Hlavní navigace

CES Unveiled: ochutnávka těch nejlepších technologických novinek

9. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Každoročně mohou vystavovatelé nalákat návštěvníky na hlavní veletrh na akci CES Unveiled, kde mohou prezentovat své nejzajímavější produkty. K vidění bylo nepřeberné množství gadgetů, doplňků pro smartphony a tablety i hraček pro geeky. Došlo i na obří dotykový displej a voděodolný tablet a smartphone. A co nejvíce zaujalo nás?


Inteligentní termostat Nest

Jedním z letošních trendů CESu je inteligentní elektronická domácnost. Do té bezpochyby patří i termostat, který šetří energii díky schopnosti učit se. V prvním týdnu používání analyzuje vaše návyky, regulování teploty a dobu, kdy topení vypnete či zapnete. Poté, co získá dostatek dat a informací, začne automaticky řídit teplotu v domácnosti podle okolní teploty, kterou začne regulovat podle vašich představ. Při přechodech mezi ročními obdobími a změnami venkovní teploty se velice rychle přizpůsobí těmto změnám.

Navíc v útrobách skrývá i vestavěný Wi-Fi modul, díky němuž s termostatem můžete komunikovat bezdrátově pomocí smartphonu, tabletu nebo počítače. Tím si zajistíte příchod z práce do vyhřáté domácnosti. Jak aplikace vypadají, si můžete prohlédnout na iTunes nebo Android Marketu. Nest také na krátkém videu ukázal, jak inteligentní termostat pracuje:

Inteligentní termostat Nest Inteligentní termostat Nest Inteligentní termostat Nest Inteligentní termostat Nest

Pekelně rychlé disky Lacie

Produkty značky LaCIE u nás nejsou úplně neznámé, těší se zejména přízni jablíčkářů. Na CESu představují novou řadu externích úložišť, jež využívá relativně nového rozhraní Thunderbolt.

Prvním zajímavým produktem je inovovaná řada 2big, která nyní s počítačem komunikuje prostřednictvím thunderboltu. Je vybavena dvěma pevnými disky, které jsou v RAID 0 nebo RAID 1 a oba mohou mít kapacitu 4 TB. V případě RAID 0 tedy bude kapacita úložiště 8 TB. Přenosová rychlost je podle zástupců společnosti rovna trojnásobné rychlosti rozhraní FireWire 800.

Díky dvěma konektorům rozhraní thunderbolt jde použít 2big i pro zřetězení s více zařízeními, které tímto rozhraním disponují. Na rozdíl od včera představeného disku Elgato. Pro uživatele PC je dostupná i verze s klasickým USB 3.0.

Další produktovou řadou je eSATA Hub Thunderbolt Series. Již podle názvu lze vytušit, oč se jedná. Tento produkt má řešit připojení starších externích disků s rozhraním eSATA k novým počítačům Mac, vybavených thunderboltem. Na zařízení rozměrů běžného pevného disku najdete dva konektory eSATA a dva konektory thunderbolt. Pokud si pořídíte nový Mac, s tímto hubem nemusíte řešit nákup nových disků. Přenosová rychlost vyplývá z poslední verze SATA rozhraní 6 Gb/s. Zatím bohužel není možné opačné připojení - eSATA do počítače a thunderbolt do hubu. Stejně tak nepřipojíte k hubu disk s USB 3.0.

Lacie CESLacie CES

Cena nebyla zatím oznámena ani u jednoho z produktů, dostupné by měly být v první čtvrtině letošního roku.

 Lacie CES Lacie CES Lacie CES Lacie CES 

Audio vybavení s duší Boba Marleyho

Značka House of Marley, která byla představena už na loňském veletrhu ukázala novou řadu sluchátek, reproduktorů a dokovacích stanic. Na těchto produktech je zajímavých hned několik věcí. Skvěle vypadají, dobře hrají a stojí za nimi skuteční potomci Boba Marleyho - jeden z nich (Rohan) produkty na výstavišti přímo předváděl. Zisky z prodejů jdou navíc na charitu a dobročinné účely. K nejlevnějším ve svých třídách ale tyto modely nepatří. Letos se dostalo i na boomboxy, chcete-li česky - hrající brašny. Rohan Marley jich představil více. K tomu s názvem Nomad se připojíte primárně přes bluetooth a nabídne výkon 10 wattů. Bag of Rhytm poslouží jako dokovací stanice k iPodu či iPhonu. Potomci legendy reggae vyrábí především ze dřeva a dalších ekologických materiálů. Dobře je to vidět na kapesním reproduktoru Djembe a o něco větším repráku Block Party.

 House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley House of Marley

Osobní doktor Tinke

Firma Tink představila zajímavý senzor pro iPhone - ten vám změří tep a další tělesné funkce, z čehož pak vypočítá, v jaké jste kondici. V kombinaci s dobrým obslužným softwarem a sociáními službami jsou možnosti využití omezeny jen vaší představivostí. Vše funguje na principu, s jakým jste se mohli setkat u poměrně velkého množství obdobných aplikací pro většinu platforem. Pomocí přisvětlovací diody je prosvícen přiložený prst, v němž jsou snímány cévy a jejich aktivita. Tinke dokáže změřit vaši tepovou frekvenci, obsah kyslíku v krvi a frekvenci dýchání. Pomocí aplikace pro iOS jsou data po minutovém měření odeslána do cloudu. Můžete si je tedy kdekoliv prohlédnout v přehledných statistikách a grafech. Samozřejmě nesmí chybět možnost sdílení s přáteli. Svou přesností pravděpodobně neohromí lékaře, ale občasným sportovcům by se Tinke mohlo líbit. Porhlédnout si můžete ilustrační video:

Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke Tinke

Inteligentní hračky WiSpi

Velké popularitě se těší hračky na dálkové ovládání - zejména ty, které můžete řídit přímo z telefonu nebo nabletu. To samozřejmě není žádné tajemství ani novinka. Letos jich ale na CESu uvidíme mnohem více, než v minulých letech. Jedny z prvních představila společnost Wispi, která není v oboru interaktivních hraček žádným nováčkem.

Na CESu předvedla helikoptéru a auto, které se ovládají pomocí telefonu nebo tabletu s iOS nebo Androidem. Díky vestavěné kameře přímo v dopravním prostředku je možné ukládat video do telefonu a následně jej nahrát na Youtube, Facebook nebo poslat emailem. Helikoptéra se prý skvěle hodí pro šmírování kolegů. Oba modely by měly být dostupné na podzim za ceny 119 USD (helikoptéra) a 99 USD (auto).

 

Na dovolenou jedině s Powerbag

Nic není horšího, než vybitý mobil na cestách. Se zajímavým konceptem, jak těmto problémům předejít přichází značka Powerbag. Nabízí batohy a brašny s integrovanými bateriemi. Baterie jsou výměnné, k dispozici je také celá řada kapacit (- ty pak samozřejmě určují váhu). Vybrat si můžete z širokého portfolia výrobce, v němž najdete vše od malých "messenger" brašen až po velké batohy, ve kterých najdete záložní baterii pro nabíjení čtyř telefonů současně.

Powerbag také představil novou řadu externích baterií myCharge Folie v inovovaném designu, který se přiblížil vzhledu smart coveru iPadu 2. V portfoliu najdete i externí akumulátor, ke kterému připojíte jakýkoliv telefon s konektorem microUSB.

Powerbag CES Powerbag CES Powerbag CES Powerbag CES

iPříslušenství pro iZařízení

I když se samotný Apple CESu již tradičně neúčastní, pro jablečné produkty je stejně jako minulý rok prezentováno obrovské množství příslušenství. Mezi nejaktivnější výrobce patří iHome. Mezi výrobky vyniká dok pro iPad, který v sobě kombinuje kvalitní klávesnici, stereo reproduktory a také vybavení pro hands-free hovory. K vidění je i miniaturní bluetooth reproduktor, který zaujme kromě vzhledu i cenou 69 USD. Nesmíme zapomenout ani na aktivní dokovací stanice, které poslouží jako budík pro technologické nadšence. Díky vestavěné Wi-Fi je možné jej připojit k iTunes a usínat či vstávat v rytmu oblíbené hudby. Tato sranda by se měla prodávat za 269,99 USD.

iHome iHome iHome iHome iHome iHome iHome iHome

Úspora energie pomocí smartphonu

A chytrá domácnost ještě jednou. Úspora energie v domácnostech je v Americe velkým trendem, GreenWave je tak pouze jednou z mnoha firem, která nabízí tato chytrá řešení. Na CESu ukazují zásuvky či světla, které je možné ovládat pomocí mobilních aplikací.

GreenWave GreenWave GreenWave GreenWave GreenWave GreenWave GreenWave

Nejen dokovací stanice

Velmi zajímavé produkty na výstavu přivezl Behringer. Při navrhování obligátní dokovací stanice pro zařízení značky Apple totiž inženýři také tochu přemýšleli. K vidění je plovoucí vodotěsný reproduktor do bazénu, odolná audiostanice s rádiem, která je přímo určena na stavbu nebo kapesní bezdrátový reproduktor, který vyžívá rezonanční potenciál desky stolu, na kterém leží. Zajímavé jsou také kvalitní USB mikrofony ve fantastickém retro provedení, největší pochvalu si ale zaslouží reprosystém se dvěma bezdrátovými reproduktory, které můžete nosit kdekoli po bytě. Když je pak vrátíte na podložku, automaticky se dobijí pomocí indukční technologie - tedy bezdrátově.

MM_AI

Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer Behringer

Byl pro vás článek přínosný?