Hlavní navigace

Cetin zrychlí VDSL z 40 na 50 Mb/s. Na příští rok chystá rychlost až 250 Mb/s

19. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před měsícem jsme psali, kterak Cetin zařadil do své velkoobchodní nabídky nový VDSL tarif s rychlostí 80/8 Mb/s a dočasně jej partnerům nabízí levněji. Firma teď nabídku znovu aktualizovala a přináší dvě klíčové novinky.

Od 15. 10. 2016 bude stávající rychlost 40/4 Mb/s linek VDSL2 navýšena na 50/5 Mb/s (přesněji 51/5,1 Mb/s). Takovou už koncovým zákazníkům nabízejí slovenští operátoři. U nás se snad dočkáme ještě na podzim. Jako první by ji teoreticky mělo nasadit O2.

G.fast přinese rychlejší připojení na kratších vzdálenostech
G.fast přinese rychlejší připojení na kratších vzdálenostech (foto: Nokia)

V nabídce Cetinu se objevila ještě nová rychlostní kategorie Superfast slibující až 250/25 Mb/s přes „VDSL3“. Ta bude podle generálního ředitele firmy dostupná v 1. čtvrtletí 2017. Cetin už v minulosti potvrdil, že testuje technologii G.fast nahrazující stávající VDSL2 (proto se neoficiálně označuje jako VDSL3). Od příštího roku by se několikanásobně rychlejšího připojení měli dočkat první zákazníci.

Z praktického hlediska to znamená, že:

  • Rychlost 50 Mb/s bude dostupná všem i se stávajícími modemy. Jde o běžnou technologii VDSL2.
  • Tarify o rychlosti 80 Mb/s je VDSL2 doplněné o vektorizaci (odšumování). V mnoha případech bude třeba vyměnit modem, ne všechny stávající vektorizaci umí. Oživeno: O2 tvrdí, že všechny v minulosti prodávané modemy s výjimkou Huawei HG622u vektorizaci umí.
  • Rychlosti od 100 do 250 Mb/s jsou záležitostí G.fast („VDSL3“). Na našem trhu takto vybavené modemy ještě ani nejsou.

 

Z nových rychlostí se ale neradujte předčasně. Metalické vedení je na rozdíl od optiky příliš citlivé na délku kabeláže. Budoucí technologie sice počítají s navyšováním rychlostí i přes klasické měděné dvoulinky, ale ty budou dosaženy na čím dál kratších vedeních. Dvoulinky v budoucnu budou propojovat rozvodnou skříň s optickou páteří na úrovni ulice (FTTc) s jednotlivými domy. Na nižších desítkách metrů bude možné dvoulinkou protáhnout více než gigabitové rychlosti.

Zmíněný G.fast v první fázi dosáhne rychlosti až 700 Mb/s, avšak pouze na 100metrové vzdálenosti. Jak ukazuje graf, s rostoucí délkou efektivita klesá až pod VDSL2 s vektorizací. Druhá fáze přinese navýšení šířky pásma ze 106 na 212 MHz (VDSL2 používá maximálně 17 nebo 30 MHz), takže rychlosti porostou až na 1,2 Gb/s, avšak už jen na vzdálenost okolo 70 metrů.

Ani G.fast není konečnou zastávkou. Nástupcem bude XG Fast, který se už nyní vyvíjí v laboratořích Nokie, Ericssonu nebo Huawei. Opět se navýší pásmo. Jestliže cílem G.fastu bylo získat až 1Gb/s rychlosti na 100 metrů, XG Fast se chce dostat až na 10 Gb/s, avšak to už jen při vzdálenostech do 30 metrů.

Zdroj: Cetin