Hlavní navigace

ČHMÚ vydal vlastní aplikace na počasí. Jsou prý nejpřesnější

Sdílet

Zdroj: Redakce

Český hydrometeorologický ústav včera vydal první oficiální aplikaci. A hned také druhou. Pokud máte Android, stahujte ČHMÚ (Play Store) a ČHMÚ+ (Play Store). Plusko v názvu neznamená, že jde o placenou verzi, ale variantu pro experty. Obě aplikace jsou zdarma a bez reklamy. V následujících měsících vyjdou také pro iOS.

ČHMÚ zobrazuje hodinovou předpověď počasí a detailnější předpověď na následující dva dny (denní/noční teploty, úhrn srážek a vítr). Ústav přitom vychází z modelu Aladin. Na další čtyři dny odhaduje teploty a oblačnost. V aplikaci nechybí ani radarové snímky, textové předpovědi nebo výstrahy (riziko teplotních extrémů, větru, sněhu, bouřek, záplav, požárů, mlh nebo znečištění ovzduší). Od dubna do října bude aplikace upozorňovat i na aktivitu klíšťat. PS: Když mobil obrátíte horizontálně, aplikace se sama přepne do přehledného meteogramu.

ČHMÚ+ ukazuje aktuální počasí z několika desítek stanic v ČR v hodinových intervalech za poslední dva dny. Sledovat můžete stav vod z 350 vodoměrných stanic a čistotu ovzduší (množství prachu PM10, SO2, NO2 a O3) ze 150 stanic. Aplikace zobrazí také nasycení půdy vodou a s tím i související riziko přívalových povodní při větších srážkách. Nechybí ani UV index. Experti mohou sledovat i údaje naměřené balónovými sondami. Tahákem je pak celorepubliková mapa Aladinu s rozlišením 1 km zobrazující základní meteo hodnoty: teploty, srážky, vítr, oblačnost, vlhkost, ventilační index a tlak.

Používáte aplikaci ČHMÚ?

TIP: VentuSky je skvělá česká meteomapa pro ty, kdo chtějí hodně dat a vizualizací

MM_AI

Aplikace bohužel postrádají widgety, které se zrovna u počasí velmi hodí. Zapomeňte také na webkamery, které má ČHMÚ na webu. Chybí také jakékoliv nastavení, šedo-bílý motiv aplikací si přitom přímo říká o vytvoření inverzní tmavé verze, která bude slušet AMOLEDům. Ze všechno nejvíce je ale škoda, že ústav se rozhodl vytvořit dvě aplikace, nikoliv jednu, ve které byste si položky, které chcete sledovat, mohli jednotlivě zapínat.

Pokud vás zajímá pozadí vzniku, na iDnesu vyšel rozhovor s Markem Riederem, ředitelem ČHMÚ. V něm vysvětluje, proč ústav vytvořil vlastní aplikace, kolik to stálo, proč jsou data přesnější než z norského Yr.no a co od ČHMÚ čekat v budoucnu.

Galerie ČHMÚ a ČHMÚ+

Byl pro vás článek přínosný?