Hlavní navigace

Chrome 87 startuje až o čtvrtinu rychleji. Vytížení procesoru srazil až 5×

18. 11. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: Google | koláž: Petr Urban / Cnews

Rychlejší není jenom nový Firefox, ale také Chrome. Poslední hlavní vydání v roce 2020 Google popisuje tak, že přináší nejvýraznější výkonnostní zlepšení za několik let. Prohlížeč se nyní spouští až o 25 % rychleji, stránky načítá až o 7 % rychleji a konzumuje méně paměti, konkrétní hodnotu nicméně výrobce neuvedl.

Chrome pro Windows totiž umí zjistit, jaké části oken jsou vám viditelné. Díky této znalosti neplýtvá prostředky na obsah, který nevidíte. Tato optimalizace byla již dříve nabídnuta v Chromu pro macOS a ve Chrome OS.

Prohlížeč rovněž omezuje stránky, s nimiž aktivně nepracujete. Dle interního benchmarku Googlu se tak povedlo srazit vytížení procesoru až pětkrát s tím, že životnost na akumulátor tím prodloužíte až o 1,24 hodiny. To už samozřejmě bude značně individuální a z nového chování budou těžit zejména ti, kteří si v prohlížeči nechávají otevřeno mnoho stránek.

Javascriptové časovače podle Googlu tvoří přes 40 % zátěže v kartách na pozadí. Od teď se v těchto případech smí spouštět jen jedenkrát za minutu. Podle Googlu tím nebyla obětována funkčnost webů, které budou nadále zobrazovat oznámení, přehrávat hudbu apod. Zmíněná vylepšení budou zapínána postupně ve verzích 87 a 88. Proto počítejte s tím, že si je možná hned neužijete.

Na Androidu je teď návrat na předchozí stránku díky uložení do mezipaměti prý téměř okamžitý.

Příkazy v adresním řádku

Nedávno Google umožnil seskupování karet, tentokrát do nástrojové lišty přidal tlačítko pro vyhledávání mezi otevřenými kartami. Jenže jako první se ho dočkají majitelky a majitelé zařízení s Chrome OS, teprve pak se podívá na další platformy.

Na klasických počítačích se jako první objevují doporučené akce v adresním řádku. Při psaní vám Chrome navrhuje, co byste mohli chtít učinit. Můžete takto vymazat data z prohlížení, spravovat platební údaje a hesla, zaktualizujete prohlížeč nebo např. přeložíte stránku. Příkazy budou časem přibývat, aktuální seznam si v případě zájmu prostudujte na webu podpory Chromu.

Novinky ve Chromu 87 si většinou hned neužijete (foto: Petr Urban / Cnews) Novinky ve Chromu 87 si většinou hned neužijete (foto: Petr Urban / Cnews)

Nastává ovšem obvyklá situace. Google novinku prezentuje jako vylepšení v Chromu 87, jenže ji zapíná postupně. (O tom se dozvíte až z webu podpory.) Mně se zatím nenabízí a distribuce může trvat až několik týdnů. Ani další novinku nevyužijete hned. Google do prohlížeče přidá do prostoru nové karty odkazy na nedávno navštívené weby, případně příbuzné stránky. Chce vám tak pomoci navázat, kde jste přestali.

Zatím se zaměří na nakupování a vaření. Chrome 87 rovněž opravuje 33 zranitelných míst v kódu. Z tohoto důvodu lze doporučit, abyste aktualizaci zbytečně dlouho neodkládali.

Zdroje: Chromium Blog | Chrome Releases | Google Chrome Community | The Keyword