Hlavní navigace

Canon vás nenechal skenovat, když multifunkci došel inkoust. Teď za to půjde k soudu

17. 10. 2021

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Tahle aférka se týká Canonu v USA, ale zmíněný problém platí pro celý svět. Canon totiž některé své multifunkční tiskárny vyrobil tak, že pokud u nich dojde inkoust, software znemožní fungování i ostatních funkcí. Nastane tak absurdní situace, kdy kvůli nízké hladině inkoustu nebude možné

skenování nebo třeba poslání faxu. Dokud si nekoupíte nové náplně.

Zákazník David Leacraft tak Canon zažaloval, neboť jeho multifunkční Pixma MG6320 odmítla skenovat právě s poukazem na hladinu inkoustu. Z hlediska funkčnosti to nedává žádný smysl, ale z reakcí Canonu je zřejmé, že nejde o chybu, kterou by hodlal opravit třeba novým firmwarem.

Už v minulosti měli někteří zákazníci kontaktovat podporu Canonu se stejným problémem a dozvěděli se, že musí vložit nové cartridge. Jiné řešení prý není. Odpovědi zástupců Canonu jsou stále dohledatelné na fóru (1, 2).

Podobný problém, taktéž dokumentovaný na fóru (3, 4), je v tom, že někteří zákazníci chtěli tisknout černobíle a tiskárna přesto vyžadovala barevné cartridge. Ale tohle je zase jiná absurdita.

Cannot a problém s multifunkčními tiskárnami Canon a jeho „řešení“ problému

Canon měl tyto tiskárny inzerovat jako multifunkční se třemi separátními funkcemi jako 3v1, což zjevně není pravda a z toho vychází i žaloba.

Žaloba uvádí, že spotřebitelé byli podvedeni produktem, který byl navržen tak, aby uměle a neeticky způsobil překážky, přestože mezi funkcemi neexistuje praktické spojení. Canon to prý dělá ke svému obohacení zvýšeným prodejem inkoustu. Dochází k vynucování koupě nového inkoustu i v případě, že uživatel vůbec nechce nebo nepořebuje tisknout. Týká se to i stavů, kdy inkoust pouze nepoužíváním zaschne.

Canon Pixma MG6320 Canon Pixma MG6320 (obrázek: Canon)

Pixma MG6320 je poměrně starý model. Je trochu zvláštní, že si žalobce všiml této „funkce“ až po letech, každopádně nyní požaduje pět milionů dolarů. Žalobu čítající 26 stran si můžete prostudovat zde.

zdroj: Bleeping Computer