Hlavní navigace

Britové se postavili proti zpřísnění trestů pro piráty. Sazba měla být až 10 let

14. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Britská vláda začala debatovat o revizi autorskoprávního zákona a navrhovala zvýšení maximálního trestu odnětí svobody ze dvou na deset let. Tento krok ale prostřednictvím Úřadu pro intelektuální vlastnictví (IPO) nechala projít veřejnou konzultací. Do ní se zapojilo 1032 respondentů z řad organizací, jednotlivců a z 91% členů skupiny Open Right Group Campaign (ORGC). Tato neziskovka v Británii vystupuje proti narušování soukromí ze strany vlády a i soukromých společností.

 

Z výsledků IPO (zde v PDF) vyplývá, že 98 % veřejnosti se postavilo proti návrhu. Jen 21 respondentů je pro vyšší tresty, z toho jeden jednotlivec a dvacet organizací. Osm organizací je proti, stejně tak 65 jednotlivců a všech 938 členů ORGC.

98 procent dotázaných bylo proti 10letým trestům za pirátství
98 procent dotázaných bylo proti 10letým trestům za pirátství

Jaké zazněly argumenty? Podporovatelé říkají, že je třeba si vážit intelektuálního vlastnictví a že online zločiny jsou stejné závažné jako ty fyzické. K tomu prý v Británii existuje spousta služeb nabízejících obsah zdarma nebo jen za drobný poplatek. Zvýšení trestů má odradit budoucí piráty.

Odpůrci návrhu zase tvrdí, že 10 let je až příliš, protože porušování autorských práv není závažný zločin. Kritizují také samotný návrh, který je příliš vágně formulovaný a nevyplývá z něj, jestli maximální trest může postihnout jen největší piráty, kteří to dělají s komerčními úmysly. Sdílení filmu navíc není totéž co krádež v obchodě.

Zdroj: Torrent Freak