Hlavní navigace

Apple uznal, že popelnicový Mac Pro byla chyba. Chystá zase něco jiného

Sdílet

Zdroj: Redakce
Stávající Mac Pro se nepovedl podle představ a není možné jej upgradovat. Apple proto uvede nový model a s ním i další monitor. K tomu letos představí nový „iMac Pro“.

Šéf marketingu Phil Schiller a hlava softwarového vývoje Craig Federighi si do centrály Applu pozvali pár vybraných zahraničních novinářů, aby udělali něco, co u cupertinské společnosti není zvykem. Apple uznal chybu, a navíc prozradil informace o budoucích produktech. Nic moc konkrétního samozřejmě.

Špatná sázka

Celá schůzka se nesla v duchu toho, že Apple nadále myslí na profesionály. V poslední době to totiž vypadalo, že pro firmu jsou důležitější stylové počítače než ty výkonné určené pro práci. Zářným příkladem je Mac Pro. V roce 2013 Apple představil a po několika odkladech nakonec začal i prodávat novou pracovní stanici s vysokým výkonem a netradičním válcovým designem… a od té doby ji nijak neinovoval.

Moderní počítač s unikátním designem totiž nebyl moc dobře připraven na budoucí upgrady. Apple navíc učinil odvážné, ale špatné rozhodnutí. Vsadil na multiGPU systém místo řešení s jednou výkonnou grafikou. To už nejde vzít zpět, do Macu Pro se výkonné singleGPU nevejdou. O rozšiřování se měly starat externí komponenty připojené přes Thunderbolt 2. To také nevyšlo.

Podle slov Applu je to stále výkonný a tichý počítač, který dostačuje spouště lidem, ale nezavděčí se všem. Proto na příští rok chystá nový Mac Pro, který zřejmě nabídne jiný design a hlavně lepší modularitu.

Jen drobná aktualizace

Včera také aktualizoval stávající model. Základní variantu za 96 000 Kč vybavil šestijádrovým Xeonem místo čtyřjádra (stále stařičký Intel Ivy Bridge) a místo duálního AMD FirePro D300 nasadil D500. Takovou konfiguraci měl doteď dražší model za 126 000 Kč. Místo něj je v prodeji verze s osmijádrem a grafikami D700. Pořád však neobsahuje Thunderbolt 3 a neporadí si s novým 5K monitorem.

Aktualizovaný Mac Pro (2017) Aktualizovaný Mac Pro (2017)

Co přijde?

Ještě letos prý Apple představí nový iMacy určené profesionálům. Určitě prý neponesou dotykový displej, ale vypadá to na výkonnější hardware. Že by také Xeony a profi grafiky?

Firma také uvede vlastní 5K monitor, zřejmě právě spolu s novým Macem Pro. Aktuálně má v nabídce model od LG, ale Apple chce vytvořit nástupce Thunderbolt Displaye.

Levný Mac Mini prý zůstane v nabídce, ale víc k tomu zástupce firmy uvést nechtějí.