Hlavní navigace

Auto Googlu poprvé bouralo kvůli chybě umělé inteligence. V malé rychlosti narazilo do autobusu

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dne 14. února si budeme pamatovat jako datum, kdy špatný odhad autonomního vozu Googlu poprvé způsobil nehodu. Těch se googlovská auta již zúčastnila, ale pokaždé to byla vina řidiče nebo jiných účastníků silniční dopravy. Na kalifornské dálnici El Camino Real poprvé selhala umělá inteligence (i řidič).

Googlu selhala umělá inteligence a auto kvůli ní poprvé bouralo
Googlu selhala umělá inteligence a auto kvůli ní poprvé bouralo (foto: Google)

SUV Lexus RX450h jedoucí v autonomním režimu objevil na silnici pytle s pískem. Auto zastavilo, počkalo na pár přejíždějících vozů a pak pomalu (3 km/h) odbočovalo do levého pruhu. Zleva však rychlostí 24 km/h přijížděl autobus a došlo ke střetu. Situaci špatně vyhodnotila umělá inteligence i řidič, protože předpokládali, že je autobus pustí. A řidič autobusu nejspíš čekal, že auto zůstane stát. Malá nehoda se obešla bez zranění.

 

Google přiznává, že jde o běžnou nehodu, kdy si řidiči navzájem nerozumí. Zajímavé je, že firma zrovna umělou inteligenci učila předpovídat chování ostatních vozů. Incident a tisíce jeho možných variant již otestovala na simulátoru, aby předešla podobným problémům do budoucna. Do softwaru už zapsala informaci, že velké vozy je „pouštět spíš nebudou“.

Zdroj: DMV via Engadget