Hlavní navigace

Aqua Computer má rotační „otvírák“ na Skylake. Vyrobíte ho sami na 3D tiskárně

29. 12. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od firmy Aqua Computer z Německa jsme tu v předvečer vánoc měli vložku proti ohnutí procesorů Skylake s odstraněným rozvaděčem tepla. Tato firma nyní ale odhalila ještě jednu zajímavou věc, která s první souvisí: nástroj usnadňující samotné snímání rozvaděče. Ten je zajímavý tím, že si ho nemusíte kupovat, ale můžete si ho sami vyrobit. Tedy za určitých podmínek.

Plastový „louskáček“ Skylake Twister je totiž docela jednoduchý a firma ho uvedla takříkajíc virtuálně v podobě plánů/dat, z nichž si ho můžete vytisknout na 3D tiskárně, pokud ji vlastníte nebo k ní máte přístup. Ty jsou zadarmo ke stažení zde. Přímo na prodej naopak věc zdá se není, což je možná škoda, protože přece jen ne každý potenciální snímač bude v okolí někoho s 3D tiskárnou znát.

Skylake Twister pro odstraňování rozvaděče z procesoru
Skylake Twister pro odstraňování rozvaděče z procesoru

Skylake Twister odlupuje z procesoru rozvaděč jeho pootočením, čímž se utrhne od lepidla a čipu. To by mělo mít výhodu proti jiným metodám v tom, že procesor i rozvaděč jsou během operace zafixovány a působící síla nemůže po povolení kontaktu „utéct“ a napáchat škody, jako kdybyste rozvaděč uráželi třeba kladívkem.

Nástroj oba kusy při strhávání fixuje, což by mělo CPU chránit před poškozením
Nástroj oba kusy při strhávání fixuje, což by mělo CPU chránit před poškozením

Použití by mělo být poměrně snadné. Procesor se vloží do spodního plastového kusu, kde substrát zapadne do připravené pozice. Vrchní kus se poté nasadí na něj tak, že „caplíky“ zapadnou do zámků. Poté lze vrchní částí asi o 15 stupňů volně pootočit (čímž se obě části zamknou do sebe), než narazíte na odpor. Rozvaděč nyní utrhnete tak, že hrubou silou dokončíte otočení horního kusu, dokud neuslyšíte, že rozvaděč povolil. Aby bylo možno aplikovat dost brunátného násilí, mají oba kusy otvor na zastrčení silného šroubováku, který poslouží jako páka. Po akci pak otočíte zpátky, sejmete vrchní díl a procesor máte připraven ve spodním.

Rozvaděč se odlupuje pomocí pootočení
Rozvaděč se odlupuje pomocí pootočení

Výhodou této metody je, že při svém odtržení od lepidla by rozvaděč neměl nikde narazit na čip, jelikož je zafixován a pevná opora by měla přispět také k ochraně u Skylake ztenčeného substrátu. Pokud tomu dobře rozumím, Twister se má použít na CPU bez prořezaného lepidla, čímž odpadá riziko, že žiletkou píchnete do subtrátu, nebo říznete do čipu či součástek okolo. Aqua Computer nicméně zdůrazňuje, že za stoprocentní funkčnost této metody nijak neručí a jí navržené zařízení každý používá na vlastní nebezpečí. Odstranění rozvaděče ale samozřejmě nebude bez rizika nikdy.

 

Zatím jsem nikde na webu nezaregistroval svědectví Skylakistů, kteří Twister od Aqua Computeru úspěšně použili. Pokud se vám ho tedy někde podaří vytisknout a odvážíte se mu procesor podrobit, pochlubte se s (doufejme pozitivním) výsledkem v diskusi.

Zdroj: Tom's Hardware, Aqua Computer