Hlavní navigace

Auras PRS-771: Odlehčený Freezer 7 Pro

4. 1. 2009

Sdílet

Zdroj: Redakce

První dojmy, vybalení

Letmý pohled na balení chladiče jasně napoví, že se nejedná o žádný high-end chladič zakládající si na image. Zcela holá bílá krabice však uživatele příliš nepotěší, protože nevědí, jaké základní vlastnosti chladič má. Na druhou stranu ale aspoň výrobce nelže, tak jak jsme zvyklí u „supertichých“ chladičů, které po zapnutí znějí jako rozháněč listí.

Vyrobit multiplatformní chlazení není žádná sranda a při ceně do 400 Kč to není ani reálné. Auras PRS-771 se tedy dodává pouze pro patici Intel 775. Jeho primárním cílem je tedy náhrada klasického boxovaného chladiče. Vzhledem k velmi kompaktním rozměrům (výška pouhých 117 mm) se vleze do většiny skříní a je tak ideální volbou do úsporných HTPC počítačů.

Vraťme se však k samotnému chladiči. Začněme asi nejdůležitějším prvkem, kterým je základna. Ta je v tomto případě netradičně plechová a je i samotnou instalační sponou. V případě testovaného vzorku byla také značně poškozena – byla na ní několik centimetrů dlouhá rýha. O kvalitě plechu jako tepelného materiálu zde nemusím dlouze hovořit, nestojí totiž za nic.

Z instalačního plechu, pardon, ze základny se vedou dvě měděné heatpipe trubice. Dvě jsou sice málo, avšak chladič není dimenzován pro chlazení nejvýkonnějších procesorů a tak by to mělo stačit. O rozvod tepla do okolí se stará několik desítek tenkých plechů. Za tuto pasivní část musím výrobce pochválit, neboť je vyrobena velmi přesně a rozumně. Chybí zde ale prvky pomáhající s potíráním vzniku parazitních zvuků.

 

Dalším kamenem úrazu bývá u mnoha chladičů ventilátor. V tomto případě se jedná o model rozměru 92 mm s otvory pro 80 mm. Ventilátor je možné vyměnit, výměna však nebude nutná. Větrák dokáže díky PWM napájení regulovat otáčky v rozmezí 700-3 000 ot./min. V praxi jsem se přesvědčil, že ani 500 ot./min. nedělalo větráku žádné problémy a vyrovnal se i se zastavením a pomalým rozjezdem (použito SpeedFan regulace).

     

Průběh instalace, parametry

Posledním místem, které stojí za zmínění je způsob uchycení na základní desku. Přestože výrobce mohl použít klasické klipy známé z boxovaných chladičů, zvolil vlastní uchycení. A zvolil správně.

Přestože je instalace složitější, uchycení je mnohem pevnější a rovnoměrnější. Vzhledem k použití šroubů s pružinou si také zachovává vysokou bezpečnost. Výhodou tohoto uchycení je nenamáhání základní desky, která při použití klipů bývá hodně prohnutá, což ji zcela jistě nesvědčí.Testovací metodika

Pro co nejvyšší zátěž byl použit procesor Intel Pentium D820, 2,8 GHz s TDP 95 W. Vzhledem k problematičnosti testování v počítačové skříni jsem zvolil uložení základní desky na podložku a proudění vzduchu simuloval dvojicí ventilátorů Coolink SWiF-1202, jejichž otáčky byly sníženy přibližně na 900 ot./min.

Abychom vám nabídli co nejlépe porovnatelné výsledky, rozhodli jsme se chladiče testovat se stejnou teplovodivou pastou. Především kvůli velkému balení a dobrým přenosovým kvalitám jsme se rozhodli pro Arctic Silver Ceramique. Teplota okolí se pohybovala kolem 22,5 °C.

Maximální zátěž procesoru obstaral program OCCT, který umí vygenerovat i graf teploty v závislosti na době testování. Celková doba jednoho testu byla jedna hodina. Aktuální teploty byly čteny z aplikace SpeedFan, protože interní čidlo OCCT nepracovalo korektně (občas teplota poklesla na 0,5 °C a zůstala tak až do konce testu).

Samotná testovací konfigurace pak byla následující:

Výsledky testů na základní frekvenci

Abychom mohli jednoduše porovnávat kvalitu ventilátorů, nastavujeme vždy stejné otáčky – maximální, 1000 ot./min. a 600 ot./min. Pro porovnání jsem vybral staršího a odrostlejšího bratříčka, kterým je Freezer 7 Pro. Rozdíl teplot bez zátěže je skutečně propastný. Bez zátěže byl sice rozdíl „pouze“ 5,5 °C, nutno však brát v potaz to, že procesor nevyzařuje tolik tepla a tak prakticky není moc co chladit.

Až neuvěřitelný nárůst teplot nastane, pokud procesor zatížíme. Rozdíl až 16 °C je skutečně propastný a jde vidět, že Auras PRS-771 není dimenzován pro tak výkonné procesory. Na 600 ot./min., kdy se ventilátor již téměř netočí vystoupala teplota až k 80 °C, což již bývá mezní hranicí pro některé procesory. Delší působení pod touto teplotou jistojistě sníží jeho životnost.

Výsledky testů při přetaktování

Stejná situace se opakuje i při přetaktování. Procesor topí mnohem více a tak i bez zátěže vznikl mezi oběma procesory desetistupňový teplotní rozdíl. Přesto se dal procesor chladit oběma chladiči i pasivně. Jakákoliv mírnější zátěž se však na teplotách velmi projevovala. Obzvláště u Aurasu, který má velmi malou vyzařovací plochu.
 

Uchladit přetaktovaný procesor Intel Pentium D820 není nikterak snadné, o čemž se můžeme přesvědčit z tohoto grafu. Auras své snažení vzdal velmi rychle. Očividně potřeboval k ochlazování nejméně 2500 ot./min. Freezeru stačilo k uchlazení i 600 ot./min., teplota procesoru už se dostávala do červených čísel.

Hodnocení hlučnosti

Následující graf se snaží ohodnotit testované chladiče z hlediska hlučnosti. Ta byla vnímána pouhý poslechem, nicméně jsem se při tom snažil o maximální objektivitu. Hodnoty v grafu zobrazují hlučnost v bodech, přičemž deset bodů mohl získat chladič, který nebyl při poslechovém testu slyšet vůbec.  

Co se týče hlučnosti obou chladičů, každému je známo, že Freezer 7 Pro je na vyšší otáčky velmi uřvaný, není se také čemu divit. Ve většině případů necháváme otáčky ventilátorů na PWM regulaci, která je snižuje pod 1000 ot./min. Hlučnost Freezeru však není nic ve srovnání s Aurasem. Jeho 3000 ot./min. před vámi rozpoutá doslova peklo. Hlučnost by se dala přirovnat k rozháněči listí a při delším používání na plné otáčky bych se bál o fyzickou či přinejmenším psychickou ujmu. Po zredukování otáček však hluk odezní jako byste mávli kouzelným proutkem. Pod hranicí 1000 ot./min. by se dal považovat tento ventilátor za tichý.

Závěrečné hodnocení

Hodnocení tohoto chladiče je velmi složité. Jednak je jeho cena velmi nízká a je potřeba k ní přihlédnout. Druhým důvodem je orientace na méně výkonné procesory a primární konkurování stock chladiči Intelu.
 

Osobně mi téměř 400 Kč investice připadá velmi zbytečná, protože Auras PRS-771 nejenže není tišší než výchozí chlazení, ale je i méně výkonný. Pokud tedy kupujete procesor v balení tray, čili bez chladiče, raději se poohlédněte někde jinde a pořiďte kvalitnější chladící věž, s vyšším výkonem. Testovaný chladič se hodí snad jen do HTPC, ve kterém bude velmi málo výkonný procesor (Celeron či Pentium Dual-Core, AMD záměrně neuvádím, protože pro něj není tento chladič určen). I tak bych raději ve stejné cenové relaci vybral ale Freezer 7 Pro, který je pro něj hlavním protivníkem a poskytuje za velmi podobné prostředky nesrovnatelně vyšší chladící výkon..

Plusy a mínusy

+ skvělá upínací spona
+ malé rozměry
+ cena

- velmi nízký výkon
- hlučný chod
- plechová základna

Za zapůjčení chladiče děkujeme společnosti TN Trade.