Hlavní navigace

Bluetooth 5 je rychlejší a s lepším dosahem. Je stavěn na míru reklamě a indoor navigaci

17. 6. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Skupina Bluetooth SIG starající se o rozvoj a certifikaci bezdrátových zařízení využívajících modrozubý standard oznámila, že nová verze rozhraní ponese jméno Bluetooth 5. Finální specifikace budou zveřejněny koncem roku 2016 nebo začátkem 2017.

Bluetooth 5 přijde na konci roku 2016 nebo začátkem 2017
Bluetooth 5 přijde na konci roku 2016 nebo začátkem 2017

Už ale víme, že hlavních vychytávek se dočká větev Bluetooth Smart (LE) pro energeticky úsporné připojení chytrých zařízení a internetu věcí. Bluetooth 5 oproti stávající verzi 4.2 zvýší maximální dosah čtyřnásobně až na teoretických 400 metrů. Propustnost rozhraní vzroste dvojnásobně až na 2 Mb/s.

 

Pětka navíc přinese osmkrát větší velikost packetů, ty budou moci mít až 255 bajtů. To se rovněž bude hodit pro rychlejší spojení, protože je lepší rozdělit a poslat obsah v méně „obálkách“. U Bluetooth, kde se můžete brzy ztratit z dohledu, to zaručí, že se užitečné zprávy odešlou. Těmi užitečnými zprávami ale může být i reklama. Mihnete se kolem obchodu a tamní beacon (vysílač) vám pošle tip zlevněné zboží nebo přímo slevový kupón.

Bluetooth SIG dále počítá s využitím pro přesnou navigaci v interiérech, propojením celé domácnosti i celých chytrých měst (na zastávkách vám přijde informace o odjezdech apod.). Skupina má aktuálně 30 000 členů a v oběhu je 8,2 miliardy zařízení využívající Blueooth. Bluetooth SIG předpokládá, že do čtyř let bude ve světě bezmála 400 milionů beaconů.

Zdroj: Bluetooth