A9, který bude osazen v telefonu iPhone 7 (pokud se ovšem nejedná jen o odhady – vzhledem k tomu, že se bavíme o budoucnosti, mohou být nakonec modelová označení jiná). Dle deníku The Korea Economic Daily je důvodem, proč zakázku opět dostal jinak konkurenční Samsung, prostě termín dostupnosti zmíněného procesu. Má být totiž připraven dříve, než bude mít svou alternativu hotovou TSMC. Z dřívějších informací sice plyne, že 16nm proces s FinFETy by TSMC mohlo mít docela brzy (zkušební fáze výroby snad již koncem tohoto roku), nicméně je možné, že Samsung bude k masové výrobě i tak připraven dříve.

Křemíkový wafer

V souvislosti s otázkou, kde (či kde všude) se budou čipy pro elektroniku s jablkem ve znaku vyrábět, se ale vynořila ještě jedna zpráva. Dle serveru SemiAccurate totiž Apple jedná o spolupráci naopak se společností GlobalFoundries, která vznikla před pár lety z odštěpených výrobních závodů po AMD. Apple si snad údajně u GlobalFoundries nasmlouval či lidově řečeno zapikal celou jednu továrnu. Tím by se firma pojistila proti riziku, že nebude mít k dispozici dostatečné kapacity. Výrobní linka pro ni bude vždy zarezervována.

Za takovou formu spolupráce (možnost pronajmout klientovi celou hotovou továrnu údajně nabízí i TSMC) pochopitelně GlobalFoundries bude účtovat víc, než za běžnou spolupráci. Na druhou stranu je tato společnost mezi zakázkovýámi výrobnami stále spíše nováčkem, a Apple by se jí hodil jako prestižní klient, jímž by mohla prokázat příslušnost k první lize. Nemluvě o tom, že má nevyužitou kapacitu, kterou by ráda udala. Spolupráce obou firem je nicméně logická z jiného důvodu. GlobalFoundries je stejně jako Samsung členem výzkumné aliance s IBM, a procesy používané těmito třemi firmami se proto zakládají na společném základě. Je zde tedy určitá kompatibilita, která umožňuje snáze převést návrh čipu z jedné linky na druhou. GlobalFoundries by tak mohlo vyrábět čipy, původně navržené pro Applem jen trpěný Samsung.

Křemíkový wafer

Zda se spolupráce s GlobalFoundries nakonec zrealizuje zatím nevíme. Zpráva je zatím neověřená, takže z ní jako z mnoha drbů, které se okolo Applu točí, nakonec nemusí nic být. Na druhou stranu, výroba u GlobalFoundries by měla jednu výhodu: pokud by totiž Apple získal továrnu Fab 8 ve státě New York, mohl by se honosit faktem, že jsou jeho čipy vyráběny na území Spojených států. Kupovat „lokální produkty“ je nejen u nás v kurzu – ostatně na tuto notu již firma chce hrát u své nové „pracovní stanice“ Mac Pro. I ta má být sestavována v Americe a Apple zjevně věří, že to může její popularitě pomoci.

KL hlasovani

 

Zdroje: The Korea Economic Daily, HotHardware

Byl pro vás článek přínosný?