Hlavní navigace

BenQ chystá 23,6" 4K monitor s panelem AHVA, který bude umět FreeSync

13. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Včera jsme zde měli nepříjemnou zprávu o problémech s herním monitorem Asus MG279Q, obdařeným mimochodem technologií FreeSync. Shodou okolností ve stejný čas se ale vynořily zprávy o jiném zajímavém monitoru s podporou variabilní obnovovací frekvence, tentokrát od BenQ. Na webu této firmy se objevil nový typ s označením BL2420U. Zajímavé je, že tato čtyřiadvacítka není určena hráčům, ale podle popisu spíše grafikům a uživatelům programů CAD/CAM, přesto má však mít FreeSync. Mohlo by tedy jít o jakousi první vlaštovku naznačující, že by se Adaptive-Sync jednou mohlo rozšířit obecně mezi monitory všech kategorií – navíc vlaštovku s rozlišením 4K.

V monitoru BL2420U použil BenQ panel typu IPS (přesněji řečeno AHVA od AU Optronics) o rozlišení 3840 × 2160 bodů (při 60 Hz) a úhlopříčce 23,6" – ta dává rozměr obrazu 521,3 × 293,2 mm a rozteč pixelů 0,136 mm). Gamut by měl být sRGB (100 %) s osmibitovým barvami (což je škoda, hodně 4K monitorů i s horšími panely umí 10bitové složky na vstupu). Papírové hodnoty odezvy dělají 14 ms/4 ms (s overdrive), úhly 178°/178° a kontrast 1000:1. Obrazovka má umět režimy s omezeným zářením modrého světla a také používá neblikavou regulaci jasu (ten má maximum 300 cd/m²).

BenQ BL2420U

 

FreeSync v profesionálním LCD?

Jak už bylo zmíněno, BenQ jako klientelu tohoto modelu vymezuje grafiky, případně ty, kdo pracují s videem, animací nebo CAD (má mít dokonce certifikaci od SolidWorks). V specifikacích jsou zmíněny i například funkce jako senzor přítomnosti uživatele, intenzity okolního světla, nebo automatické rozpoznání orientace při otočení na výšku. FreeSync bylo zatím prezentované hlavně jako herní funkce, takže v LCD tohoto ražení docela překvapuje. Je možné, že informace na webu zatím nejsou korektní, některé položky ve specifikacích jsou jednoduše vyplněné chybně a monitor ve skutečnosti FreeSync nemá. I tak by ale šlo o zajímavé LCD, neboť by díky úhlopříčce mohlo náležet mezi ty dostupnější 4K modely na trhu.

 

Monitor má plně ergonomický stojan s výškou nastavitelnou v rozsahu 14 cm, pivot, 1W reproduktory a dvouportový hub USB 3.0. Mezi vstupy je uveden DisplayPort 1.2a, tedy revize, jež by jako první měla volitelně poskytovat funkci VESA Adaptive-Sync, nicméně jistá záruky podpory FreeSync to pořád není. Dále pak lze použít HDMI 2.0, doplněné ještě o DVI a HDMI 1.4.

Jak to s tím FreeSync bude, teprve uvidíme, monitor by se ale zdá se mohl dostat do prodeje docela brzy. Ve vyhledávači Geizhals.de uvádějí některé z prvních obchodů, které jej přidaly do nabídky, termín dostupnosti 2–3 týdny a v jednom případě je expedice očekávána 26. května. Co se zaváděcí ceny týče, mají ji uvedenu v rozmezí 520 až 540 EUR, což by u nás mohlo znamenat něco málo přes 14 000 CZK.

Zdroje: ComputerBase, BenQ

Byl pro vás článek přínosný?