Hlavní navigace

APU na rok 2016: Bristol Ridge, Basilisk, Styx. 14nm Zen a K12, konec koček?

29. 4. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Už jsem si zde párkrát stěžoval, že AMD již delší dobu nemá žádné veřejné roadmapy (výjimkou je jen ohlášení Carriza pro letošní notebooky), takže vlastně nikdo neví, kam jeho CPU a APU směřují. Tato nejistota je ale asi pomalu za námi. Stejný zdroj, od nějž jsme přinesli informace o nové architektuře Zen, nyní ze stejné prezentace vypustil i roadmapu procesorů APU na roky 2015 a 2016. S přibývajícími slajdy lze asi jejich autenticitě věřit čím dál víc, ovšem stále asi musím upozornit, že následující informace jsou neoficiální a neověřené. Neberte je proto zatím definitivně.

Stránka 24 z prezentace obsahuje plán APU pro notebooky a mobilní zařízení a hned na začátek je třeba říci, že nejen rok 2016 je v ní nový. Proti tomu, co jme viděli na podzim, totiž do nejmobilnějšího segmentu s 2W SDP přibylo nové APU Amur, vyráběné na 20nm procesu. Půjde o SoC pro tablety a podobné zboží s pasivním chlazením, nejde ale o následníka Mullinsu. Místo toho používá architekturu ARM, přesněji řečeno čtyři 64bitové Cortexy-A57. Čip se bude vyrábět v pouzdru BGA typu FT4 a bude mít integrovanou grafiku Radeon s architekturou GCN a též bezpečnostní koprocesor PSP.

Logo společnosti AMD

Amur (dle starších zvěstí měl mít i souputníka Nolan s architekturou x86, po něm zde není ani stopa) bude zřejmě jediným 20nm počinem. Procesory na rok 2016 totiž již všechny používají 14nm proces s FinFETy, což znamená výrobu v Samsungu nebo v GlobalFoundries. To mimochodem znamená, že AMD bude mít poprvé příležitost v případě problémů využít záložní zdroj.

V nejvýkonnějším mobilním segmentu pro klasické notebooky jsou čipy Bristol Ridge, což pro nás není nové jméno. Dobrá zpráva je, že předchozí úniky se mýlili – toto APU, respektive SoC s integrovaným čipsetem nebude nakonec 28nm s jádry Excavator. Má dvě nebo čtyři jádra Zen na 14nm procesu. K tomu grafické jádro používající neupřesněnou „následující generaci“ architektury GCN, opět PSP, koprocesor TrueAudio a pod kapotou je také plná podpora pro HSA 1.0 (což by ale mělo umět i Carrizo). Bristol Ridge bude opět mít TDP 15–35 W a vyrábět se bude v provedení BGA se stejným pouzdrem, jako Carrizo – FP4. Teoreticky by tedy mohlo být kompatibilní. Zda podporuje paměti DDR4, roadmapa neuvádí.

Roadmapa APU pro roky 2015 a 2016 (mobilní oblast)
Roadmapa APU pro roky 2015 a 2016 (mobilní oblast)

O příčku níž bude fungovat lowendové APU Basilisk (toto jméno již kdysi uniklo na LinkedIn, ale pokud vím bez nějakého kontextu). Půjde o SoC s TDP od 5 do 15 W, takže nahradí Beemu a Carrizo-L, ale z části i Mullins. Také zde bude použita 14nm výroba a procesor bude mít pouzdro FT4. Mohl by tudíž být kompatibilní s Amurem, ale už nebude pasovat do notebooků navržených pro Carrizo-L (to má pouzdro FP4 jako větší APU). Velká změna je ale u CPU. Nebudou v něm totiž jako u duchovních předchůdců použita malá „kočkovitá“ jádra, ale opět Zen. Místo čtyř koček budou jádra jen dvě, výkon by ale mohl být minimálně v jednovláknové zátěži o dost lepší. Také Basilisk bude mít grafiku „next generation“ GCN s plnou podporou HSA 1.0, TrueAudio a PSP.

 

Překvapením je i poslední APU, Styx. I jeho jméno podobně jako Basilisk kdysi prosáklo, ale nebylo jasné, zda čip skutečně existuje. Styx je s SDP 2 W a pouzdrem FT4 přímý následovník 20nm Amuru, ovšem vyráběný na 14 nm. Půjde o první procesor od AMD s jádry K12 (samozřejmě architektury ARM), oznámenými před rokem. Zdá se tedy, že toto jádro má na rozdíl od Zenu zaměření spíše na mobilní oblast a nižší spotřebu, zatímco Zen spíše na vyšší výkon pro PC. Nicméně SoC bude mít jádra K12 jen dvě, takže by mělo jít o výkonnější architekturu, než jsou Cortexy (což by bylo v době, kdy přicházejí ARMy s deseti slabými jádry velmi přínosné). Také Styx má bezpečnostní koprocesor PSP a plnou podporu HSA 1.0, ale už nedostane TrueAudio. Grafika by měla být zřejmě stejné architektury, jako u Basilisku a Bristol Ridge.

AMD, APU

 

Zánik koček?

Všimněte si, že v roadmapě chybí ekvivalent čipu Styx na bázi architektury x86, podobně jako k Amuru chybí Nolan. AMD přitom loni oznámilo iniciativu prozatímně označenou jako „projekt Skybridge“, podle níž měla mít společnost společnou platformu, v níž by se daly použít čipy jak na bázi ARMu, tak na bázi x86. Původně jsme si mysleli, že to znamená alternování mezi K12 a malými jádry (Jaguar, Puma), avšak ta v žádném budoucím čipu nejsou. Zdá se, že pokud AMD na této koncepci trvá, bude pro Styx oním „bratrem“ APU Basilisk s jádry Zen, které má též pouzdro FT4. Pro rodokmen „kočkovitých“ jader to ale asi znamená konec. Vzhledem k tomu, že byly v roadmapě nahrazeny Zenem, je docela pravděpodobné, že jejich program AMD úplně ukončilo a prostředky přesunulo do vývoje K12 a Zenu.

SkyBridge: AMD vytvoří jednotnou platformu jako pro čipy x86, tak ARM
SkyBridge: AMD chtělo vytvořit jednotnou platformu jako pro čipy x86, tak ARM

 

KL hlasovani

Vyhlídky pro desktop

Uniknuvší dokument je roadmapou pro notebooky, což je nejspíš důvod, proč v ní scházejí procesory Summit Ridge, což jsou podle starších úniků osmijádra. Ty tedy zřejmě budou jen pro stolní PC; zda ale technicky vzato půjde o APU, nebo zda to znamená, že nemají grafické jádro, to ještě jasné není. Minimálně od Basilisku a Bristol Ridge ale desktopové verze budou jistě, jen asi s vyššími TDP.

Zdroj: Planet3DNow!, fórum

Byl pro vás článek přínosný?