Hlavní navigace

Bestie na stole: Recenze herního OLED monitoru Aorus FO48U

20. 12. 2021

Sdílet

Zdroj: Aorus
Herní 48" 4K OLED monitor od značky Aorus je velký téměř jako televizor a používat jej jako běžný monitor by byla škoda. Jeho místo je totiž v herním koutku jako vynikající příslušenství ke konzoli či hernímu notebooku. Má 120Hz obrazovku a narozdíl od televizorů i DisplayPort.

Čtyřicetosm palců je hodně i na BFGD (Big Frame Gaming Display). A nic na tom nemění fakt, že ve skutečnosti je velký jen 47,5". Aorus FO48U je dvojčetem televizoru LG C1, s nímž sdílí stejný panel typu OLED. Elektronika je již jiná a funkce jsou místo na Netflix zaměřené herně. Prodává se za cenu okolo 41 tisíc.

Jeho místo není na počítačovém stole, to byste od něj museli sedět aspoň metr. Zkoušel jsem jej krátce používat jako monitor a není to ono. Zkrátka je příliš obří. Nemá ani tuner, takže jej nejspíše neposadíte na hlavní místo v obýváku – i když jako televizor by mohl fungovat třeba se set-top-boxem.

Aorus FO48U 1 Aorus FO48U 1

Pokud byste do něj chtěli dostat nějaké Smart TV, tak opět jen přes set-top-box. Každopádně se na něj pravděpodobně nevztahují koncesionářské poplatky (ale neberte mě za slovo). Aorus FO48U patří na hlavní místo vašeho herního koutku, kde k němu připojíte Playstation, Xbox či jiné herní zařízení.

Konektorová výbava
Konektorová výbava

Vybalení z krabice zvládne při 48" jeden člověk, ale ve dvou se to samozřejmě dělá pohodlněji. Stačí nasunout a přišroubovat nožičky a máte hotovo. Ke konzoli či počítači připojíte monitor přes HDMI 2.1 (zvládá 120 Hz v rozlišení 4K při datovém toku 24 Gb/s) nebo lépe přes DisplayPort 1.4.

AORUS FO48U Gaming Monitor AORUS FO48U Gaming Monitor

Oba kabely jsou v balení a v příslušenství dostanete také dálkový ovladač. Právě přítomnost DisplayPortu je jednou z velkých výhod proti hraní na běžných televizorech, které mají pouze HDMI (navíc často ne ve standardu 2.1). Je zde i podpora Freesync Premium. Všechny konektory jsou na levé straně, napájení pak na pravé. Zespodu nahmatáte joystick pro OSD menu a monitor lze ovládat i dálkovým ovladačem.

OSDSidekick OSD

Můžete jej hned začít používat, nebo se nejdříve pohrabat v nastavení. Barevných režimů obrazovky je celkem osm a v základu výrobce nastavil mód Green (ekologický). Vhodnější bude ovšem ve všech případech přepnout na jeden z herních módů, puristé pak na Movie či sRGB. Aorus uvádí barevný prostor 95 % DCI-P3.

Aorus FO48U OSD Aorus FO48U OSD

Pokud jde o vyvážení barev, tak v režimech Arcade a RTS/RPG dostanete velmi studené barvy, ale většina ostatních režimů má naopak velmi přesné podání barev. A podobné režimy můžete zvolit i pro zvuk. Obrazovka podporuje HDR (HDR10 a HLG) v samostatných režimech pro filmy i hry.

Barevné režimy:

Standard
Standard
Arcade
Arcade
FPS
FPS
RTS / RPG
RTS / RPG
Movie
Movie
Reader
Reader
sRGB
sRGB
Green
Green

Na začátku testování jsem si říkal, že stejně připojím nějaké lepší repro, nicméně soundbar integrovaný na spodní straně monitoru je naladěn velmi dobře. Některé zahraniční recenze jej označily za obyčejný a doporučovaly samostatné repro, osobně mi ale zvuk při hraní vyhovoval. Stejně jako u obrazu, i u zvuku můžete zvolit několik módů odpovídající scéně.

Podstavec
Podstavec
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání

Výhody a nevýhody OLEDu

Velkým tahákem je obrazovka typu OLED, která po zapnutí vypadá prostě skvěle. Platí to u filmů i u her, kde se navíc projeví extrémně rychlá odezva. Má však i své nevýhody.

Zobrazení tmavých odstínů je ale teoreticky horší. V některých barevných režimech monitor neodkázal zobrazit třeba 10% úroveň bílé. Dále je tu pozorovatelná změna intenzity jasu podle velikosti zobrazené bílé plochy, což vyplývá z vlastností OLEDu. Hry často nabízejí možnost vyvážení gamy a v reálu jsem se s problémem nesetkal.

Jednou z možných negativních vlastností OLEDU je vypalování obrazu. Televizory či monitory s tím bojují různě a tento monitor má funkcí na ochranu obrazu spíše méně. Ta hlavní – čištění obrazu při vypínání – ale nechybí. Po chvíli nečinnosti také dojde ke ztmavení obrazu, ale už zde třeba není pixel shifting ani lokální ztmavování částí obrazu, kde se dlouho nemění scéna. Výrobce spoléhá na to, že na herním monitoru se zkrátka obraz mění pořád a třeba zmíněný pixel shifting by mohl být spíše rušivým prvkem.

Jako počítačovýmonitor se moc nehodí

Monitor má port USB-C s podporou Power Delivery. Pokud byste jej používali jako obrazovku notebooku, můžete jej tak to i napájet. Jenže jako počítačový monitor je tohle zařízení spíše nevhodné. Zejména kvůli obří velikosti, kdy byste od něj museli sedět aspoň metr, jinak vás bude bolet za krkem.

AORUS FO48U Gaming Monitor recenze11 Kočka kvůli měřítku. Monitor má 47,5"

Ale někomu to vyhovovat může a před sebou získá obrovskou pracovní plochu. Na statické zobrazení však právě tento model úplně ten pravý není, navíc i kvůli mřížce RGBW od LG nemusí být třeba zobrazení textu tak ostré.

Jako monitor k hernímu notebooku, kde na plochu Windows nebudete koukat moc dlouho, je to ovšem jiný případ. Monitor obsahuje také KVM switch třeba pro klávesnici a myš, kterými budete na střídačku ovládat dva připojené počítače.

Pohled zezadu a VESA 300×300
Pohled zezadu a VESA 300×300

Hodnocení

Z běžného televizoru (i OLEDu) uděláte herní monitor – stejně jako z tohoto zařízení uděláte televizor. Ale pokud nemáte velký byt, skončíte zřejmě nejvýše s jedním zařízením zřejmě podle toho, co využijete častěji. A někdy zkrátka dává větší smysl tento herní televizor,

Má výborně vybavené porty, byť v menším počtu a od běžného televizoru jej skoro nepoznáte. Televizní funkce do něj dostanete případně až se set-top-boxem. Antiodrazivá úprava funguje na jedničku. Monitor je sice lesklý, ale odraz se ve větší míře projeví jen při pohledu z velkého úhlu. Pozorovací úhly jsou celkově výborné.

OLED je velmi rychlý a nepocítíte s ním prakticky žádný input lag. Při hraní jsem si nevšiml žádných slabin, u statického zobrazení barev už by se něco našlo – zejména slabší podání „tmavé“ bílé. Také cena mohla ve srovnání s televizorem LG C1 (což je dvojče tohoto Aorusu) být o něco nižší.