Hlavní navigace

Chcete vodu v napájení? Deepcool chystá kapalinou chlazený ATX zdroj [CES]

12. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

V mnoha ohledech jsou na veletrzích jako je CES nejzajímavější (nebo nejzábavnější) ne ty nejzásadnější produkty, ale nápady které nejspíš úspěšné nebudou, ale jsou hodně neortodoxní až bizarní. Mezi zdroji se takový zajímavý kousek podařilo vystavit firmě Deepcool, která na CES 2016 ukázala vodou chlazený napájecí zdroj, určený asi hlavně pro stavitele nablýskaných hráčských sestav.

Na jednu stranu nejde o nic vyloženě převratného, neboť příprava na vodní chlazení se začala již před časem objevovat v grafických kartách, kde se již uchytili i vodníci s vlastním uzavřeným okruhem. Již dávno jsou známy vodní bloky pro čipové sady a paměti a highendové desky mívají možnost připojit do okruhu i chladič napájecí kaskády. Zdroj je tedy logickým pokračováním, neboť ve výkonném PC s příkonem ve stovkách wattů může být vznikající ztrátové teplo značné. Před lety už dokonce vodní zdroje některé firmy zkoušely (Koolance), ovšem tehdy bez ohlasu.

Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: Legit Reviews)
Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: Legit Reviews)

Zdroj Deepcool Gamer Storm je na první pohled specifický tím, že má hliníkový plášť uzavřený a bez tradičních průduchů. Komponenty mají kontakt s plochým vodním blokem (do nějž je i vidět) tvořícím jednu stranu zdroje. Ten je tudíž pasivní, pokud tedy pomineme zvuk, který bude vyluzovat radiátor sytému. Přímo zdroj pumpu ani radiátor nemá a napojí se hadicemi na hlavní vodní okruh v počítači. Nicméně vystavená jednotka byla jen prototypem, takže je možné, že Deepcool koncept rozpracuje třeba do univerzálnějšího modelu, u nějž by bylo vodní chlazení jen možností a zdroj by uměl fungovat i pasivně.

Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: AnandTech)

 

Voda vedle 230 V

Kromě toho, že zdroj nebývá obvykle hlavním výrobcem hluku a smysl vodního chlazení je tedy u něj omezen, je ovšem u tohoto konceptu jeden zásadní problém. Kapalina je nepřítelem elektroniky a netěsnost nebo jiná havárie vedoucí k vytečení do komponent zdroje by byla docela velkým průšvihem. Únik uvnitř skříně sice může zničit komponenty (a v případě disků uložená data), ovšem v této oblasti se nalézají jen vodiče s nízkým napětím 3,3–12 V.

Uvnitř zdroje se ale operuje s 230 V (nebo 110 V), napojenými přímo na elektrickou síť. Vyzkratování tedy nese větší riziko požáru a co hůř, třeba přenosu vysokého napětí (230 V) na plášť zdroje a skříň počítače, čímž by mohlo dojít k závažnému úrazu. Různá takováto rizika lze samozřejmě zmírnit, ale je otázka, zda to celé v prvé řadě stojí za to.

 

 

Deepcool by údajně tento vodou chlazený zdroj Gamer Storm chtěl z prototypu dovést do reálného produktu, který by mohl vyjít zhruba za půl roku. Vystavený kus má udávaný výkon 650 W (v plánu však má být i 750W verze), modulární kabeláž a certifikaci 80plus Gold, při typickém používání má údajně dosahovat účinnosti 90 %.

Zdroje: Legit Reviews, AnandTech