Hlavní navigace

ASRock nacpal desku pro Haswell-E do rozměru Mini-ITX. S kompromisy, ale jde to

14. 3. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Říká se, že co je malé, to je roztomilé, a v tomto duchu se staly za poslední léta značně populární desky typu Mini-ITX. Kdysi se v nich používaly prakticky jen úsporné procesory typu Atom, dnes se na nich ale staví běžné sestavy včetně herních. Na tomto trendu se nese i deska, kterou teď chystá na trh ASRock. Jedná se o Mini-ITX základovku, která do 17 × 17 cm nacpe čipovou sadu X99 a sockter LGA 2011-3. Otevře tím možnost dostat do kompaktního počítače highendové CPU Haswell-E. Srovnatelně výkonné CPU se pokud vím do rozměru Mini-ITX ještě nepodívalo – tedy alespoň ve spotřebitelském segmentu.

Deska ASRock X99E-ITX/ac, která by měla být odhalena na CeBITu, je asi zároveň svědectvím, že zpacifikovat platformu X99 do takovýchto rozměrů není bez problémů. Dostanete sice skutečný socket LGA 2011-3 schopný živit osmijádrová Core i7 (a nejspíš i Xeony E5), ale přijdete o některé další výsady této platformy. Formát Mini-ITX totiž fyzicky dovoluje jediný slot PCI Express, takže linky PCI Express navíc jdou vniveč.

ASRock X99E-ITX/ac, Haswell-E v rozměru Mini-ITX
ASRock X99E-ITX/ac, Haswell-E v rozměru Mini-ITX

Stejně máte smůlu, pokud vás na highendové platformě Intelu oslovuje čtyřkanálový řadič pamětí se svou vysokou propustností. ASRocku se totiž podařilo napasovat jen obvyklé dva sloty DIMM. Nevím, jestli by se na PCB nemohly vejít čtyři sloty při použití SO-DIMMů po dvou stranách, na X99E-ITX/ac každopádně využijte jen dva kanály stejně jako u LGA 1150.

Další zrada se schovává ještě v chlazení. Kvůli rozměrům socketu se totiž okolo nevešel klasický upínací mechanismus. Kompaktnější socket (měl by být převzatý ze serverových desek) není s běžnými chladiči kompatibilní. Kvůli tomu dodává ASRock k desce vlastní chladič. Opět jde zřejmě o typ převzatý ze serverů, takže bych si dal pozor na to, aby nebyl v zátěži příliš hlučný (regulace otáček by ho ale mohla zkrotit). Je možné, že pokud se takovéto desky stanou populárnějšími, vyrobí pro ně některá z firem v oboru nějaký lepší chladič, uzpůsobený pro skříně Mini-ITX. Prozatím ale zůstane chlazení jedním z kompromisů, které budete muset udělat, pokud budete Haswell-E ve formátu Mini-ITX chtít. Mimochodem, patice pro CPU by údajně měla být typu „OC socket“ s piny navíc pro robustnější napájení a lepší přetaktování.

Na této fotografii je dobře vidět nestandardní chladič, který ASRock k desce přikládá (Zdroj: SweClockers)
Na této fotografii je dobře vidět nestandardní chladič, který ASRock k desce přikládá (Zdroj: SweClockers)

Jinak ovšem bude X99E-ITX/ac slušně vybavenou deskou. Ponese šest portů SATA, dokonce bude i možnost připojit disk SATA Express. Přítomen je i slot Ultra M.2 (schopný režimu PCI Express ×4 3.0 pro extra rychlá SSD jako třeba Samsung SM951). Je hned za porty zadního panelu, vidět to lze na vyobrazení na krabici. Jakou má deska zvukovku nevím, nicméně osazené jsou dva gigabitové Ethernety Intel a přítomen je také bezdrátový modul Wi-Fi 802.11ac (nejspíš i s podporou Bluetoothu). Vzadu mezi porty je eSATA, čtyři USB 3.0 a pozor – také nejnovější USB 3.1. Od něj se vzadu nabízí dva porty, ovšem ne oboustranného typu C, ale klasického velkého provedení A.

ASRock X99E-ITX/ac, Haswell-E v rozměru Mini-ITX

ASRock X99E-ITX/ac bude zajímavý minimálně coby koncept. Nejsem si úplně jistý, kolik uživatelů platformy X99 ji volí jenom kvůli vícejádrovýcm CPU a už je nezajímá kapacita a propustnost pamětí, případně nemíní mít víc než jedno GPU (a žádné další rozšiřující karty). I v takové úzké skupině ale asi bude málo jedinců, kteří by zároveň potřebovali desku Mini-ITX a hlavně do toho všeho vrazili peníze. I tak je to ale řešení v teoretické rovině hezké, byť značně omezené. Kolik vás bude deska stát, bohužel zatím nevíme, datum vydání bychom se však s trochou štěstí mohli dozvědět na CeBITu.

 

Zdroje: AnandTech, SweClockers