Hlavní navigace

CES: Podváděl Intel při předvádění integrovaných grafik v Ivy Bridge?

11. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Intel ještě před oficiálním začátkem veletrhu CES prezentoval nedočkavým novinářům schopnosti integrovaných grafických čipů v procesorech nové generace Ivy Bridge. Prezentace se sestávala z několika dem, ovšem jedno z nich vzbudilo pořádné pozdvižení.

Prezentace výkonu grafiky Intel HD 4000, která bude integrovaná v nových Ivy Bridge, začala vcelku standardně. Nejprve bylo předváděno demo s renderem postavy (trolla) v reálném čase s pomocí enginu Havok, tedy včetně simulace fyziky. To ještě šlo vše podle plánu. Pak ovšem přišla na řadu demonstrace reálného herního výkonu v závodní hře (asi F1 2011?) v DirectX 11. A tady nastal problém.

Na začátku "dema" se totiž na spodku obrazovky asi na vteřinu objevil dobře známý ovládací panel programu VLC Media Player. Jinými slovy, jediné, co toto demo dokázalo, je schopnost přehrávat video, což dnes s trochou nadsázky zvládne i automatická pračka. Ze strany Intelu se jedná, lidově řečeno, o pořádnou botu - prezentace nového hardwaru jsou sice velmi často plné nepřesností, účelových tvrzení a srovnávání neporovnatelného, ovšem předvádění videa místo realtime renderování se nevidí každý den.

A nebo že by to bylo jinak? Pokud se podíváte na video celého incidentu, vidíte, že "hráč" (Mooly Eden, viceprezident divize PC Client Group Intelu) na konci vtipkuje - nejdříve zvedne jednu ruku a prohlásí, že "na hře je zajímavé to, že ji lze řídit jednou rukou" a hned na to sundá z volantu i druhou ruku a zavtipkuje, že "vlastně nepotřebuje ani tu jednu ruku, protože to stejně řídí někdo jiný vzadu (backstage)". Toho se chytlo i PR oddělení Intelu, které se snaží hasit rychle se rozrůstající požár prohlášením, že hra byla, jak říkal Mooly, řízená zezadu. Prý proto, že nechtěli ztrácet čas spouštěním a následným ukončováním hry.

Reakce Moolyho Edena na nás ovšem působí trochu jinak. Na začátku mu probliknul ovládací panel, pak se celá hra (nebo spíše přehrávač) na několik vteřin zaseknul a celou krátkou jízdu se mu nedařilo ani přibližně pohybovat volantem tak, aby to vypadalo alespoň trochu uvěřitelně - z videa je jasně vidět, že si formule jede kam chce, nezávisle na Edenových povelech. Moolyho poněkud zvláštní reakce (jako pokus o vtip je to dost těžkopádné) působí tak trochu jako snaha zachránit co se dá, protože mu nejspíš bylo jasné, že tohle opravdu jako demo neprojde.

Ať už má pravdu Intel či vyrojivší se konspirační teoretici, kteří houfně prohlašují, že Ivy Bridge bude propadák a HD 4000 nebude zvládat DX11, jedno je jasné: tento způsob prezentace byl opravdu neuvěřitelně špatný nápad. I kdyby měl Intel ty nejlepší a nejčistší úmysly a chtěl pouze ušetřit pár desítek vteřin času, které by jinak zabralo spuštění hry a vstoupení do prvního závodu (což ovšem mohl udělat nějaký asistent, zatímco Eden mluvil), působí to minimálně směšně.

O něco později vyšlo najevo, že na konec asi bude mít pravdu Intel. Anandtech zjistil, že předvedení F1 2011 bylo (podle Intelu) do programu přidáno na poslední chvíli a proto se stala zmíněná nepříjemnost s videem místo reálné hry. Zdá se, že F1 2011 v DX11 na grafice HD 4000 skutečně běží bez problémů i naživo, jak se můžete přesvědčit třeba v odkazovaném článku. A jsme našli ještě další video, které ukazuje větší úsek celé předváděčky, takže se můžete podívat i na další demonstrace schopností nových integrovaných grafik.

MMF23

Zdroj: CES 2012 / TechPowerUp / Anandtech (12)

Byl pro vás článek přínosný?