Hlavní navigace

Blips jsou miniaturní čočky, které z mobilu udělají makro- a mikroskop

13. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Italská firma SmartMicroOptics rozjela na Kickstarteru kampaň na podporu projektu Blips. Jde o makro a mikro předsádky pro chytré telefony, díky kterým pak integrované foťáky zaostří na extrémně krátké vzdálenosti. Tvůrci chtěli vybrat 15 000 eur, tuto částku za přispění 450 backerů právě získali, přičemž do konce financování zbývá ještě 42 dní.

Blibs
Blibs

V sadě Blips jsou dvě miniaturní čočky, které lze jednoduše připnout na tělo mobilu. Čočky vypadají jako vodní kapky. Ostatně i ty můžete použít pro focení makra (viz video), jen je to nepraktické. Blips jsou z odolného průhledného plastu s dobrými optickými vlastnostmi, na kterém neulpívá prach ani otisky.

Makročočka
Makročočka

Za 20 eur lze na Kickstarteru získat obě čočky. Za 40 eur je v ceně i výbava pro mikrofotografii: LED světlo, stojan pro mobil a šest sklíček s různými vzorky. Kvalita fotek rozhodně nebude tak dobrá jako u specializovaných přístrojů, Blips je spíš hračka pro geeky.

Mikročočka
Mikročočka

Tvůrci připraví i aplikace pro Androd a iOS. Ta umí zablokovat automatické zaostření a dokáže zapnout/vypnout diodu. Možná bude napravovat i nějaká optická zkreslení.

 

Makro čočka je pouze 0,5 mm tenká a slibuje 8–15× zvětšení. Mikročočka má 1,2 mm a nabídne 16–30× zvětšení. Podle SmartMicroOptics s ní lze zachytit až 4mikrometrové detaily.