Hlavní navigace

Českým internetovým přípojkám stále vládne Wi-Fi. Roste optika i mobilní sítě

Sdílet

Zdroj: Redakce

ČTÚ zmonitoroval stav vysokorychlostních přístupů k internetu. S 26,8% podílem vede Wi-Fi. Druhým nejčastějším způsobem připojení jsou xDSL sítě s 24,1% zastoupením (samotné O2 má 20,6%). Mobilní sítě s 23,2% podílem příliš nezaostávají. U nich je ale třeba podotknout, že nejde pouze o primární přípojky, které by zastoupily jiné neexistující technologie v daném místě, ale ve statistice jsou zahrnuty také sekundární připojení. Kdo má doma Wi-Fi/xDSL/optiku a zároveň se připojuje i na mobilu, v grafu je uveden dvakrát. Kabelové sítě mají 14% a optika 12% podíl.

Podíl jednotlivých typů připojení
Podíl jednotlivých typů připojení

Trendový graf za posledních pět let odhaluje, že klesá podíl xDSL i kabelovku. Wi-Fi se stále pohybuje okolo 25 %. K této hranici se postupně blíží mobilní sítě. Optika lineárně roste. A jak tvrdí ČTÚ, je to zásluhou především menších lokálních poskytovatelů.

Vývoj podílů jednotlivých typů připojení
Vývoj podílů jednotlivých typů připojení

Podíl xDSL sice dlouhodobě klesá, ale počet přípojek mírně roste. Loni díky modernizaci sítě ze strany Cetinu došlo k tomu, že více přípojek už využívá modernější a rychlejší připojení VDSL na úkor staršího ADSL.

VDSL přeskočilo ADSL
VDSL přeskočilo ADSL

Zdroj: ČTÚ