Hlavní navigace

WWDC 18: Apple se vysmál Googlu a opisoval od Androidu

Sdílet

Zdroj: Redakce
Apple na své vývojářské konferenci WWDC představil iOS 12. Novinky potěší majitele starších zařízení, hráče, manažery i rodiče.

Apple včera odstartoval 29. ročník své největší vývojářské konference WWDC. Navzdory očekávání se úvodní keynote obešla bez nových hardwarových produktů. Inovací se dočkaly jen operační systémy, služby a aplikace. Do ročního cyklu se navíc Applu nepodařilo dostat žádné závratné množství novinek. Firma místo toho upravuje nebo přidává jen pár věcí, které ale chce udělat pořádně a stabilně.  

iOS 12

Dvanáctka má hned dvě dobré zprávy pro majitele starších zařízení. Apple bude podporovat všechny iPhony i iPady, pro které byl dostupný iOS 11. Na nejnovější systém se tak mohou těšit i majitelé pět let starého iPhonu 5S. Příkladná podpora. Apple si ani nezapomněl šťouchnout do konkurence, když tradičně srovnával dostupnost poslední verze Androidu a jeho systému. iOS 11 je na 81 % aktivních zařízení, Android 8 na 6 %.

V minulosti mimochodem nové verze iOS sice přidávala funkce do starších zařízení, ale i přes sliby už systém nikdy neběžel tak svižně jako původní verze iOS, se kterým iPhony a iPady přišly na trh. iOS 12 však prý prošel velkou optimalizací. Ve srovnání s iOS 11.4 bude klávesnice vyjíždět až o polovinu rychleji, fotoaparát se spouštět o 70 % rychleji a aplikace v zátěži až dvojnásobně rychleji, běžně o 40 % rychleji. Čísla Apple naměřil na iPhonu 6 Plus.

Lepší (rodičovská) kontrola

iOS 12 bude podobně jako Android P měřit, kolik času trávíte v jednotlivých aplikacích a zobrazí souhrnné statistiky za celý den i týden. Rodiče mohou navíc tímto způsobem děti hlídat, aplikace blokovat nebo jim nastavovat různé limity. Správa je vázaná na účet, takže limity budou fungovat na všech iPhonech nebo iPadech, které dítě vlastní.

iOS 12 Sledování času tráveného v aplikacích a rodičovská kontrola

Z Androidu si Apple půjčuje i pokročilé notifikace. Oznámení se budou konečně sdružovat do skupin podle aplikace nebo témat, takže vám například dlouho ignorovaný chat nezaplní celé notifikační centrum. Navíc jako u konkurence bude možné pomocí zkratky notifikace dané aplikace rovnou vypnout nebo ztišit, aniž byste museli patřičnou volbu lovit hluboko v nastavení.

iOS 12 Nové možnosti notifikací

Upraven bude režim Nerušit. Může se automaticky zapínat podle nastavených událostí v kalendáři nebo na vybraných místech. Jakmile událost skončí nebo z místa odejdete, telefon se přepne do běžného hlasitého režimu. Nerušit se spustí také při aktivní večerce, takže během spaní nebude telefon svítit a oznamovat zmeškané události (ani se nezobrazí na zamčené obrazovce).

Siri je chytřejší

Aplikace Fotky bude automaticky tvořit personalizovaná fotoalba podle různých událostí a témat a nabízet je ke sdílení přátelům. Oni na oplátku budou moci sdílet svá alba ze stejné události. Vyhledávač fotek už dopředu roztřídil snímky na události, místa a lidi. Hledat lze i podle více klíčových slov najednou.

Siri bude chytřejší. Dnes umí napovídat, které aplikace v danou dobu budete nejspíš chtít používat. V iOS 12 bude doporučovat konkrétní akce. Do systému budou doplněny Zkratky, které slouží k automatizaci činností napříč různými aplikacemi. Loni Applem koupená aplikace Workflow se tak stane integrovanou součástí iOS. Uživatelé si budou moci vybírat z předpřipravených zkratek (nebo tvořit vlastní) a nastavit příkaz pro Siri, která sekvenci úkolů spustí. Podobné rutiny opět nedávno představil i Google.

iOS 12 Zkratky pomůžou automatizovat činnosti

FaceTime nově podporuje skupinové hovory, navíc s až 32 lidmi. Aplikace se navíc těsněji propojí se Zprávami, takže jednotlivé i skupinové chaty se budou moci převést na videohovor. Ve FaceTime i Zprávách půjde použít Animoji (přibyly čtyři nové) i různé textové a obrazové efekty. Přibyly mimochodem čtyři nové Animoji, nově ty animované ksichtíky a hovínka umí vyplazovat jazyk stejně jako vy. A Apple představil nové Memoji. Po vzoru Nintenda Mii si budete moci vytvořit avatar, který vypadá jako vy.

Bezpečnost na prvním místě

Apple také citelně vylepšuje správu hesel. Při zakládání nových účtů si budete moci generovat bezpečná hesla pro použití v Safari a aplikacích. Klíčenka bude provádět audity a řekne, která hesla už používáte jinde. Konečně jako na Androidu přibude API pro externí správce hesel, takže v Safari nebo aplikacích půjde vyplňovat přihlašovací údaje pomocí tlačítka na klávesnici. iOS 12 navíc konečně bude umět rozpoznávat jednorázová hesla zaslaná přes SMS a automaticky je vyplňovat do patřičných formulářů.

iOS 12 Safari upozorní na weby, které vás sledují

Bezpečnosti, nebo spíš ochrany soukromí, se týkají i dvě novinky v Safari. Prohlížeč bude uživatele upozorňovat, že stránka obsahuje sledovací widgety (lajkovací a jiná tlačítka nebo komentářové pluginy třetích stran) a uživatel bude moci jedním kliknutím sledování vypnout. Safari také zabrání ukládání cookies sloužících pro identifikaci zařízení a následný reklamní retargeting. Googlovské reklamy by vás už neměly sledovat na každém webu.

Sbohem Apple Maps

V iOS 12 je nové rozhraní ARKit 2.0 pro rozšířenou realitu. iPhony a iPady umí rozpoznávat další typy reálných objektů a nechat je interagovat s prostředím (například vrhat stíny). AR scénu bude možné (například ve hrách) sdílet s ostatními. Jeden založí partii virtuální strategické hry, další se k ní připojí. Objekty dokonce mohou v AR trvale zůstávat, takže se na svém místě objeví i po vypnutí a opětovném zapnutí aplikace.

Přímo do systému přibude aplikace pro měření délek a vzdáleností. iOS 12 nově podporuje formát USDZ navržený Pixarem. Slouží pro ukládání 3D objektů, které nově půjde tvořit i v produktech od Adobe.

KL hlasovani

CarPlay konečně podporuje mapy třetích stran, v autě se tak budete moci navigovat pomocí Googlu nebo Waze. iBooks se mění na Apple Books. Diktafon je nově dostupný i na iPadu.

Betaverze iOS 12 už je dostupná pro vývojáře, veřejná beta bude spuštěna za měsíc. Finální verzi čekejte na podzim. Kompletní seznam novinek najdete na apple.com.

Byl pro vás článek přínosný?