Hlavní navigace

Desky Asus s čipsetem Z590 mají integrovaný Memtest86 k otestování RAM, přímo v BIOSu

4. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Asus
Často potřebujete otestovat paměti RAM na závady, nebo ověřit stabilitu OC, ale nemáte zrovna klíčenku s Memtestem. Problém odpadá, když bude přímo v BIOSu.

Většina z vás asi zná program Memtest86 (případně Memtest86+), který slouží k otestování stability operační paměti, tedy toho, zda funguje bez chyb. S Memtestem je ale ta komplikace, že musí běžet bez operačního systému (aby měl přístup k maximální kapacitě RAM). Spouštíte ho proto stejně jako operační systém, typicky z přenosného média (USB nebo CD, pokud preferujete a máte optickou mechaniku). Vzniká tedy otravování s tím, že musíte takové médium mít někde připravené nebo ho vyrábět, když najednou vyvstane nutnost paměť otestovat.

Teď na to přijde zlepšovák, díky kterému si komplikace ušetříte. Asus totiž začne Memtest86 začleňovat přímo do samotného firmwaru desek, takže bude k dispozici kdykoliv z rozhraní UEFI. Testování by při použití této varianty asi mělo fungovat stejně, UEFI tuto verzi programu pravděpodobně zavede jako obvykle, rozdíl bude jenom v tom, že je trvale uložená jako součást obrazu BIOSu v paměti Flash na desce.

Ovšem určitá „synergie“ zde bude. Zatímco normální Memtest86 dovoluje logovat protokol z testu na disk, v případě této zabudované verze se protokol uloží v BIOSu. To se může hodit, když zkoušíte hardware bez připojeného HDD/SSD před stavbou PC.

Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 2 Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 (Zdroj: Momomo_us)

Integrován bude přesněji řečeno Memtest86, což je nyní proprietární (avšak zadarmo dostupná) verze softwaru, od roku 2013 vlastněná firmou vyvíjející benchmarky PassMark. Asus by ho měl mít licencovaný. Často asi používáte také Memtest86+, což je open source varianta vyvíjená z „forku“ starší otevřené verze Memtestu86. Komerční verze od PassMarku by měla mít výhodu v podpoře SecureBootu (je podepsaná od Microsoftu) a spouštění v režimu UEFI místo legacy BIOSu. Geneze těchto dvou větví je popsaná na Wikipedii.

Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 1 Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 (Zdroj: Momomo_us)

Integrováno u ROG Z570

První (a snad ne poslední) desky, které tuto funkci budou obsahovat, jsou modely Asusu s čipsetem Z590, připravované pro procesory Intel Rocket Lake, neboli Core 11. generace pro desktop. Mělo by se to týkat desek nadstandardní řady ROG, takže asi ne úplně všech modelů řady Z590. Asus by podle leakera Momomo_us, který na toto upozornil, měl také k deskách řady ROG Z590 a ROG B560 měl přidávat 60denní předplatné programu Aida64. U modelů B560 ale zabudovaný Memtest86 nebude, ten dostanete jenom u Z590 modelů řady ROG.

https://twitter.com/momomo_us/status/1353690775297560577

Zda Intel tuto funkci bude nabízet jenom na platformě Intel, nebo ji budou mít i příští generace desek pro procesory AMD, není zatím známo. Stejné řešení by asi mělo být použitelné i na ní, pravděpodobně nejsou použité žádné exkluzivní funkce, které by tuto novinku svazovaly s procesorem Intel.

Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 3 Memtest86 v BIOSu desek Asus ROG Z950 (Zdroj: Momomo_us)

Také bychom se nezlobili, pokud by se Memtest86 v UEFI objevil i u dalších výrobců desek. Pravda, je otázka, zda zase nebude zabírat významné množství kapacity paměti Flash, což někdy bývá u GUI funkcí BIOSů problém. Aktuální verze Memtestu86 v edici Free má při stažení velikost přes 8 MB, což by třeba na platformě AM4 asi znamenalo, že se do BIOSu nevejde podpora pro některá CPU, pokud se nepoužije dražší větší čip Flash.

Zdroje: Momomo_us, AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?