Hlavní navigace

Asus uvádí zvláštní řadu zvukovek pro hráče, karty Strix s čipy ESS Sabre

13. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Asus nebyl původně výrobcem zvukových karet, ale od premiéry před několika lety se jako značka etabloval a nyní jsou jeho karty Xonar stejně zavedené jako soudobé Sound Blastery od Creative. Nyní Asus vydává novou řadu zvukovek, která ale jméno Xonar neponese a místo toho se značkou Strix zapadne mezi linii grafických karet (a poté klávesnic, myší či sluchátek), kterou firma zavedla loni. Tyto zvukovky by tak zřejmě měly být více zaměřené na hráče a vůbec konzumenty různého „hráčsky“ stylizovaného zboží.

Nové „soví“ zvukovky jsou tři: Strix Raid DLX, Strix Raid ProStrix Soar. Karty jsou to do slotu PCI Express ×1, používají audio procesory C-Media CM6632AX a podporují až 192kHz přehrávání s 24bitovou hloubkou vzorků. Jako D/A převodníky jsou v nich použité ESS Sabre 9006A s odstupem sígnálu od šumu stanoveným na hodnotu 116 dB – tedy v kartách Strix Raid Pro a Strix Soar. Do modelu Strix Raid DLX, který v této řadě představuje to nejlepší, Asus dává převodník Sabre 9016, který zvyšuje odstup signálu od šumu při přehrávání až na 124 dB.

Asus Strix Raid DLX
Asus Strix Raid DLX

Karty podporují osmikanálový výstup (7.1), ovšem mají také zvláštní zesilovač pro sluchátka schopný utáhnout highendové modely s impedancí až 600 Ω. U Strix Raid DLX je použit Texas Instruments LE49600, u druhých dvou karet, jež mají na sluchátkovém jacku odstup jen 110 dB, pak čip TPA6120 stejného výrobce. Na kartách by také měly být použité kvalitní filtrační kondenzátory Nichicon FineGold, Nichicon Muse a WIMA.

Asus Strix Raid Pro
Asus Strix Raid Pro

Karty mají na rozdíl od audiofilštějších karet jen výstupy ve formě 3,5mm jacků – čtyři jsou pro prostorovou reprosoustavu, pátý pro sluchátka a dále je přítomen koaxiální S/PDIF poskytující digitální výstup a také stereo vstup. Specialitou řady Strix je pak možnost připojit zvláštní ovladač s fyzickým točítkem pro regulaci hlasitosti. Tato periférie také umožňuje přepínat různé přednastavené režimy (tlačítkem Raid Mode), aniž by bylo nutné opustit prostředí hry, a také třeba přepínat mezi výstupem na sluchátka a reproduktory. Přibalený je ovladač u karet Strix Raid DLX a Strix Raid Pro. U Strix Soar chybí, i když konektor na záslepce pro něj přítomen je (karta by jinak zřejmě měla být hardwarově stejná jako Strix Raid Pro).

Asus Strix Soar
Asus Strix Soar

Profily a nastavení, jakož i různé efekty se dají nastavit softwarem Sonic Studio. Kromě obvyklých „vylepšovacích“ filtrů lze použít také funkci Sonic Radar Pro, což je tak trochu „cheat“. Na obrazovce totiž schématicky ukazuje směr, z něhož přicházejí různé herní zvuky jako kroky, výstřely a podobně. To byste ale správně měli poznat právě jen po sluchu, mít na to grafické znázornění asi často hraní neregulérně ulehčí.

 

Podle tiskové zprávy Asus tyto karty formálně oznámil coby novinky v nabídce, zatím by ale asi ještě neměly být v obchodech. Nejsou ještě zachycené ani ve vyhledávačích cen, takže bohužel nemáme představu, jak drahé tyto zvukovky budou. Tuto informaci si firma bohužel nechala pro sebe, stejně jako cokoliv o tom, kdy by měly být fyzicky na skladech.

Zdroj: Asus