Hlavní navigace

Baidu nasazuje vlastní servery s procesory ARM. Pohání je Marvell Armada

24. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Mikroservery na architektuře ARM se považují za příští velkou výzvu pro tábor Intelu (a AMD), prozatím se však jejich ofenzíva odehrávala hlavně na papíře. Proto je zajímavé, že se za servery architektury ARM postavila těžká váha. Nakoupil je totiž vyhledávač Baidu, který dominuje čínskému trhu. Dle Marvellu se jedná o jedno z prvních (pokud ne prvních) ostrých nasazení serverů na architektuře ARM v ostrém provozu. Doposud se totiž mladá platforma používala spíše jako pilotní projekt či k vývoji softwaru. Experimentování má Baidu již za sebou, servery údajně pracují přímo v produkčním prostředí.

Server, který vidíte na obrázku, si Baidu nechá dělat na míru u nespecifikovaného výrobce hardwaru. Založen je na čipech Marvellu, konkrétně SoC Armada XP MV78460, což je čtyřjádro architektury ARMv7 s integrovanými řadiči SATA, PCI Express a síťovými rozhraními. Jádra Sheeva PJ4B jsou přímo navržená Marvellem, který má licenci přímo na instrukční sadu ARM; jde o dědictví procesorů StrongARM a Xscale (Marvell tuto divizi koupil od Intelu). Tyto procesory se nachází například i v mikroserveru Copper, který je v zkušební produkci u Dellu.

Server architektury ARM pro Baidu

Čipy od Marvellu mají dvě zásadní výhody, které jejich konkurence založená na Cortexu-A9 (například čipy firmy Calxeda) nenabízí. Jednak mají rozšířené adresování, takže s použitím PAE zvládají obsloužit 16 GB paměti. Navíc podporují ochranu paměti ECC pro vyšší spolehlivost a stabilitu systému. Tato vymoženost se zřejmě objeví až v nové generaci serverových čipů ARM v roce 2014.

Armada XP MV78460

Server je zkonstruován jako blade výšky 2U, do nějž se zasouvá šest plat, zřejmě osazených čtveřicemi čipů Armada, dle Marvellu taktovanými na 1,6 GHz (počet se bohužel serveru The Register, který o serveru pro Baidu informuje, nepodařilo potvrdit). Do každého lze také instalovat čtyři 3,5" disky, celkově jich může být 24 (SATA nebo SAS), což s 4TB modely dává 96 TB prostoru na jeden server. Použitým operačním systémem je Ubuntu 12.10, konkrétní serverový stack si ovšem Baidu tvoří doma a software pro správu dodává Marvell.

 

MM_AI

Mikroservery architektury ARM nasazuje Baidu na práci v tzv. „cold storage“. Budou tedy hostovat data, která sice mají být online, ovšem není o ně velký zájem. Jde o stránky s minimem návštěvníků, obsah, který není na webu veřejně příliš linkován a podobně. Tyto servery proto nepotřebují velký výkon, jejich kapacita je trvale prakticky nevyužita. Musí ovšem bez ohledu na svou nečinnost zůstávat v pohotovosti. Pokud firma nasadí do této role co nejúspornější servery, může ušetřit značné náklady na energii. Mirkoservery a SoC architektury ARM by pro tuto úlohu měly být jako stvořené. Dle Marvellu mají být celkové náklady na pořízení a provoz o nějakých 25 % nižší než pro servery architektury x86, které Baidu v této úloze požívalo předtím.

Zdroj: The Register

Byl pro vás článek přínosný?