Hlavní navigace

CES: Nový Ultrabook a řada Timeline Ultra od Aceru

9. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na CESu samozřejmě nemůže chybět ani Acer. Ten hned ze začátku představil dvojici novinek: jednou je (alespoň prozatím) nejtenčí Ultrabook na světě, druhou je evoluce proslulé řady Timeline s přídomkem Ultra.

Nový Ultrabook Acer Aspire S5 designem připomíná před nějakou dobou recenzovaný Aspire S3 - když si odmyslíme barevný rozdíl (novinka je černá, S3 se prodával v šedé barvě), vypadají v podstatě stejně. To je ovšem pouze zdání, rozdíly jsou velmi výrazné. Odlišují se dokonce i použité materiály: zatímco původní model byl z velké části plastový (i když nadprůměrně zpracovaný), nový S5 by měl být z lehké kovové slitiny. A to z daleka není vše.

Aspire S5 se alespoň momentálně může pyšnit titulem nejtenčího Ultrabooku na světě. Tloušťka neuvěřitelných 15 mm v nejtlustším bodě je úžasná - na trhu jsou mobilní telefony s větší hloubkou (například Sony Ericsson Xperia mini pro). Navíc se Acer u tohoto modelu chlubí hmotností pod tři libry, tedy méně než 1,36 kg, což je opět naprosto skvělé. Designovým prvkem odkazujícím na MacBook Air jsou konektory schované ve výsuvných dvířkách (podobně jako třeba u Samsungu 900X3A), což je u takto tenkého zařízení víceméně nutnost.

Aspiru S3 jsme vytýkali mimo jiné absenci rozhraní USB 3.0, které se prostě nevešlo; tady už nechybí. Kromě USB 3.0 nabízí dokonce i rozhraní Thunderbolt s přenosovou rychlostí 20 Gb/s (2,5 GB/s), což doposud byla výsada pouze notebooků Apple (a Sony Vaio Z21). Nabídka příslušenství, které by toto superrychlé rozhraní využila, je sice momentálně mizivá, ale to se doufejme brzy začne měnit. Úhlopříčka novinky je opět klasických 13,6‚Ä≥, o rozlišení zatím nemáme informace, ale doufáme v minimálně 1 600 × 900 px.

Druhý představený model, nebo spíše celá řada, je, jak již bylo zmíněno, evolucí současné a dobře známé série Timeline(X). Namísto Xka v názvu dostane přídomek Ultra a do vínku nový design opět mírně připomínající Ultrabooky Aspire Sx (například klávesnicí) a tloušťku velmi pěkných 20 mm - zeštíhlovací trend se nevyhnul ani této mainstreamové řadě (a to je jedině dobře). K dispozici budou 14‚Ä≥ a 15‚Ä≥ modely (o 13‚Ä≥ bohužel zatím žádná zmínka).

Obě novinky by měly mít společné z hlediska životnosti výrazně vylepšené baterie - údajně by si měly uchovat 80 % původní kapacity po tisícovce nabíjecích cyklů (tedy 1000× kompletní vybití a opět nabití), což je výrazné zlepšení oproti současným akumulátorům, které jsou po takové zátěži zralé na recyklaci. 

Informace o cenách zatím nemáme. Řada Timeline Ultra by se měla začít prodávat již brzy (Acer slibuje první kvartál tohoto roku, tedy nejpozději březen/marec), Aspire S5 zatím nemá ani přibližné datum uvedení, nicméně do poloviny roku se snad určitě dočkáme.

KL hlasovani

Zdroj: Hardware Canucks (1/2), Anandtech

Byl pro vás článek přínosný?