Hlavní navigace

AVG je upřímné, až to budí obavy. Historii prohlížeče může sdílet s třetími stranami

18. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

AVG, výrobce populárních bezpečnostních programů, představil nová pravidla ochrany soukromí, která přijdou v platnost 15. října 2015. Jsou krátká a výstižná. Firma navíc vyzývá ostatní společnosti, aby své podmínky také upravily do stravitelné podoby a neschovávaly se za právnickou hatmatilkou.

Bez soukromí na internetu neexistuje bezpečnost a bez bezpečnosti nemůže existovat důvěra,” řekl Harvey Anderson, ředitel pro právní záležitosti společnosti AVG Technologies. „U nás v AVG si našich zákazníků vážíme a myslíme si, že by měli přesně vědět, jak využíváme jejich údaje. Z toho důvodu jsme upravili naše pravidla ochrany soukromí, aby byla jednodušší, jasnější a transparentnější – což je pouze další fáze kontinuálního zlepšování možností volby a kontroly pro uživatele AVG.

" frameborder="0" height="360" width="640">

AVG ale s novými podmínkami budí trochu rozpaky. Objevil se v nich nový bod, který firmě dovoluje shromažďovat historii procházení a hledání, včetně metadat. Patří to mezi údaje, podle kterých vás není možné identifikovat. A pokud ano, AVG je nejdříve anonymizuje. Všechny anonymizované údaje může sdílet s třetími stranami. AVG se brání, že osobní data neprodává ani nepronajímá, ta neosobní ale poskytovat může.

Ve starších podmínkách o historii procházení nebyl řeč. Doteď si AVG vymínilo, že může uchovat adresu webu, z níž jste přešli na její webovou stránku, název souboru nebo slova, která vyhledáváte, a údaje o prohlížeči, prostřednictvím něhož surfujete. V tomto bodě je jen kousek historie – odkud jste přišli (typicky z vyhledávače a s kterým klíčovým slovem).

 

(Ne)osobní údaje

Které údaje AVG považuje za osobní, uchovává je, ale nesdílí s ostatními (výjimkou je soudní příkaz apod.):

 • IP adresa;
 • uživatelské jméno a název účtu a související údaje;
 • telefonní číslo;
 • číslo karty SIM (Subscriber Identification Module);
 • ID čísla zařízení, včetně ID počítače, IMEI a/nebo MEID;
 • číslo licence a identifikační čísla produktů AVG;
 • geografická poloha podle informací ze systému GPS, sítě Wi-Fi nebo komunikační sítě.

Které údaje AVG považuje na neosobní, uchovává je a může je použít k vylepšení svých služeb?

 • údaje týkající se potenciálních malwarových hrozeb pro vaše zařízení a cílů těchto hrozeb, včetně kopií souborů nebo e-mailů označených jako potenciální malware, názvů souborů, kryptografických hodnot hash, dodavatelů, velikosti, datových razítek, souvisejících klíčů registru atp.;
 • informace o tom, jak používáte naše produkty a jejich funkce, včetně informací o vašem konkrétním zařízení, rychlosti instalace a odinstalace, jazyce, technických parametrech a výrobci zařízení, informací o zabezpečení zařízení (atributy hesla, úroveň šifrování) atp.;
 • informace o tom, kde se naše produkty a služby používají, včetně přibližné polohy, PSČ, kódu oblasti, časového pásma a adresy URL, ze které jste se k našim produktům dostali.

Které údaje AVG považuje na neosobní, uchovává je a může je sdílet s ostatními?

 • reklamní ID přiřazené vašemu zařízení;
 • historie procházení a hledání, včetně metadat;
 • poskytovatel internetových služeb nebo mobilní síť, kterou používáte k připojení k našim produktům;
 • informace týkající se dalších aplikací, které můžete mít v zařízení, a informace o způsobu jejich používání.

Nové podmínky si můžete přečíst zde, původní jsou zde. Ty nové až na sporný bod s historií vypadají subjektivně lépe než předchozí. Informace jsou jasněji rozdělený do bodů. AVG upřímně říká, jaký typ dat sbírá, co s nimi dělá, s kým je může sdílet a jaká máte práva.