Hlavní navigace

CAMM: nový typ paměťových modulů může nahradit SO-DIMMy. Umožní vyměnitelné paměti LPDDR5

25. 1. 2023

Sdílet

Zdroj: Dell, via: PCWorld
Nový formát pamětí pro notebooky od Dellu se stane standardem konkurujícím dnešním modulům SO-DIMM. Slibuje vyšší výkon, ale i možnost, že by se na vyměnitelných modulech poprvé mohly objevit úsporné mobilní paměti typu LPDDR.

Loni na jaře jsme zde psali o novém typu vyměnitelných pamětí, které ve svých noteboocích zavedl Dell. Tzv. formát CAMM tehdy trochu smrděl pokusem vymyslet nekompatibilní řešení, aby uživatel nemohl při upgradech výrobce notebooku obejít a musel kupovat drahý originální díl. Tyto paměti ale budou standardizovány, a byť pořád mohou být dražší, mohly by mít v noteboocích zajímavé přínosy. Například by mohly umožnit vyměňovat a upgradovat RAM typu LPDDR, což doteď nikdy nebylo možné.

Zkratka CAMM znamená Compression Attached Memory Module, což odkazuje k provedení „konektoru“. CAMM má místo klasického hranového konektoru modulů DIMM a SO-DIMM plošný konektor, kterým se nasadí na protistranu na PCB základní desky „naplocho“. Modul se pak k PCB desky přitlačí pomocí mechanismu s fixujícími šrouby. Tento modul v notebooku bude jen jeden, protože už počítá rovnou se šířkou pamětí 128 bitů, tedy dvěma kanály (respektive, u DDR5 to znamená čtyři kanály, protože typický 64bitový modul DIMM/SO-DIMM je rozdělen na dva kanály).

Použitý přítlačný konektor asi může být dražší, ale přítlak zajišťuje kvalitnější vodivé propojení, což by mohlo umožňovat spolehlivý provoz na vyšších efektivních frekvencích. Podle Dellu bude se SO-DIMMy obtížné dosahovat vyšších rychlostí, než je zhruba DDR5-6400, kdežto CAMM umožní dál škálovat na vyšší výkony.

Schéma modulu a konektoru CAMM Schéma modulu a konektoru CAMM (zdroj: Dell, via: PCWorld)

Zástupce Dellu nyní sdělil webu PCWorld, že firma technologii modulů CAMM standardizuje v rámci konsorcia JEDEC, které vyvíjí a spravuje technologie pamětí. To znamená, že by se tyto moduly mohly stát komponentou užívanou více různými výrobci notebooků a byly mezi nimi zaměnitelné. Vznikl by tedy také trh nezávisle vyráběných pamětí, kdy si můžete více RAM koupit někde v e-shopu a upgradovat svůj notebook za nižší cenu než u originálního výrobce. Jako se SO-DIMMy.

Protože JEDEC při standardizaci bude přijímat podněty a návrhy na zlepšení od dalších firem, je pravděpodobné, že výsledný standardizovaný modul CAMM nemusí být kompatibilní s typem, který začal používat Dell. Ale výhledově se i Dell zřejmě se standardem sladí.

Standardizace prý postupuje dobře a je pravděpodobné, že technologie CAMM bude skutečně během dejme tomu jednoho až dvou let uvedena na širší trh, kde by mohla postupně i nahradit dosud používané moduly SO-DIMM. Byť je také možné, že ty zůstanou paralelně ve výrobě (třeba pro minipočítače typu NUC). Dell uvádí, že specifikace JEDECu je již ve verzi 0.5 a zatím se zainteresované společnosti na všech aspektech poměrně snadno shodly.

32GB paměťový modul CAMM 32GB paměťový modul CAMM (zdroj: Dell, via: PCWorld)

DDR5-6400 a výš, LPDDR5/6 na modulech?

Už bylo zmíněno, že přechod ze SO-DIMMů na paměti ve formátu CAMM by mohl být klíčový pro rychlosti pamětí DDR5-6400 a vyšší. Tato technologie by pak asi ale také mohla pomoci zvládnout příští generace paměťových technologií, jako je DDR6, kde opět budou efektivní přenosové rychlosti vyšší.

Nejzajímavější příslib ale je jinde. Podle inženýra Dellu Toma Schnella (padnoucí to jméno…) by se mohlo podařit dostat na moduly CAMM také paměti typu LPDDR, tedy LPDDR5X nebo budoucí LPDDR6. Tyto paměti mají výrazně nižší spotřebu a značně zlepšují výdrž notebooků na baterii. Mají svůj díl odpovědnosti i na energetické efektivitě procesorů Apple. Skýtají však tu nevýhodu, že se zatím vždy musely osazovat napevno na základní desku poblíž procesoru kvůli integritě signálu a s ní spojenými efekty na spotřebu. S vyměnitelnými moduly nebyly dosud kompatibilní, takže notebook s pamětí typu LPDDR neumožňoval upgradovat kapacitu RAM (a ani výměnu paměti v případě poruchy).

Lepší kvalita signálu u modulů CAMM by ale prý mohla umožnit poprvé vyrábět i vyměnitelné moduly s pamětí LPDDR, což by byla docela zásadní změna. Asi by pořád energetická efektivita nebyla tak vysoká jako při osazení čipů LPDDR hned vedle CPU, jako to dělá Apple (jeho procesory s pamětí v pouzdru využívají speciální režim, kdy velmi krátká vzdálenost dovoluje snížit napětí a obejít se bez terminace). Ale pořád to bude úspornější než klasická paměť typu DDR, takže získáte výhody obou světů.

MMF24

Zatím není jasné, zda se moduly CAMM používající LPDDR opravdu podaří standardizovat a uvést v praxi, nebo jde o příslib, který se nenaplní. CAMM ale zatím rozhodně má nadějný potenciál. Vzhledem k tomu, že při přechodu mezi dvěma generacemi pamětí (tedy příště DDR5 a DDR6) by stejně moduly SO-DIMM přestaly být kompatibilní, možná skutečně bude stát za to provést v noteboocích přechod na tento odlišný fyzický typ modulů.

Zdroj: PCWorld

Byl pro vás článek přínosný?