Hlavní navigace

ASMedia oznámila partnerství s AMD, zřejmě převezme výrobu čipových sad

26. 11. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před časem jsme psali o poněkud poplašných zprávách, že by AMD mohlo přistoupit k outsourcingu u čipových sad pro své procesory a nechat tuto dosti důležitou komponentu vyrábět externí firmou – tchajwanskou ASMedia. Zdá se, že tato záležitost už je definitivní a na outsourcing opravdu dojde.

Jak píše server DigiTimes, který v tchajwanských průmyslových kruzích pravidelně šťourá a získává neoficiální informace, ASMedia nyní spolupráci s AMD oficiálně potvrdila. Firma sice nepublikovala oficiální tiskovou zprávu, nicméně údajně oznámila uzavření partnerství s AMD na tchajwanské burze. K tomu jsme se sice nedostali, podle DigiTimes je v něm ale řečeno, že tato spolupráce se týká technologií pro příští generaci čipových sad. Tím se asi potvrzují předchozí neoficiální zprávy o outsourcingu čipsetů, které jinak také přinesl web DigiTimes.

Jak to AMD s ASMedia přesně skoulí, ovšem stále není známo. První zvěsti o spolupráci obou firem hovořily o tom, že by ASMedia pro AMD implementovala technologii SATA Express. Další zprávy už ale přišly s tím, že AMD by této firmě svěřilo návrh kompletních čipových sad, což by popravdě dávalo větší smysl. ASMedia totiž má portfolio řadičů USB (a třeba s podporou USB 3.1 má být první) a SATA, M.2 a má i čipy pracující se sběrnicemi PCI a PCI Express.

Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)
Čipová sada AMD A75 pro platformy FM1, FM2 a FM2+ (Zdroj: TweakPC)

Otázkou zůstává hlavně to, zda se tato spolupráce týká externích čipových sad, nebo i bloků s touto funkcí, které už jsou zahrnuty v čipech SoC, jako je například Kabini. V prvém případě by ASMedia mohla dodat náhradu za čipové sady A58, A68H, A78 a A88X, případně čipset pro platformu AM3+ nebo jejího následníka. Takováto spolupráce by ale neměla moc velkou perspektivu, neboť AMD zřejmě u většiny produktů přejde na koncepci SoC. A to i u velkého APU Carrizo, byť v platformě FM2+ s ním dále bude používat externí čipset.

 

Je tu proto i radikálnější možnost, a to že by ASMedia dodávala čipsetové bloky i pro čipy SoC. IP firmy by se tak dostalo přímo do vlastních APU a AMD by s ní muselo spolupracovat na mnohem užší úrovni. Ovšem ve světle například nedávného kontraktu se Synopsys to vypadá, že AMD nemá nic proti tomu, outsourcovat stále více komponent ve svých čipech. Ani tato forma spolupráce s ASMedia tudíž zdaleka není vyloučená. Na druhou stranu, čistě teoreticky je možné také to, že tyto zvěsti jsou zveličené, AMD si licencovalo jen nějaké konkrétní IP a čipsety bude vyrábět dál. Mohlo by jít třeba o ony řadiče pro SATA Express a USB 3.1, což jsou technologie, které zatím AMD na rozdíl od USB 3.0 a SATA 3.0 nemá.

ASM1083, jeden z řadičů z produkce firmy ASMedia (Zdroj: ChipLoco)
ASM1083, PCI-PCIE můstek z produkce firmy ASMedia (Zdroj: ChipLoco)

CS24

Pro zajímavost je možná dobré na závěr připomenout, že spolupráce s ASMedia se sebou nese ještě jeden potenciální problém. Tato firma má totiž na krku obvinění, že řadiče USB, tedy podstatnou část svého portfolia, založila na technologii zcizené od firmy VIA. Pokud by se takto zatížené IP dostalo i do procesorů AMD, mohlo by to mít nepěkné důsledky.

Zdroj: DigiTimes

Byl pro vás článek přínosný?