Hlavní navigace

ASRock předvedl desky s USB 3.1. Porty budou na kartách do PCI Express ×4

17. 2. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

V neděli jsme informovali, že už co nevidět by se mohly objevit první desky s USB 3.1 od Asusu. Zatím je nicméně firma oficiálně neoznámila a místo toho se iniciativy chopil ASRock. Včera tento výrobce představil hned dvě desky, které dostanou jak klasické USB 3.1, tak nové oboustranné porty typu C.

ASRock předvede premiéru nového rozhraní na deskách Z97 Extreme6/3.1 a X99 Extreme6/3.1. Z názvů jste asi již poznali, že půjde o model pro procesory Haswell/Broadwell se socketem LGA 1150 a o highendovou desku pro Haswell-E. Zajímavé je, že ASRock bude mít řešení jen zčásti nativně na desce. X99 Extreme6/3.1 ponese sice přímo na zadním panelu jeden port USB 3.1 typu C, model platformy Z97 nebude mít sám o sobě port žádný. K oběma deskám totiž bude ASRock přidávat adaptér do slotu PCI Express, který ponese dva porty USB 3.1. Toto řešení zřejmě bylo zvoleno pro usnadnění návrhu a zkrácení času nutného pro odladění a uvedení na trh.

Desky ASRock s USB 3.1

Adaptér bude u obou desek vyvádět dva porty. Zřejmě používá rozhraní PCI Express 2.0 ×4 a vzhledem k jisté příbuznosti obou firem lze téměř jistě počítat s řadičem ASMedia ASM1142. Propustnost čtyřlinkového rozhraní by měla při použití PCI Express 2.0 dělat 2 GB/s (16 Gb/s) obousměrně. Limitem zde ale asi bude přímo řadič, neboť ASM1142 má údajně na vstupu mít rozhraní jen PCI Express 2.0 ×2 s propustností 8 Gb/s. Tak jako tak to nebude stačit pro plnou rychlost USB 3.1 (10 Gb/s) na obou portech naráz a zřejmě bude o něco omezena i špičková rychlost jednoho portu. Stále by ale měl být o dost rychlejší než USB 3.0, podle ASMedia údajně řadič dokáže vyvinout rychlosti přes 800 MB/s.

ASRock bude mít zpočátku USB 3.1 na rozšiřujících kartách do slotu PCI Express ×4
ASRock bude mít zpočátku USB 3.1 na rozšiřujících kartách do slotu PCI Express ×4

ASRock použije jak standardní velké porty typu A kompatibilní s existující kabeláží a zařízeními, tak nový oboustranný konektor typu C. Karta pro desku Z97 Extreme6/3.1 bude mít po jednom exempláři od obou, kdežto karta pro X99 Extreme6/3.1 má oba porty klasické velké, neboť „céčko“ už je na desce samotné. Na kartách se jinak nachází konektor molex pro přídavné napájení, neboť USB 3.1 přináší mimo jiného větší napájecí kapacitu pro připojená zařízení. Ta si mohou říct o proud až 3 A při standardním 5V napětí, což by minimálně při vytížení obou portů kartu dostalo mimo specifikace PCI Express (adaptéry do PCI Express ×4 mohou přes slot odebírat maximálně 25 W).

ASRock Z97 Extreme6/3.1
ASRock Z97 Extreme6/3.1

ASRock X99 Extreme6/3.1
ASRock X99 Extreme6/3.1

O dostupnosti těchto přídavných karet pro jiné desky bohužel ASRock mlčí, ze začátku se z nich zřejmě bude snažit udělat exkluzivní tahák pro highendové modely. Také uživatelé platformy AMD mají zřejmě smůlu. Je škoda, že pro ně ASRock také kartu neuvolní a místo toho je věrný obecnému trendu posledních let, kdy desky platforem FM2+/AM3+ dostávají jaksi košem. Nicméně tristní situace snad nebude trvat dlouho, neboť časem se jistě objeví adaptéry dalších výrobců, které již bude možné použít v jakékoli základní desce. Tedy za předpokladu, že budete mít volný slot s dostatečnou propustností.

 

Kdy ASRock tyto desky a karty vydá, zatím nepadlo. MSI a Asus to chtějí stihnout v březnu nebo snad už v únoru, takže ASRock zřejmě nebude příliš otálet. Podle webu AnandTech by snad mohly obě desky přijít do obchodů už příští měsíc (ani ony tedy zřejmě nebudou čekat na dokončení certifikace řadiče ASM1142). ASRock je už totiž prý nabízí médiím k recenzování.

Zdroje: ASRock, AnandTech