Hlavní navigace

CETIN, Vávra nebo iRozhlas. V Křišťálové lupě chce uspět 8 projektů

9. 10. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Letošní již třináctý ročník Křišťálové lupy chystá vyhlášení výsledků na konec listopadu. V zajímavé kategorii projekt roku bude hlasovat odborná porota a podle popisu má jít o „výrazné počiny vymykající se každodennímu dění na českém internetu“. Loni vyhrál projekt Hlídač státu od Michala Bláhy, který se snaží tepat nešvary české politiky. Letos se spolu utkají projekty Seznamu, Českého rozhlasu, CETINu, Hospodářských novin či Dana Vávry. Běžní uživatelé v této kategorii hlasovat nemůžou, ale mohou si přečíst, o čem tyto projekty jsou.

CETIN - Zrychlujeme Česko

Vlastník a správce největší síťové telekomunikační infrastruktury v Česku, který ji nabízí poskytovatelům internetového připojení přes optiku i xDSL. V minulých letech začal do sítě masivně investovat (celkem to bude 27 miliard korun) a přidávat předsunuté DSLAMy (uliční rozvaděče, lidově ústředny) s cílem navýšit dostupnou rychlost většině pokrytých domácností. Pevná linka vede do 3,8 milionu z nich.

Současné zrychlování je opravdu významné: ještě v roce 2015 byla nejvyšší dostupná rychlost jen 40 Mb/s a letos už více než milion domácností může mít rychlost vyšší než 100 Mb/s. CETIN navíc zrušil agregaci v přístupové síti a nedávno začal spouštět vectoring (vede ke snížení přeslechů mezi linkami), což zvyšuje rychlosti i na delší vzdálenosti. Aktuální dostupnou rychlost pro vaši adresu můžete zjistit na adrese zrychlujemecesko.cz, kde je součástí projektu i přehledná mapa pokrytí. Pokud se u vás chystá zrychlení v následujících 7 měsících, zjistíte to právě zde.

zrychlujemecesko Mapa pokrytí sítí CETINu na webu zrychlujemecesko.cz

HN+

Docela úspěšný pokus Hospodářských novin o monetizaci internetového obsahu, čímž prošlapává cestu i ostatním vydavatelům. To je velmi těžké, neboť čtenáři mají obecně rádi všechno zadarmo, ale současně je obtěžuje reklama. Placení za obsah by přitom mělo být normální, stejně jako za papírové noviny. Musíte ale čtenářům nabídnout nejen kvalitní obsah, ale i jednoduchou platformu pro zaplacení. To se Hospodářkám docela daří, a pokud úspěšně vydrží, ostatní kvalitní média se přidají. Jiná cesta není, jinak nás v budoucnu čeká internet ještě více plný bulváru a hloupých reklam.

hnplus Newsroom Hospodářských novin (zdroj: HN)

Kingdom Come: Deliverance

Dílo herního studia Warhorse a Dana Vávry pobláznilo nejprve Kickstarter a po vydání i herní svět. Příběh zasazený do českého středověku sice pobouřil několik zahraničních uživatelů tím, že v něj jsou pouze běloši (středověk ve střední evropě :), ale přesto jde o dílo, které možná překoná i slávu Maffie. Ve svých propagačních materiálech ho dokonce uvedl Středočeský kraj a vypadá to, že půjde o největší českou hru historie. Možná by někomu mohl chybět český dabing, hlavně proto, že se hra odehrává v místě, kde se mluvilo česky (ale také hodně německy). Ač se hlavní hrdina jmenuje Jindřich, podle Dana Vávry by se český dabing vůbec nevyplatil a hráčům musí stačit titulky.

Kingdom Come: Deliverance

Srpen 1968 v Českém rozhlase

K padesátému výročí okupace sovětskými vojsky připravil Český rozhlas velmi povedený projekt, ve kterém pečlivě rekonstruoval události hodinu po hodině, den po dni. Celé si to můžete připomenout na webu 1968.rozhlas.cz, kde najdete dobové příběhy, fotografie, aplikaci pro rozšířenou realitu (umožňuje prožít příběh rodiny, která se v inkriminované době zrovna vracela do okupované země), příběhy hrdinů té doby i interaktivní mapu. Českému rozhlasu patří za tato mrazivá připomenutí velký dík.

Srpen 1968 iRozhlas Srpen 1968 (zdroj: iRozhlas)

Televize Seznam

Ojedinělý počin na české televizní scéně se podařil společnosti Seznam. Ta již dlouho není jen vyhledávačem, kde ani nejde příliš soupeřit s Googlem, ale pouští se i do jiných zajímavých projektů. Rozjezd vlastní celoplošné televize jsme nečekali, ale jsme za něj rádi. V době, kdy většina kanálů vysílá to, co vysílá, je každá stanice, kde nepřevažuje bulvár, vítána. Podle programové nabídky nejde ještě o plnohodnotnou televizi, řada pořadů má hodně repríz. Ale to zřejmě ani nebylo cílem, Seznam se bude i nadále snažit spojovat televizi a internet.

seznam tv Seznam TV

Ježíškova vnoučata

Druhý projekt Českého rozhlasu se zaměřuje na seniory, respektive obyvatele domovů důchodců, kteří už nikoho nemají. Spočívá to v tom, že takovému seniorovi přes web obstaráte na vánoce dárek nebo nějaký zážitek. Na ty dražší se lze složit prostřednictvím Slevomatu. Naposledy se takto splnila přání 14 tisícům seniorů, nové „kolo“ začne zhruba za měsíc. Ano, budou zase vánoce…

jeziskova vnoucata Ježíškova vnoučata (zdroj: Slevomat)

Branky Body Kokoti

Pod mírně vulgárním názvem se skrývá pořad Terezy Dočkalové, který vychází na serveru Blesk pro ženy. Tereza v něm vystupuje v roli naštvané ženy a feministky, která se (více či méně inteligentně a se sarkasmem) naváží do mužů a do nerovností mezi pohlavími. Pořad bude patřit mezi ty kontroverznější, ale svou cílovku si jistě najde. V době, kdy by už Česká televize prakticky s jistotou nevysílala legendární Českou sodu, je internet vcelku svobodné médium přesně pro takové projekty.

Branky Body Kokoti Tereza Dočkalová a „králíci“

IPO Avast

Původně česká antivirová firma to dotáhla až na londýnskou burzu. Při prvotní emisi akcií byla společnost ohodnocena na 4,5 miliardy dolarů. To je na brněnskou firmu docela slušné. Avast se sloučil s konkurenčním AVG a stal se největší poskytovatelem antivirového programu na světě, podle počtu uživatelů. Právě obrovský úspěch lokální softwarové firmy je důvodem, proč by mohlo jít o projekt roku.

avast Avast

 

Byl pro vás článek přínosný?