Hlavní navigace

Asus opět řádí v noteboocích: přidává kreativní kolečko a rozšiřuje OLED do více modelů

3. 9. 2021

Sdílet

Zdroj: Asus
Asus se pořádně obul do OLEDu. Jeho nové notebooky označené jako Creator (pro tvůrce obsahu) zahrnují StudioBooky, ZenBooky i VivoBooky teď nabízejí obrazovku s dokonalým kontrastem. Asus navíc integroval do touchpadu grafický tablet a představil speciální ovládací prvek.

Nové modely notebooků pro profesionální uživatele patří do řad StudioBook, ale i ZenBook a VivoBook. A právě nejvyšší (a nejdražší) StudioBook 16 a StudioBook Pro 16 mají nově vedle touchpadu fyzické kolečko nazvané Asus Dial. Reaguje na otáčení i na stisk a umí haptickou odezvou.

Otočné kolečko Asus prezentoval hlavně ve spojení s aplikacemi od Adobe, kde může fungovat v každé aplikaci jinak, ale do budoucna prý není vyloučena ani podpora softwaru od dalších výrobců. Kolečko lze přepnout i na standard Microsoft Surface Dial. U nižších řad najdete funkci kolečka integrované v touchpadu jako virtuální kolečko. K vybraným modelům dostanete i předplatné Adobe Creative Cloud.

Fyzické vs. virtuální kolečko
Fyzické vs. virtuální kolečko

Aby toho nebylo málo, tak nový touchpad umí fungovat i jako grafický tablet. Můžete na něj kreslit a psát stylusem, ten však bude ke koupi spíše samostatně. Asus se neustálému zkoušení nových věcí v laptopech věnuje dlouho a občas se něco opravdu povede.

Asus Creator obr1 Specifikace modelů StudioBook

Prostřední variantou jsou existující modely ZenBook Pro / Pro Duo a levnější variantou pak notebooky VivoBook Pro 14X a 16X. I ty jsou zaměřené na tvůrce obsahu, současně vždy byla řada VivoBook doménou levnějších strojů. VivoBooky Pro již mají místo otočného kolečka Asus Dial „jen“ jeho virtuální variantu v tocuhpadu nazvanou Asus Dialpad. A jeho přítomnost zároveň znamená, že v touchpadu nebude numerický blok (NumberPad).

OLED kam se podíváš

Ještě loni byly displeje OLED v noteboocích výjimkou. Asus je ale začíná prosazovat čím dál více a navíc i ve vhodnějším poměru stran 16:10. Na potlačení vypalování obrazu pak používá několik technologií, jako mikroposun obrazu či speciální spořič obrazovky, který funguje i při vypnutém spořiči ve Windows. Počítač s OLEDem má v základu zvolené tmavé prostředí Windows a displej po pár minutách automaticky pohasíná.

Displeje typu OLED s rozlišením 4K a poměrem stran 16:10 mají mít jas minimálně 500 nitů a certifikaci barev Pantone. Pokud byste zvolili variantu s IPS, tak získáte rozlišení 2560 × 1600 px. Asus nabízí OLED v modelech:

  • Studiobook 16
  • Studiobook Pro 16
  • Vivobook Pro 16X
  • Vivobook Pro 14X
  • Vivobook Pro 15
  • Vivobook Pro 14
  • Zenbook Pro Duo 15
  • Zenbook 14X
  • Zenbook 14 Flip

Asus se u OLEDu chlubí i kvalitnějším obrazem pro oči potlačením, respektive posunutím modrého spektra. Přínos má mít také při nižším jasu, nebo ve hrách díky rychlejší odezvě.

Asus Creator obr2 Barevné spektrum

V počítačových monitorech se na rozdíl od televizorů a smartphonů rozšiřuje OLED výrazně později, za což může mimo jiné charakter obrazu. Ten bývá často statický a tím pádem pro OLED méně vhodný. Je také dražší, ale ceny nových modelů ještě neznáme a třeba VivoBook Pro by mohl překvapit.

Také hardwarová výbava se může pyšnit několika specialitami. Vedle HDMI 2.1 a Thunderboltu je zde ultrarychlá čtečka SD karet standardu SD Express (tedy čtečka připojená k PCIe). Ten má teoretickou rychlost až 985 MB/s a je s obyčejnými SD kartami zpětně kompatibilní. Všechny nové notebooky by měly být dostupné s Intelem i AMD.

zdroj: Asus