Hlavní navigace

Hardwarová minela roku? Na trh teď přišly nové desky s šest let starými APU Beema

20. 3. 2020

Sdílet

Psali jsme tu včera o tom, že AMD podle svých vlastních slov neplánuje obnovit vývoj tzv. „malých jader“, tedy úsporných architektur jako byly v Bobcat a Jaguar. Vypadá to ale, že počítačový průmysl našel cestu, jak se s tím „vypořádat“. Vypadá to totiž, že na skladech ještě pořád zůstala zásoba starých čipů s těmito jádry, takže teď na trh mohou k všeobecnému veselí přijít úplně nové desky s lowendovými APU pocházejícími z roku 2014.

Beema je kódové označení, které jsme věru už dlouho neslyšeli, takže raději trošku zopakujme. Šlo o lowendová 28nm APU vydaná v roce 2014 se čtyřmi jádry označenými Puma a integrovanou grafikou se 128 stream procesory, TDP bylo 10–15 W. Tyto čipy ale vlastně nebyly příliš změněné proti APU Kabini s jádry Jaguar z roku 2013, které si asi pamatujete lépe. Snad jen turbo (až na 2,4 GHz) u vyšších modelů bylo novinkou. Po generaci Beema došlo ještě k jednomu refreshi nazvanému „Carrizo-L“, to byly na rozdíl od skutečného Carriza s jádry Excavator opět skoro stejné čipy jako Kabini a Beema.

 

Nové desky s prastarými levnými APU

Výrobci desek teď ale z nějakého důvodu sáhli zrovna po čipech Beema z roku 2014. První se objevil model ASRock QC6000M, v kterém firma oživila model APU Beema s označením E2-6110. Jedná se bohužel o druhý nejpomalejší model v řadě, ale aspoň má čtyři jádra (ovšem na nízkém taktu 1,5 GHz a bez turba). Integrovaná grafika má takt 500 MHz, k tyto čipy mají jednokánálový (šířka 64 bitů) řadič paměti podporující DDR3-1600.

ASRock QC6000M 03 ASRock QC6000M

Procesor je chlazený hliníkovým pasivem bez ventilátoru. To je jedna výhoda, ale je třeba říct, že na trhu jsou o dost lepší pasivní alternativy zejména s posledními generacemi Celeronů Gemini Lake/Gemini Lake Refresh. Za léta uběhlá od časů Jaguru Intel nespal, takže CPU jádra Goldmont+ mají až dvojnásobné frekvence a ještě o dost vyšší IPC (a pochopitelně lepší 14nm proces). Výkonem tedy budou už úplně někde jinde a výbavou (například co do podpory multimédií) také.

ASRock QC6000M 04

Deska ASRocku má levné provedení s rozměrem mATX, využitelné jsou dva sloty DIMM pro paměti DDR3 a tři sloty PCI Express. Jeden je dlouhý typu ×16, ale elektricky má jen čtyři linky, další dva sloty jsou ×1. PCI Express poskytovaný procesorem Beema (jde vlastně o SoC) je ovšem jen generace 2.0 s rychlostí 500 MB/s na jednu linku, což připomíná, s jak starým čipem tu máme co do činění. Na desce lze pro úložiště využít dvojici portů SATA, M.2 není. Mezi zadními porty jsou čtyři USB 2.0 a dvě USB 3.0 na zadním panelu a obrazové výstupy analogový DSub a digitální HDMI, které zvládne rozlišení 3200 × 1800 bodů při 60 Hz a 4K při 24–30 Hz. Přítomen je i gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111H), integrované audio a sériový port.

ASRock QC6000M (Fotogalerie)

1,35GHz dvoujádro…

Kupodivu není ASRock s touto deskou sám, současně se objevila další, naznačující, že jde o rozsáhlejší spiknutí: Biostar A68N-2100K. Této deskce se povedlo zabřednout do lowendovosti ještě víc, protože je na ní osazené úplně nejpomalejší z těchto APU, model E1-6010, který je jenom dvoujádrový, a ještě běžel na nizoučkém taktu maximálně jenom 1,35 GHz. I GPU bylo zpomalené s taktem jen 350 MHz. TDP je jenom 10W a čip je chlazený celkem malým pasivem. Tato deska má alespoň zajímavější formát Mini-ITX, který ale trošku kazí ATX napájení, při podobně nízké spotřebě už lehce nelogické (DC napájení je však o dost dražší, což by zde asi nedávalo smysl).

Biostar A68N 2100K 1600 Biostar A68N-2100K

Konektivitu má tato deska podobou – dva sloty DIMM pro paměti DDR3-1333, slot PCI Express 2.0 ×16 (elektricky ×4) je samozřejmě jenom jeden. Biostar také osadil jen dva porty SATA a obrazové výstupy jsou DSub a HDMI. Deska poskytuje dva porty USB 3.0 (vzadu, vývod pro porty dopředu ani jedna z těchto desek nemá, respektive jen pro USB 2.0). Biostar jinak na desku neosadil přímo sériový port jako ASRock, ale na PCB je pro něj přichystán vývod a co víc, hned vedle je dokonce i vývod pro paralelní port. Opět je osazen gigabitový Ethernet i audio od Realteku (ALC887. na desce je dokonce vývod S/PDIF).

Biostar A68N 2100K 03 Biostar A68N-2100K

ASRock QC6000M stojí v Německu 66 € (1800 Kč), což je maximálně o stovku či dvě levnější než obdobné lowendové desky s modernějšími Celerony. Cenu pro Biostar A68N-2100K zatím nemáme, ale firma prodává předchozí modely 2100 a 2100E (s ještě staršími a pomalejšími APU Kabini E1-2100 a E1-2150) od 44 € a 47 € (1200, 1300 Kč). Za tyto ceny by to byla hodně levná deska s integrovaným CPU, ale pořád platí, že se vyplatí raději připlatit. Tyto modely asi budou dávat smysl jen ve speciálních případech, ne pro běžné PC využití.

Biostar A68N-2100K (Fotogalerie)

Důsledek nestíhajících továren Intelu?

Vznik desek s těmito už historickými procesory asi byl možný hlavně proto, že firmy již měly navržená PCB pro nějaké předchozí verze podobných čipů, které nebylo moc těžké a drahé upravit, takže vytvoření nového modelu bylo skoro zadarmo. I tak je ale dost zvláštní, že se někde ve skladech našlo tolik těchto starých procesorů, které by teoreticky už měly být stažené z nabídky.

Co možná také částečně stojí za touto kuriozitou až legrací (tak si říkám, že jsme s publikováním možná měli počkat ještě 12 dní), je ale asi Intel. Jeho sáhodlouze probírané problémy s kapacitou výroby 14nm čipů vedly totiž k tomu, že zejména lowendové modely Celeronů pro takovéto levné desky byly nedostupné. Některé desky s nimi se na čas přestaly prodávat a protože Intel situaci pořád ještě nezvládl, patrně jsou levné Celerony pořád nedostatkové. A Intel za ně možná také požaduje vyšší ceny. Třeba právě toto přinutilo výrobce desek sáhnout po už opravdu zastaralých APU s jádry Jaguar (respektive Puma). Nu, alespoň jsme se mohli pobavit.

MM_AI

Zdroje: Tom's Hardware, techPowerUp

 

Byl pro vás článek přínosný?