Hlavní navigace

Asus Eee PC 900 – evoluce průkopníka

4. 6. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

[firstpagebreak title=Vývoj legendy]O fenoménu Eee PC již bylo napsáno hodně, pokud vás to ale náhodou minulo, jistě nepřehlédněte skvělý článek od Vládi Janečka - Asus Eee PC: přišel, překvapil a ovládl. S ohledem na ohromný úspěch původních Eee PC 70x je zcela logické, že musel přijít nástupce, což je v tomto případě model 900. Ten je postaven na téměř identickém základu s velmi podobnými rozměry i funkcionalitou. Má však několik funkcí a možností navíc, které tak velmi původnímu Eeečku chyběly.

    

Konečně dobrý displej

Nejdůležitějším vylepšením je nesporně displej - s úhlopříčkou 8,9" již nepůsobí tak komicky jako původní 7". Vyplňuje již konečně plochu víka, které bylo od začátku připraveno pro tento rozměr. Kromě úhlopříčky naštěstí stouplo i rozlišení na 1 024 × 600 bodů. Oproti 800 × 480 poskytuje o 60 % větší pracovní plochu a hlavně důležitých 224 pixelů šířky navíc. Současné webové stránky a i mnohé aplikace již s displejem šířky 800 bodů prostě nepočítají a práce s rozlišením 800 × 480 bodů proto nebyla žádná slast.

 

Samotný displej proto může být důvodem k výměně staršího Eee za nové, protože produktivita práce radikálně vzroste. Povrch displeje zůstal naštěstí matný, což si sice vybralo daň v relativně nižším kontrastu, výrazně však ulehčuje práci v terénu. Podání barev je však vynikající a pochvalu si zaslouží i velmi dobré pozorovací úhly (při srovnání s jinými notebooky).

Elektronický ale pomalý

Vylepšení se dočkala i kapacita disků. Linuxová verze má SSD disky rovnou dva s kapacitou 4 a 16 GB a Windows verze pak 4 a 8 GB. Náš testovací kousek byl Linuxový s operačním systémem umístěným na 4 GB části. Instalace Windows XP SP2 však proběhla zcela bez problémů. Po kompletní aktualizaci zůstali ještě 2 GB volné. Rychlost osazených flash pamětí bohužel není nikterak oslnivá. Pod Windows XP dosáhlo Eee PC 900 pouze necelých 900 bodů v testu PCMark05 HDD, což ostře kontrastuje s průměrnými hodnotami kolem 3500 bodů u normálních notebooků. Nízká přenosová rychlost je sice vyvážena přístupovou dobou, ale ta není všemocná a někdy si prostě počkáte.

Výkon 900vky je proti starším 70x vyšší i z jednoho prozaického důvodu. Ačkoliv mají zcela identický procesor, tak nová 900vka umožňuje plné využití jeho potenciálu při frekvenci 900 MHz. Starší Eeečka jsou v základu podtaktovány na 630 MHz. Celkový výkon systému je ve srovnání s běžnými notebooky docela nízký, stačí však na základní činnosti, pro které je Eeečko určené. Nemá žádný problém s běžnými video formáty a ani webovými službami, i když odezva systému je někdy delší. Nezvyklé je vysoké zatížení při přenosech přes Wi-Fi síť - hlavně při vyšších rychlostech. Na přehrávání videa přes síť to však nemá vliv, protože datový tok komprimovaných formátů je velmi malý.


1 024 bodů na šířku znamená mnohem větší pohodlí při surfování

[pagebreak title=Specifikace, výdrž, klávesnice a touchpad]

Stačí vám 3 hodiny?

Mírně odlišná bude i výdrž, protože větší displej má o něco vyšší spotřebu a svůj díl si vezme i vyšší takt procesoru. Testovaný předprodukční kus měl menší kapacitu baterie - 32,5 Wh (4 400 mAh a 7,4 V), v prodeji by se však měli objevit pouze modely s baterií o kapacitě 38,5 Wh (5 200 mAh a 7,4 V). Kombinace kapacity a použitých komponent vám pak umožní přibližně 3 až 3,5 hodiny úsporné práce s Wi-Fi sítí nebo kolem 2,5 hodiny sledování videa. Čas výdrže samozřejmě hodně souvisí s nastavením jasu displeje a připojenými periferiemi.

 

Stejná bohužel zůstala klávesnice, která má velmi malá tlačítka a pro mnoho lidí není přijatelná na dlouhodobé používání. Problém způsobuje hlavně psaní "všemi deseti", když na klávesnici jednoduše nelze vtěsnat všechny prsty do základní polohy. Chybovost pak radikálně stoupá. Ideální není ani rozložení kláves, které neodpovídá obvyklému standardu (například pravý Shift, tilda vedle Esc a následně posunutá klávesa s jedničkou). Ve výbavě 900vky chybí i Bluetooth, který mobilním uživatelům s datovým připojením jistě bude chybět.

 

Touchpad pro dva prsty

Specialitkou výbavy nového Eee je nepochybně touchpad, který podporuje práci s dvěma prsty. Dotyková gesta si najdou své místo při různorodých činnostech - od prohlížení internetu až po kancelářskou práci. V ovladačích lze tyto činnosti různě zapínat a modifikovat. Většina z nich je vysloveně praktická, i když malá plocha touchpadu trochu omezuje pohodlí pro uživatele s většími prsty.

Hlučnost je neduh, kterým trpěla i řada 70x a u 900 se to bohužel nezlepšilo. Ačkoliv by mnoho uživatelů očekávalo, že miniaturní počítač s úsporným procesorem a elektronickým diskem bude nehlučný, opak je pravdou. Větráček se po krátkém čase rozběhne i při nenáročné činnosti a například při nabíjení běží neustále. Toto by snad měla opravit řada 901, která bude mít mnohem úspornější Intel Atom.

[pagebreak title=Galerie operačního systému]

Použitá distribuce Linuxu se nezměnila - jde o upravený Xandros. Padesát snímků obrazovky z takzvaného Easy režimu vám přiblíží vzhled systému a jeho funkce.

[pagebreak title=Galerie BIOSu]

Možnosti nastavení BIOSu nejsou nikterak bohaté. Zajímavé jsou položky pro nastavení režimu procesoru a také přepínač pro chování pevného disku, který je nutné nastavit do polohy Start pro instalaci Windows XP.

[pagebreak title=Hodnocení, dostupnost a názory]

O půl generace lepší

Mnoho lidí 900vku rovnou odsoudilo k zániku po špatně interpretovaných zprávách, které indikovaly zastavení příjmu objednávek. V skutečnosti bude na trhu souběžně dostupná verze 900 i právě uvedená 901 a 1000. Rozdíl bude zcela určitě definován cenou. Nová 901čka má totiž téměř stejné tělo, ale o kus lepší výbavu (procesor Intel Atom, integrovaný Bluetooth, rychlejší Wi-Fi). 1000vka má zase ještě lepší displej a mnohem ekonomičtější klávesnici.

 
Jednoduché pouzdro je součástí výbavy

Eee PC 900 je jednoduše někde mezi první a druhou generací Eee PC (70x a 901/1000). Nabízí výrazné vylepšení pro displej a kosmetické přilepšení výkonu spolu s větší úložnou kapacitou. Dostupnost na českém trhu je dle zastoupení společnosti Asus očekávatelná na začátek července s cenou kolem 400 Euro včetně daně (9 800 Kč). Právě cena však bude rozhodující - předpokládáme její úpravu, protože výrazně lépe vybavená 901čka by měla být dostupná pod 11 000 Kč a nesmíme zapomenout ani na konkurenci - například MSI Wind U100, pro který výrobce ohlásil agresivní cenovou politiku.

Názory

Pavel Nygrýn, šéfredaktor časopisu Extra PC

Původní Eee mně přesvědčilo velmi nízkou cenou a hlavně totální kompaktností - konec "skoropočítačům" typu PDA a UMPX s Windows Mobile. Tohle je plný počítač s dospělým operačním systémem a všemi schopnostmi. Přitom se vejde do malého batůžku nebo dokonce velké kapsy u kalhot (ano, mluvím o kapsáčích) a vzhledem k výše řečenému není potřeba pořád hlídat, aby se někde "neťuknul". Omezení výkonu mně příliš netrápilo, koneckonců znám spoustu lidí, jejich stolní počítač má přibližně stejnou výbavu. Největším mínusem byl malý displej, který výrazně omezoval běžnou práci a bylo vidět, že spousta programů s menší šířkou plochy než 1 000 bodů prostě nepočítá. To konečně vyřešil nový model s šířkou displeje 1 024 bodů - omezené prohlížení webů a problémy s programy jsou (téměř) minulostí.

Vláďa Janeček, šéfredaktor ExtraVěci.cz

Již více než půl roku pravidelně používám předcházející model levného notebooku od Asusu, model 701. Jeho rozměry jsou jen o málo menší než u modelu 900, největším rozdílem je však větší displej. Ne že by se nedalo se sedmipalcovým displejem s rozlišení 800 × 480 obrazových bodů přežít (koneckonců když trochu přimhouříte oči, stačí pro většinu běžných mobilních činností), větší rozlišení ale rozhodně není k zahození. Sedmipalcový displej nejvíce omezuje při práci s webovými stránkami, jejichž autoři předpokládají minimální šířku obrazu větší než tisíc bodů. Zde Asus Eee PC 900 stoprocentně boduje.

U novinky zůstala zachována klávesnice, která mi vyhovovala již na starším modelu. Vždy se mi na ní psalo dobře a stejná slova platí i o devítistovce. S nadšením jsem přivítal větší touchpad se zřetelně oddělenými oběma tlačítky: starší model je má sdružené do jednoho a ne vždy jdou stisknout podle představ. 

Z pohledu výkonu je Eee PC 900 na tom o něco lépe, než starší model. Na rozdíl od něj, přestože je postaven okolo stejného procesoru, má možnost volit v BIOSu jeho takt (toto poslední oficiální BIOS pro 701 neumožňuje) ve dvou hodnotách: 630 MHz pro úsporu energie nebo 900 MHz pro plný výkon. Starší model 701 je pevně taktován na frekvenci 630 MHz, což je rychlost pro obyčejnou mobilní práci dostatečná.

Nahradil bych model 701 novou devítistovkou? Asi ano v případě, že by nebyla dostupná konkurence. Přestože nákupu modelu 701 nelituji, rád bych si před rozhodnutím vyzkoušel také konkurenční mini notebooky stejné třídy, které před půl rokem ještě neexistovaly.