Hlavní navigace

Ceny Windows 8 odhaleny, předprodej operačního systému začíná

15. 10. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft zahájil předobjednávání Windows 8, současně s tím přirozeně odhalil ceny. Od 12. října můžete přinejmenším v USA začít objednávat nový operační systém s tím, že distribuce bude zahájena ovšem až 26. října. Osmičky se podívaly rovněž do našich obchodů, viz např. CZC.cz, skladem zatím není ani jedna z nabízených položek. Pokud máte počítač s Windows a chcete si nový systém koupit, vyjde vás nejlevněji digitální distribuce. V obchodě si upgrade pořídíte také, zaplatíte ovšem větší částku.

Tip: Akce: upgrade stávajícího počítače na Windows 8 Pro bude za tisícovku

Více o upgradu s stažení Windows 8 Pro se dočtete v našem starším článku. Jenom připomenu, že průvodce kompatibilitou nejprve prohlédne váš počítač, teprve poté vám dá na výběr několik možností, včetně okamžité instalace a vytvoření instalačního média. Nyní k obchodům. Ve Spojených státech za produkt v předprodeji dáte:

 • Windows 8: 99,99 USD (PUL i OEM)
 • Windows 8 Pro: 139,99 USD (PUL i OEM)
 • Windows 8 Pro, upgrade: 69,99 USD
 • Windows 8 Pro Pack: 69,99 USD

Tip: Windows 8 dostanou nový typ licence pro doma skládané počítače

Několik poznatků. Klasická licence OEM, kterou výrobci počítačů přidávají ke svým strojům, ale pro koncového uživatele obyčejně dostupná není, stojí stejně jako nový typ licence pro domácí stavitele počítačů. Když si sami postavíte počítač z jednotlivých komponent, budete si k němu moci pořídit Windows 8 za stejnou cenu, jako by vám počítač postavil nějaký větší výrobce. Levná licence pro všechny, to se nám líbí.

 

Přenositelnou licenci nahradila nepřenositelná

V první fázi prodeje, kdy budou Osmičky za akční cenu nabízeny až do 31. ledna 2013, si nebudete moci koupit upgrade na základní edici Windows 8, pouze cenově velice výhodný upgrade na vybavenější Windows 8 Pro. K přechodu jste oprávněni, pokud vlastníte Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7. To jsme nicméně věděli.

Ještě připomínám další známý fakt, a sice že upgrade z Windows 8 na Windows 8 Pro v kamenném obchodě prodáván bude pod označením Pro Pack, obsáhne rovněž Windows Media Center, balení nicméně nebude obsahovat DVD, pouze produktový klíč. Další funkce totiž odemkne pouhé zadání klíče, všechna potřebná data již Windows obsahují. V tomto případě se vám opravdu vyplatí digitální distribuce, návštěva kamenného obchodu se zbytečně prodraží a užitek z toho mít nebude. (Když si koupíte upgrade, obdržíte aspoň lisované DVD.)

Tip: O která data při upgradu na Windows 8 nepřijdete? Microsoft to prozradil

Jestliže si budete pořizovat zbrusu novou licenci, např. pro doma postavený počítač, musíte si vybrat mezi 32bitovou a 64bitovou edicí. Balení s upgradem na Windows 8 naproti tomu umožňuje přejít na kteroukoli z nich, nemusíte se tedy rozhodovat již při nákupu. Dokonce ani nemusíte příliš přemýšlet nad jazykem, protože si ho budete moci přepnout na jiný.

České ceny Windows 8

Microsoft dle předpokladů upustil od plnohodnotných retailových verzí, prodávat se budou nepřenositelné licence (OEM a PUL), eventuálně upgrady. V českém obchodě CZC.cz jsme zpozorovali tyto ceny:

 • Windows 8: 1 999 CZK (OEM)
 • Windows 8 Pro: 2 899 CZK (OEM)
 • Windows 8 Pro, upgrade: 1 590 CZK
 • Windows 8 Pro Pack: 2 899 CZK

Především se nám nezdá Pro Pack, který je podezřele drahý. Ceny se nicméně ještě ustálí. Ceny za jazykové verze se (zatím) neliší, českou tak koupíte za stejnou sumu jako anglickou. Nyní srovnání s digitální distribucí. V Česku za upgrade na Osmičky zaplatíte 29,99 EUR, tedy asi 750 Kč. Když zajdete do obchodu a koupíte si krabici s fyzickým nosičem, vyjde vás stejný upgrade tak draze, že se byste skrze digitální distribuci za přibližně stejné peníze upgradovali rovnou dva počítače.

Windows 8

Podívali jsme se ještě na Alzu.cz, která Windows 8 nabízí za dost odlišné ceny než výše uvedený e-shop CZC.cz:

 • Windows 8: 2 390 CZK (OEM)
 • Windows 8 Pro: 3 490 CZK (OEM)
 • Windows 8 Pro, upgrade: 1 490 CZK
 • Windows 8 Pro Pack: 1 490 CZK

Známá fakta

Kromě „obyčejného“ upgradu pro všechny budou moci někteří přejít na Windows 8 za 14,99 EUR. To ale platí jedině tehdy, pokud jste si v období od 2. června 2012 do 31. ledna 2013 koupili nový počítač s předinstalovanými Windows 7. Tato nabídka má pro změnu uspokojit jedince, kteří si těsně před vydáním Osmiček (nebo dokonce po něm) koupili počítač se starším operačním systémem. Spokojeni by však měli být i ti se staršími počítači, protože ani třicet eur není závratná částka. Microsoft myslel na všechny.

Tip: Z Windows 8 Pro lze downgradovat až na Windows Vista. Platí i pro OEM licence

Tajemstvím zůstávají nadále zahaleny ceny Windows 8 po skončení akčního období. Běžně za produkt zaplatíme víc, jenže nevíme, kolik to po 31. lednu bude. Raději všechny nákupy zrealizujte do té doby. Mimochodem, kdyby vás to zajímalo, Redmondští se nebrání ani downgradu. Když si licenci Windows 8 koupíte, můžete přejít buď zpátky na Windows 7, nebo dokonce na Windows Vista. Platí to dokonce i pro levné licence OEM.

Windows 8

 

Krabice: nyní o 41 % lehčí a v několika barevných variantách

Spolu s předobjednávkami jsme dostali možnost nahlédnout na krabicové balení Windows 8 Pro, jež Microsoft zveřejnil na svém Facebooku. To bude na poličkách obchodů k dispozici v pěti různých variantách, sběratelé tak mohou dát průchod své vášni. Na povedené krabicové balení se můžete podívat sami níže. Redmondští se chlubí tím, že papírová krabice váží o 41 % méně než ta s Windows 7. Výroba a distribuce produktu pak vyprodukuje o 80 % skleníkových plynů méně. Ekologické a současně nápadité provedení balení? I to si necháme líbit.

Krabice s Windows 8 Pro

Krabice s Windows 8 Pro Krabice s Windows 8 Pro Krabice s Windows 8 Pro Krabice s Windows 8 Pro

Supersite for Windows 1 | 2