Hlavní navigace

Bill Gates nebude největším akcionářem Microsoftu. Na trůn usedne Ballmer

13. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ačkoli Bill Gates dávno nesedí na trůně ve společnosti, kterou pomáhal vybudovat, stále si alespoň ponechává křeslo předsedy představenstva společnosti a platí za největšího akcionáře Microsoftu. Na podzim se spekulovalo, že ho ostatní akcionáři z pozice předsedy sesadí. To se ale nepotvrdilo. Zato Gates v tomto roce zřejmě najde přemožitele v otázce největšího počtu akcií, které vlastní jeden člověk. V tuto chvíli vlastní 4,5 % firmy. Své akcie stále prodává.

Posledních se současným tempem zbaví v roce 2018. Dalších 20 milionů v hodnotě 711 milionů dolarů prodal v posledním čtvrtletí roku 2013. Zbylo mu jich 357 990 173, zatímco odcházející Steve Ballmer měl na kontě 333 252 990 akcií. Ještě v září 2004 měl Gates na kontě 1,1 milionu akcií. V současnosti má jeho zbývající podíl hodnotu zhruba 13 miliard dolarů, což čítá 17 % veškerého jeho odhadovaného jmění (tj. asi 78,5 miliardy). Ballmer je tedy na nejlepší cestě, aby převzal pomyslné žezlo po Gatesovi.

 

Navíc prozradil, že nemá zájem své akcie prodávat. Konkrétně by k výměně mělo dojít v polovině roku. Bude to velká událost, protože velká ikona Microsoftu se od své společnosti zase o kousek více odloučí.

Zdroj: Computerworld via Neowin