Hlavní navigace

Sušíte i7-2600K? Po 9 letech vychází nová deska pro procesory Sandy Bridge a LGA 1155

27. 2. 2020

Sdílet

Říká se, že procesory Sandy Bridge jsou nesmrtelné. Biostar pro ně teď dokonce uvádí úplně novou základní desku. Jako náhradní díl, nebo základ nového PC?

V posledních pár letech po příchodu Ryzenů a zrychlení vývoje CPU to už tolik neplatí, ale minimálně do roku 2017 se zdálo, jako by procesory Intel Sandy Bridge z roku 2011 byly téměř nesmrtelné. I dnes v menší míře pořád mohou být pro méně náročné alternativou k novým CPU, pochopitelně teď již koupené z druhé ruky nebo vydolované z vraku nějakého PC. Problémem však už nějakou dobu je, že zatímco CPU by dál mohlo, na trhu se už pro ně nějaké tři roky nedaly najít desky. Ovšem Sandy Bridge se přesto zase vrací. Firma Biostar totiž pro něj překvapivě uvedla na trh úplně novou desku s původním socketem LGA 1155.  

Nová deska resuscituje platformu Sandy Bridge a Ivy Bridge

Tato deska je skutečně novým typem, který přichází do výroby devět let od uvedení platformy LGA 1155. Má jméno Biostar H61MHV2 a je tedy založená na čipové sadě H61, údajně má jít o evoluci dřívější desky IH61MF-Q5. Má provedení mATX (či DTX?), ale jen se dvěma sloty, takže PCB měří 17 × 19,1 cm a možná by se vešlo i do některých větších mini-ITX skříní. Asi bude často mířit na majitele počítačů s procesory Sandy Bridge, v kterých původní deska selhala. A podobně klientela hledající novou desku k bazarovým CPU bude také citlivá na cenu, takže jde o značně lowendový model.

Biostar H61MHV2 deska pro socket LGA 1155 03Biostar osadil jenom dva sloty pro paměti DDR3 (lowendové čipsety Intelu víc nepovolují), které jsou nad CPU podélně, což je dobré pro airflow. Čipset – ten by jinak měl být ještě 45nm (oprava: je dokonce ještě 65nm) – se zase přesunul napravo od otočeného socketu. Podle Biostaru jsou podporovány všechny procesory Sandy Bridge i Ivy Bridge včetně Core i7-2600K, i7-2700K a i7-3770K. Nicméně deska má poměrně slabé napájení, dokonce to vypadá, že má kaskáda pro CPU možná jenom dvě fáze (tady mě opravte, kdybych se mýlil). Jde sice asi o efektivnější MOSFETy, než jaké měla řada starších desek pro LGA 1155, ale s 95W procesory jako Core i7-2600K asi bude zahřívání značné.

I na základě vlastních zkušeností s provozem i7-2600K v levné desce vám doporučím, abyste v případě pořízení používali radiální boxovaný chladič, který je víceméně navržený na to, aby podobné napájecí kaskády dobře ofukoval. Věžové chladiče s heatpipe by při zatížení CPU velmi rychle vedly k přehřátí VRM a throttlingu CPU.

Chybí USB 3.0

Biostar uvádí, že desku aktualizoval o moderní technologie, ale ve skutečnosti to znamená asi jen to, že vedle analogového D-Subu/VGA je přítomen obrazový výstup HDMI (podporovat bude asi jenom Full HD rozlišení), zatímco u starých modelů obyčejně bylo DVI. Z čipsetu vychází čtyři porty SATA 2.0 s rychlostí jen 3,0 Gb/s. To je daň za to, že jde o starý lowend. Co je ale asi nejhorší slabina, je USB. Deska vyvádí jenom čtyři porty USB 2.0 (další čtyři vývodem) a nemá USB 3.0.

Biostar H61MHV2 deska pro socket LGA 1155 01To tedy v praxi bude nutno (nebo aspoň záhodno) doplnit extra řadičem. Deska má jeden slot PCI Express 2.0 ×1, který řadič zabere. Naštěstí je v horní pozici, aby ho nezablokovala grafika, což je dobře promyšleno. Slot pro GPU je PCI Express 3.0 ×16, pokud osadíte procesor Ivy Bridge (3. generace Core), se Sandy Bridge máte jenom PCI Express 2.0 ×16 kvůli omezení procesoru.

Osazen je Gigabitový Ethernet, ale ten byl relativně standardní i v lowendu už v původní éře této platformy. Jde o Realtek RTL8111H, zvuk pak zajišťuje integrované audio Realtek ALC662. Pro potřeby legacy aplikací možná bude někomu chybět vývod pro připojení paralelního portu, přítomný je jenom vývod pro sériový port.

MM_AI

Podpora od Windows XP po Windows 10

Deska mimochodem oficiálně podporuje Windows 10, ale i všechny starší systémy, dokonce jsou uvedené i Windows XP, což opět dává pocítit, jak je devět let v PC enormně dlouhá doba, byť se zároveň vzhledem k trvající použitelnosti takovéhoto PC zároveň v jistém smyslu zdá krátká. Díky dostupnosti těchto nových desek bude tedy zřejmě LGA 1155 v jistém smyslu žít dál a zřejmě by se mohla dostat přes hranici deseti let, byť je to „živost“ v hodně omezeném smyslu slova.

Biostar H61MHV2 zatím není na našem trhu (ani v eurozóně) nikde vidět, takže nevíme, jaká by mohla být její cena (ale očekával bych tak 1000–1200 Kč). Biostar u nás nemá typicky distribuci u největších prodejců. Ale dle pohledu na Heuréku nějaké eshopy (například TipHardware) jeho desky nabízejí, takže i tento model by se snad u nás eventuálně mohl dát koupit.

Biostar H61MHV2: nová deska pro procesory Sandy Bridge a LGA 1155 (Fotogalerie)

Byl pro vás článek přínosný?