Hlavní navigace

Stáhněte si „narozeninový“ Chrome 69. Mění vzhled a přidává generátor hesel

5. 9. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nové vydání Chromu je objemnější než jindy. Google chce oslavit první kulaté narozeniny svého prohlížeče, takže mu ušil nový kabát a připravil pro něj pár nových funkcí, mj. generátor hesel a zobrazování odpovědí pod adresním řádkem.

Google uvolnil Chrome 69, o kterém už řeč byla. Jedná se o zvláštní příležitost, protože prohlížeč před pár dny oslavil své 10. narozeniny. Verze 69 sice nevyšla ve stejný den, ale je zřejmé, že ji Google považuje za zvláštnější vydání. Nevšimnout si nemůžete nového vzhledu, který je nejvíce patrný na tradičních počítačích.

Tím, že panely změnily tvar (jsou zakulacené) a zakulatily se také okraje adresního a vyhledávacího řádku, působí na mne redesign jako největší změna podoby Chromu v historii. Z hlediska logiky ovládání se nic nemění, prvky v prostředí jen vypadají jinak. Až na nabídku pro přihlášení k uživatelskému účtu Google, jež si našla nové místo mezi adresním řádkem a hlavní nabídkou.

Retrospektivní speciál: Chrome oslavil 10. narozeniny. Proč byl prohlížeč od Googlu tak zásadní?

Změněný tvar karet (v terminologii jiných se jedná hlavně o panely) má i praktický pozitivní dopad – máte-li otevřeno mnoho stránek, zbývá o kousek místa navíc pro favikony. Odvážná je také varianta produktu pro iOS, kde Chrome nástrojovou lištu přesunul do spodní části obrazovky, aby byl více po ruce. Adresní řádek však stále sídlí v horní části. Google dále uvádí, že zjednodušil nabídky.

V adresním řádku už Chrome neukazuje protokoly HTTP ani HTTPS. Druhý jmenovaný by už měl být standardem, a pokud je použit, uvidíte před adresou jen symbol zámku. (Je mnohem skromnější než dříve zobrazovaný indikátor.) V případě nešifrovaného protokolu HTTP uvidíte před adresou značku nezabezpečeno. Zatím se jedná o nevýrazný šedivý popisek, časem ale upozornění získá výraznější rysy.

Generování hesel a chytřejší adresní řádek

Ačkoli vyplňování formulářů není žádnou novinkou, Chrome 69 vyplňuje hesla, adresy nebo čísla platebních karet s větší přesností. Tyto údaje se ukládají do účtu Google a pracovat s nimi můžete z hlavní nabídky. Spíše si však všimnete, že když se dostanete k poli pro zadání hesla při vytváření různých online účtů, prohlížeč vám vygeneruje unikátní heslo.

V krátkém testu se mi bohužel nepodařilo Chrome přimět, aby mi heslo vygeneroval. Funkce je zřejmě aktivována se zpožděním pomocí serverů a není dostupná hned pro každého. Google to tak někdy dělává. Dále podotýkám, že není zřejmé, jestli bude generátor dostupný bez přihlášení k účtu Google.

Adresní řádek bude sám nabízet určité odpovědi, čímž předběhne načtení stránky s výsledky vyhledávání Adresní řádek bude sám nabízet určité odpovědi, čímž předběhne načtení stránky s výsledky vyhledávání (zdroj: Google)

Omnibox je zase o kousek chytřejší, tentokrát už přímo při psaní nabízí určité odpovědi. Google využívá svůj vyhledávač k tomu, aby hned pod adresním řádkem, kde ukazují návrhy hledání a adresy z historie, ukázal, jaké je dnes počasí, kdo je ten či onen herec apod. Když se s těmito základním výsledky spokojíte, nemusíte už zmáčknout Enter a přejít tak na stránku s plnohodnotnými výsledky vyhledávání.

Ani tato funkce mně osobně zatím nefunguje. Google tvrdí, že adresní řádek rovněž našeptává názvy otevřených stránek, takže se pomocí něj do příslušného panelu rovnou přepnete. (Takovou funkcí disponuje např. Firefox.) Časem by měl omnibox našeptávat názvy souborů z Google Drive.

KL hlasovani

Tapeta pro nový panel

Dále bychom měli mít možnost pozadí v novém panelu vytapetovat vlastním obrázkem, ale ani tuto možnost nevidím. (Je většina nových funkcí aktivována až postupně na dálku?) V prostoru nového panelu by se rovněž měla nacházet správa zástupců k oblíbeným webům.

Google chce dále zlepšit výkon prohlížeče, takže teď plánuje experimentovat s novými technologiemi, aby zrychlil spouštění programu nebo snížil paměťovou náročnost. To už je ale hudba budoucnosti. Chrome si pro svou platformu stáhnete z www.google.com/chrome.

Byl pro vás článek přínosný?