Hlavní navigace

Apple se zbavuje Flashe. V Safari 10 už bude jen na vyžádání stejně jako Java nebo Silverlight

17. 6. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Flash Player by na webu asi časem skončil sám, ale Apple byl tím, kdo jeho konec pomohl uspíšit. Rázně jej odmítl integrovat do iOS a vývojářům doporučoval, aby interaktivní stránky dělali v HTML5. Ani po letech ještě Flash zcela nezmizel, ale ve většině případů se bez něj obejdete.

Google už u Chromu stanovil ultimátum. Od podzimu budou flashové prvky standardně vypnuté a uživatel je bude muset ručně aktivovat (s výjimkou deseti top webů).

Pluginy budou v Safari 10 jen na vyžádání
Pluginy budou v Safari 10 jen na vyžádání

Apple tento krok následuje, ale s tvrdším přístupem. Bez výjimek. Safari 10, které přijde spolu s macOS Sierra už webům zatají, že je Flash Player nainstalovaný. Pokud bude mít daná stránka či prvek alternativu v podobě HTML5 verze, spustí vždy ji. Pokud HTML5 nebude, bude možné Flash Player ručně povolit (jednorázově nebo pro danou stránku napořád).

 

Toto pravidlo se navíc netýká jen Flash Playeru, ale i dalších zásuvných modulů jako Silverlight, Java nebo i „domácí“ QuickTime. Flash je ale hlavní brzdou webu a doplněk od Adobe je každoročně v seznamu nejděravějšího softwaru na prvních příčkách.

Zdroj: WebKit via TechCrunch